Opgepakt Boliviaans oppositielid blijft vier maanden vastzitten
LA PAZ (ANP/RTR) - De rechter in Bolivia heeft besloten dat de gearresteerde oppositiepoliticus Luis Fernando Camacho vier maanden vast blijft zitten, in afwachting van zijn proces. De rechtse gouverneur van Santa Cruz werd woensdag opgepakt voor "terrorisme", in verband met de grote protesten in Bolivia van 2019, waardoor de toenmalige president Evo Morales het land moest ontvluchten.
In Camacho's regio Santa Cruz zijn mensen de straat op gegaan om te protesteren tegen zijn arrestatie. Demonstranten dragen de regionale vlag, blokkeren wegen en hebben opgeroepen tot stakingen. Tegelijkertijd zijn er tegendemonstranten die juist blij zijn dat Camacho is opgepakt. Zij nemen hem de onrust in 2019 kwalijk en dragen doodskisten op straat als symbool voor de slachtoffers die toen vielen.
Camacho zelf schrijft op Twitter dat hij "onterecht" wordt vastgehouden. "Ik zal niet opgeven, dit is een gevecht voor vrijheid en democratie." Hij weigerde eerder mee te werken aan onderzoeken die tegen hem liepen en had gezegd dat de regering "naar zijn stad" moest komen om hem op te pakken.
Spanningen
De spanningen tussen het welvarende Santa Cruz en de socialistische regering in La Paz lopen al langer op. Camacho steunde recent protesten in de regio om minder belasting te hoeven betalen.
In 2019 werd de linkse president Morales afgezet, omdat hij geknoeid zou hebben met de verkiezingsuitslagen. Daarna kwam de rechtse Jeanine Añez aan de macht als waarnemend president. In de daaropvolgende verkiezingen in 2020 won de linkse partij weer. Añez is inmiddels veroordeeld tot vijftien jaar gevangenis voor het leiden van een staatsgreep.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump trekt de Nationale Garde terug uit Chicago, Los Angeles en Portland, meldt hij op Truth Social. De Amerikaanse reservetroepen waren naar die steden gestuurd omdat de gewelddadige criminaliteit er uit de hand zou zijn gelopen. De Democratische bestuurders van de steden wezen erop dat de criminaliteit juist dalende was.
5 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben strafmaatregelen opgelegd aan vier bedrijven die actief zijn in de Venezolaanse oliesector, evenals aan bijbehorende olietankers. De regering van president Donald Trump voert zo de druk op de Venezolaanse president Nicolás Maduro verder op.
44 minuten geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse ex-president Jair Bolsonaro verlaat donderdag de privékliniek waar hij werd geopereerd en keert dan terug naar de cel waar hij een gevangenisstraf van 27 jaar uitzit. Dat meldt zijn medisch team.
1 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in zijn nieuwjaarsboodschap zijn vertrouwen in vrede in Oekraïne benadrukt. "We geloven in vrede, zullen ervoor vechten en ervoor werken."
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse staatssecretaris Marie-Pierre Vedrenne van Binnenlandse Zaken heeft kritiek geuit op de paspoorten die zijn verstrekt aan het gezin van de Amerikaanse acteur George Clooney. Volgens haar suggereert de beslissing een "dubbele standaard", zei ze tegen France Info.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben overlegd met topdiplomaten uit Oekraïne, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland. Dat zegt de Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff, die eraan toevoegt dat het ging over de vervolgstappen in de vredesonderhandelingen voor Oekraïne.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De bouw van een triomfboog nabij het Lincoln Memorial in Washington begint volgens de Amerikaanse president Donald Trump "ergens in de komende twee maanden". Dat zei hij in een telefonisch interview met Politico. Het monument moet een centraal onderdeel vormen van de viering van het 250-jarig bestaan van de VS in 2026.
4 uur geleden