Open dag azc's trekt 12.000 bezoekers
DEN HAAG (ANP) - Ongeveer 12.000 mensen hebben zaterdag een van de ruim zestig opvanglocaties voor asielzoekers bezocht. Een woordvoerster van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) spreekt van "een heel mooi aantal" dat is afgekomen op de jaarlijkse Open azc-dag. "Zeker omdat het weer niet echt meezat. Heel veel regen is niet bepaald een lokkertje."
De bezoekers kregen rondleidingen, informatiemarkten, proeverijen, workshops, optredens en andere activiteiten voorgeschoteld. "Iedere locatie had een eigen programma opgesteld. Bezoekers kregen een inkijkje in hoe het leven en werken in de opvang eruit ziet. Tot nu toe heb ik alleen maar positieve geluiden gehoord", aldus de voorlichtster.
De open dag wordt al jarenlang georganiseerd tijdens Nationale Burendag door het COA, Vluchtelingenwerk Nederland, de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) en de Dienst Terugkeer en Vertrek (DT&V). Volgens het COA is besloten om de Open azc-dag te laten doorgaan ondanks dat de asielopvang gezien de capaciteitsproblemen die er zijn, de afgelopen maanden regelmatig negatief in het nieuws is gekomen. "Zo krijgen asielzoekers een gezicht."
In Winterswijk draaide een dj Arabische en Noord-Afrikaanse hits, in Den Helder was er een taalcafé en volleybaltoernooi en in Grave trad het Iraanse dj-duo Vessbroz op. Het azc in de gemeente Gilze en Rijen kreeg bezoek van staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel en Migratie).
Meer uit Binnenland
GORINCHEM (ANP) - Als het aan burgemeester Reinie Melissant ligt, spreekt ze mogelijk al dinsdag "dan wel ergens in de loop van deze week" met het college om een datum te bepalen waarop de herstemming in Gorinchem plaatsvindt. Een nipte meerderheid stemde tijdens een raadsvergadering voor een gehele herstemming van de gemeenteraadsverkiezingen vanwege vermoedens van fraude.
54 minuten geledenGORINCHEM (ANP) - Een nipte meerderheid van de gemeenteraad van Gorinchem wil een gehele herstemming vanwege vermoedens van verkiezingsfraude. Dat betekent dat kiesgerechtigden opnieuw naar de stembus moeten, zo werd in de nacht van maandag op dinsdag besloten tijdens een gemeenteraadsvergadering. Een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen is zeldzaam.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima zeggen dat ze geraakt zijn door het overlijden van oud-president Chan Santokhi van Suriname. Het koningspaar denkt "met warme herinneringen" terug aan Santokhi, is te lezen in een verklaring op Instagram, Bluesky en X. Ook wensen zij de nabestaanden sterkte met "dit grote verlies".
4 uur geledenBALLUM (ANP) - Waddeneiland Ameland gaat alle stemmen die bij de gemeenteraadsverkiezingen zijn uitgebracht opnieuw tellen. Dat komt door één stem. Op het stembureau in het gemeentehuis in Ballum zijn overdag 354 stempassen ingeleverd, maar 's avonds zijn er 355 stemmen geteld.
5 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Een tbs'er die maandagochtend in Groningen was ontsnapt, is aan het begin van de avond opgepakt in Leeuwarden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van RTL Nieuws en NOS. Een speciaal opsporingsteam heeft hem op de openbare weg aangehouden. Het is nog niet bekend hoe het team hem heeft getraceerd en waar hij in de tussentijd is geweest.
6 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Burgemeester Reinie Melissant van Gorinchem heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken gevraagd te kijken naar de fraudegevoeligheid van volmachtstemmen. Dat zei ze bij aanvang van de gemeenteraadsvergadering in de Zuid-Hollandse stad, waar maandagavond wordt besloten of er een herstemming nodig is na mogelijke stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen.
7 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De politie is op zoek naar een ontsnapte tbs'er. De 41-jarige man is ontsnapt aan zijn toezicht tijdens begeleide werkzaamheden in Groningen. Hij is in 2011 veroordeeld tot tbs met dwangverpleging voor een aantal zedenmisdrijven, meldt de politie. Hij zat vast in het forensisch-psychiatrisch centrum Mesdag in Groningen.
10 uur geleden