
Open dag bij azc Grave afgelast na 'opruiende berichten'
GRAVE (ANP) - De open dag bij het asielzoekerscentrum in het Noord-Brabantse Grave van komende zaterdag is afgelast na maatschappelijke onrust die is ontstaan, bevestigt een COA-woordvoerder na berichtgeving van Omroep Brabant. "We zagen op sociale media opruiende berichten waar we niet rustig van werden", zegt ze. Daarom is op advies van het Openbaar Ministerie, politie en burgemeester, besloten "het zekere voor het onzekere te nemen" en de activiteit niet door te laten gaan.
De woordvoerder noemt die conclusie "heel jammer, we hebben altijd in Grave een heel rustig azc gehad". Dat veranderde door meerdere incidenten in de afgelopen weken. Zo stond zondag een groep van ongeveer vijftig jongeren "uit het hele land" bij de slagboom van het azc en waren er opstootjes. De groep zou "een vete die online was ontstaan" uit willen vechten, mogelijk was die gericht op één asielzoeker. Eerder werd een onbekend aantal asielzoekers aangehouden voor betrokkenheid bij auto-inbraken en fietsendiefstal in de plaats.
Door de onrust kan het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) niet instaan voor de veiligheid van de bewoners en bezoekers tijdens de Burendag komende zaterdag. Elk jaar doet het COA mee aan dat evenement, dit jaar openen zo'n 130 opvangcentra de deuren.
Burgemeester Marieke Moorman van Land van Cuijk, waarbinnen Grave ligt, zegt te begrijpen dat door de incidenten een gevoel van onveiligheid is ontstaan onder inwoners. Ze meldt dat ze daarom extra maatregelen heeft genomen. "Het toezicht door boa's, de flying squad, straatcoaches en de politie is de afgelopen dagen opgevoerd. U ziet hen vaker op straat", aldus de burgemeester in een column op de gemeentesite. Het COA heeft volgens Moorman daarnaast gesprekken gevoerd met de bewoners van het azc en het toezicht op de bezoekers daar verscherpt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De William Schrikker Stichting en pleegzorgorganisatie Enver zijn aansprakelijk gesteld omdat ze de biologische moeder van het Vlaardingse pleegmeisje de kans hebben ontnomen als familie verder te leven. Dat is een schending van het recht op familieleven, bevestigt advocaat Frank Hamers berichtgeving van De Telegraaf.
6 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Nederlander Mark van Rennes, de kapitein van een activistenschip dat naar de Gazastrook wilde varen, wordt maandag Israël uitgezet. Dat meldt de Arabisch-Israëlische mensenrechtenorganisatie Adalah. Van Rennes en twee andere vrijwilligers werden daar vastgehouden nadat ze waren opgepakt toen ze met het schip Madleen hulpgoederen wilden afleveren in Gaza.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders die Israël willen verlaten vanwege de raketaanvallen, moeten dat over land doen via Egypte of Jordanië. Vanaf daar kan de reis richting Europa worden vervolgd met het vliegtuig. In Israël is het luchtruim gesloten, meldt het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken.
11 uur geledenVUGHT (ANP) - Op het buitenterrein van Nationaal Monument Kamp Vught zijn zondagmiddag de kindertransporten van juni 1943 herdacht. Onder anderen Esther en Selma Huffener, kleindochters van oud-gevangene Lotty Huffener die haar zusje verloor, hielden samen een toespraak.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste deelnemers aan het Rode Lijn-protest in Den Haag hebben het Malieveld weer bereikt, ziet een ANP-verslaggever. De groep demonstranten liep zondagmiddag vanaf het Malieveld, waar eerst nog een podiumprogramma was, naar het Vredespaleis en terug. Het Malieveld is het eindpunt van het protest.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Oud-directeur van het Rijksmuseum Henk van Os is zaterdagavond in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Dat laat zijn familie weten. Van Os is 87 jaar geworden.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aan het Rode Lijn-protest tegen het geweld in Gaza zondag in Den Haag doen 150.000 mensen mee, meldt de organisatie. In hoeverre het aantal van 150.000 deelnemers klopt, is lastig na te gaan. De politie spreekt zich tegenwoordig doorgaans niet meer uit over aantallen deelnemers van demonstraties.
15 uur geleden