Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OpenAI heeft tool ontwikkeld die stem kan nabootsen

OpenAI heeft tool ontwikkeld die stem kan nabootsen

SAN FRANCISCO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - OpenAI heeft een tool onthuld die stemmen kan nabootsen. Het bedrijf achter chatbot ChatGPT heeft de eerste resultaten gedeeld van testen voor de nieuwe functie, maar wil vooralsnog strikt de controle houden om misleiding en namaak van audio tegen te gaan.

Het bedrijf is in 2022 begonnen met het ontwikkelen van de tool die Voice Engine heet. Het model kan iemands spraak dupliceren op basis van een audiofragment van vijftien seconden en tekstinvoer.

"We erkennen dat het genereren van spraak die lijkt op de stem van mensen ernstige risico's met zich meebrengt. Die staan vooral hoog op de agenda in een verkiezingsjaar", schrijft het bedrijf in een blogpost.

Feedback

Andere AI-technologie is al gebruikt om stemmen te vervalsen. Zo was er in januari nog een door AI geproduceerde geluidsopname die klonk als de stem van de Amerikaanse president Joe Biden. In deze opname werden Democratische kiezers opgeroepen niet te gaan stemmen bij de voorverkiezingen in de staat New Hampshire.

OpenAI heeft de tool met tien ontwikkelaars gedeeld. Het bedrijf vraagt eerst feedback van externe experts voordat het beslist of de functie breder wordt vrijgegeven. OpenAI werkt samen met onder meer Amerikaanse en internationale overheidspartners, media en onderwijsinstellingen om ervoor te zorgen dat hun feedback tijdens het bouwproces wordt meegenomen.

Stem kwijt

Een van de ontwikkelingspartners gebruikt de technologie om patiënten te helpen hun stem terug te krijgen. Mensen die niet kunnen praten, kunnen nu een stem gebruiken die niet klinkt als een robot, maar die realistisch is en met emotie, volgens OpenAI. Ook kan de technologie nuttig zijn voor video- en podcastmakers om hun content te vertalen en zo meer mensen te bereiken.

In het testprogramma eist OpenAI van zijn partners dat ze akkoord gaan met het gebruiksbeleid, toestemming hebben van de oorspronkelijke spreker voor ze diens stem gebruiken en aan luisteraars bekendmaken dat de stemmen die ze horen door AI zijn gegenereerd.

Meer uit Financieel

Luchtvaartmaatschappijen schrappen vluchten naar Riyad na aanval

KEULEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Meerdere luchtvaartmaatschappijen hebben vluchten naar Riyad geschrapt na een aanval van de Jemenitische Houthi's op de luchthaven bij de Saudische hoofdstad. Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schort tot zeker volgende week vrijdag vluchten naar Riyad op. Air India vliegt tot zaterdag niet naar de stad. Ook Philippine Airlines stopt voorlopig met vliegen naar Riyad.

11 minuten geleden
Shell koploper in AEX door sterke stijging olieprijzen

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met kleine winst gesloten na het verlies een dag eerder. Shell was koploper bij de hoofdfondsen op het Damrak door een sterke stijging van de olieprijzen als gevolg van het geweld in het Midden-Oosten. Verder toonde chiptoeleverancier Besi wat herstel na de stevige koersdalingen eerder deze week.

25 minuten geleden
KLM schrapt vluchten doordat meer vliegtuigen langs de kant staan

AMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM schrapt de komende tijd "proactief" vluchten uit de dienstregeling, omdat meer vliegtuigen aan de kant staan voor onderhoud of schadeherstel dan gepland. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van De Telegraaf. KLM voert ook bepaalde vluchten uit met andere toestellen dan normaal.

1 uur geleden
PepsiCo stijgt op Wall Street ondanks lagere winstverwachting

NEW YORK (ANP) - Snack- en frisdrankproducent PepsiCo ging donderdag omhoog op de aandelenbeurzen in New York, nadat het bedrijf negatiever werd over de te behalen winst. De maker van Doritos, Lay's en Pepsi kampt met hogere kosten, met name in Noord-Amerika. Die drukken op de marges. Het aandeel steeg 1,8 procent.

2 uur geleden
WTO flink positiever over groei wereldhandel dit en volgend jaar

GENÈVE (ANP) - De Wereldhandelsorganisatie (WTO) is veel optimistischer geworden over de groei van de wereldwijde goederenhandel dit en volgend jaar. Dat komt naar voren uit de nieuwe vooruitzichten die de WTO donderdag heeft gepresenteerd.

2 uur geleden
Restaurantbezoek wordt komend jaar duurder, verwacht FSIN

EDE (ANP) - De prijzen in Nederlandse restaurants en cafés zullen volgend jaar stijgen, verwacht het FoodService Instituut Nederland (FSIN). Ook dit jaar ziet het kennisinstituut een toename van de prijzen in de horecasector en bij supermarkten en speciaalzaken. Dat zorgt ervoor dat de consument kritischer is geworden, stelt FSIN-directeur Patrick Bramer.

3 uur geleden
NVM verwacht dat huizenmarkt krap blijft ondanks groter aanbod

UTRECHT (ANP) - Makelaarsvereniging NVM verwacht dat de huizenmarkt voorlopig nog krap zal blijven voor kopers, ondanks het gegroeide aanbod van bestaande huizen in het afgelopen kwartaal vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. Dat heeft voorzitter van de vakgroep NVM Wonen Lana Goutsmits-Gerssen donderdag gezegd tijdens het toelichten van de ontwikkelingen op de woningmarkt in het derde kwartaal.

4 uur geleden