Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Opgepakt Boliviaans oppositielid blijft vier maanden vastzitten

Opgepakt Boliviaans oppositielid blijft vier maanden vastzitten

LA PAZ (ANP/RTR) - De rechter in Bolivia heeft besloten dat de gearresteerde oppositiepoliticus Luis Fernando Camacho vier maanden vast blijft zitten, in afwachting van zijn proces. De rechtse gouverneur van Santa Cruz werd woensdag opgepakt voor "terrorisme", in verband met de grote protesten in Bolivia van 2019, waardoor de toenmalige president Evo Morales het land moest ontvluchten.

In Camacho's regio Santa Cruz zijn mensen de straat op gegaan om te protesteren tegen zijn arrestatie. Demonstranten dragen de regionale vlag, blokkeren wegen en hebben opgeroepen tot stakingen. Tegelijkertijd zijn er tegendemonstranten die juist blij zijn dat Camacho is opgepakt. Zij nemen hem de onrust in 2019 kwalijk en dragen doodskisten op straat als symbool voor de slachtoffers die toen vielen.

Camacho zelf schrijft op Twitter dat hij "onterecht" wordt vastgehouden. "Ik zal niet opgeven, dit is een gevecht voor vrijheid en democratie." Hij weigerde eerder mee te werken aan onderzoeken die tegen hem liepen en had gezegd dat de regering "naar zijn stad" moest komen om hem op te pakken.

Spanningen

De spanningen tussen het welvarende Santa Cruz en de socialistische regering in La Paz lopen al langer op. Camacho steunde recent protesten in de regio om minder belasting te hoeven betalen.

In 2019 werd de linkse president Morales afgezet, omdat hij geknoeid zou hebben met de verkiezingsuitslagen. Daarna kwam de rechtse Jeanine Añez aan de macht als waarnemend president. In de daaropvolgende verkiezingen in 2020 won de linkse partij weer. Añez is inmiddels veroordeeld tot vijftien jaar gevangenis voor het leiden van een staatsgreep.

Meer uit Buitenland

EU-buitenlandchef: NAVO moet meer Europees worden

BRUSSEL (ANP) - De NAVO moet Europeser worden nu de VS hun blik buiten Europa richten, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas woensdag. Er moet een specifieke Europese pijler in het militaire bondgenootschap komen om de inspanningen en investeringen op elkaar af te stemmen, zei de politica op de jaarlijkse bijeenkomst van het Europees Defensieagentschap in Brussel. Dat draagt bij aan een betere lastenverdeling en militaire slagkracht in Europa, zei ze.

18 minuten geleden
Zelensky: deel wederopbouwplan moet nader worden uitgewerkt

KYIV (ANP) - Oekraïne wil een aantal afspraken met de Verenigde Staten over de wederopbouw van het land na de oorlog nog verder uitwerken, zegt president Volodymyr Zelensky op X. Het gaat onder meer over de financiering.

32 minuten geleden
ASML flink hoger op positief Damrak na recordcijfers

AMSTERDAM (ANP) - Chipmachineproducent ASML steeg woensdag fors op de beurs in Amsterdam na de bekendmaking van sterke kwartaalcijfers en gunstige vooruitzichten, die de verwachtingen overtroffen. Het orderboek bereikte in het vierde kwartaal een recordhoogte, vooral dankzij een aanhoudende groei in de vraag naar geavanceerde chipmachines. Deze zijn nodig omdat steeds krachtigere chips essentieel zijn voor AI-toepassingen en datacenters.

1 uur geleden
Oud-presidentsvrouw Zuid-Korea krijgt celstraf voor corruptie

SEOUL (ANP/AFP) - De voormalige presidentsvrouw van Zuid-Korea Kim Keon-hee is veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Ze heeft volgens de rechter dure cadeaus aangenomen van de omstreden Verenigingskerk en is schuldig bevonden aan corruptie. Van andere misdrijven is ze vrijgesproken. Nu zit zowel Kim als haar echtgenoot Yoon Suk-yeol vast.

2 uur geleden
Crash vliegtuig en helikopter in VS was 100 procent te voorkomen

WASHINGTON (ANP) - De botsing tussen een vliegtuig en een helikopter in de buurt van Washington in januari vorig jaar was het gevolg van een systeemfout en was 100 procent te voorkomen. Dat zei Jennifer Homendy, voorzitter van de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB, bij een hoorzitting over het ongeluk tegen journalisten, aldus The Washington Post.

4 uur geleden
CARE: Centraal-Afrikaanse Republiek meest onderbelichte ramp 2025

GENÈVE (ANP) - De humanitaire crisis in de Centraal-Afrikaanse Republiek is de meest onderbelichte ramp van 2025, meldt hulporganisatie CARE na onderzoek. In het Afrikaanse land is een op de vijf mensen ontheemd, maar daar wordt in de media nauwelijks over geschreven. "Als crises onzichtbaar blijven, blijft hulp uit", zegt Jojanneke Spoor, hoofd humanitaire hulp bij CARE Nederland.

4 uur geleden
Rapport: twee agenten schoten op Pretti in Minneapolis

WASHINGTON (ANP) - Twee agenten hebben in Amerikaanse stad Minneapolis geschoten op verpleegkundige Alex Pretti, die daarbij om het leven kwam. Dat staat in een rapport van de Amerikaanse regering dat in handen is van onder anderen CBS News.

4 uur geleden