OPEC voorziet lagere vraag naar olie door economische tegenwind
WENEN (ANP/BLOOMBERG) - Oliekartel OPEC verwacht dat de vraag naar olie de rest van het jaar minder snel zal toenemen, omdat de economische groei wereldwijd aan het afnemen is. Daardoor is ook minder productie nodig, staat in het maandelijkse rapport dat de organisatie voor olieproducerende landen maakt over de toestand op de oliemarkt. Met de verwachtingen rechtvaardigt de OPEC ook de forse productieverlaging die de organisatie vorige week aankondigde.
Die afname van de productie met 2 miljoen vaten per dag is evenwel veel groter dan de verwachte daling van de vraag. Zelfs als maar een deel van de productiebeperking wordt doorgezet produceert de OPEC niet voldoende olie om aan de vraag in het vierde kwartaal te voldoen.
De OPEC nam de beslissing naar eigen zeggen omdat er een recessie aan zit te komen. Tegelijkertijd speelde echter mee dat de olieprijzen in het derde kwartaal met haast een kwart gedaald waren en dat de opbrengsten van de olielanden daardoor onder druk stonden.
Nieuwe coronabeperkingen
Als het maandrapport een indicatie is, gaat de OPEC de productie niet snel opvoeren. De vraag blijft het grootste deel van volgend jaar onder het huidige niveau, verwacht de organisatie. Pas in de laatste drie maanden zal dat veranderen. Behalve economische vertragingen, voorziet de OPEC ook de mogelijkheid dat er nieuwe coronabeperkingen komen, in China maar ook elders. Dinsdag waarschuwde het Internationaal Monetair Fonds (IMF) al dat het ergste van de huidige woelige economische situatie "nog moet komen".
De forse productieverlaging door de OPEC kon op kritiek rekenen, met name van de Amerikaanse president Joe Biden. Die stelt dat de organisatie de kant van Rusland heeft gekozen in de door dat land gestarte oorlog in Oekraïne, door te zorgen dat Rusland meer geld kan verdienen aan olie. Biden zou ook de banden met het grootste OPEC-lid Saudi-Arabië opnieuw willen bekijken.
Meer uit Financieel
LEUVEN (ANP/AFP) - Europa moet "verdeeldheid" uit het verleden overwinnen om een "echte grootmacht" te worden. Dat heeft voormalig president Mario Draghi van de Europese Centrale Bank (ECB) gezegd in een speech op de Universiteit van Leuven. Volgens Draghi loopt Europa anders het risico "ondergeschikt" te blijven aan de Verenigde Staten en China op het wereldtoneel.
9 minuten geledenDUBAI (ANP/BLOOMBERG) - Luchtvaartmaatschappij Emirates werkt aan een hervatting van vluchten naar Israël na een stop van meer dan twee jaar. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg kunnen vluchten naar luchthaven Ben-Gurion van Tel Aviv binnen enkele maanden worden hervat. Emirates was in oktober 2023 gestopt met het vliegen naar Israël vanwege de strijd in de Gazastrook en de onrust in het Midden-Oosten.
51 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De activiteit in de industrie van de eurozone is in januari voor de derde maand op rij gekrompen, meldt marktonderzoeker S&P Global. Ook de nieuwe orders van de fabrieken daalden voor de derde achtereenvolgende maand, zij het minder sterk dan in december.
1 uur geledenBURBANK (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse entertainmentconcern Walt Disney heeft een nieuwe topman in het vizier die de opvolger moet worden van Bob Iger. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg is Josh D'Amaro favoriet om de hoogste functie te gaan vervullen. Hij geeft leiding aan de pretparken van Disney. Volgende week wordt gestemd over de benoeming van een nieuwe bestuursvoorzitter van Disney.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML gingen maandag omlaag op de Amsterdamse beurs. De zorgen over de forse investeringen van bedrijven in kunstmatige intelligentie (AI) en de hoge koerswaarderingen van AI-aandelen laaiden weer op. Zakenkrant The Wall Street Journal meldde afgelopen weekend dat de megadeal tussen AI-chipbedrijf Nvidia en OpenAI, het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, is vastgelopen. ASMI, Besi en ASML zakten rond de 3 procent.
3 uur geledenDE MEERN (ANP) - Het aantal hypotheekaanvragen heeft in januari een stevige daling laten zien vergeleken met de eerste maand van vorig jaar. Volgens het Hypotheken Data Netwerk (HDN) namen vooral de aanvragen voor de aankoop van een woning af. Dit waren er ruim een kwart minder dan een jaar terug.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Het openbaar vervoer in de meeste Duitse steden wordt maandag ontregeld door een landelijke staking die vakbond Verdi heeft uitgeroepen. Met de actie wil Verdi meer druk zetten op werkgevers voor betere afspraken rond werk- en rusttijden en bonussen voor werken in weekenden en nachten.
4 uur geleden