OPEC voorziet lagere vraag naar olie door economische tegenwind
WENEN (ANP/BLOOMBERG) - Oliekartel OPEC verwacht dat de vraag naar olie de rest van het jaar minder snel zal toenemen, omdat de economische groei wereldwijd aan het afnemen is. Daardoor is ook minder productie nodig, staat in het maandelijkse rapport dat de organisatie voor olieproducerende landen maakt over de toestand op de oliemarkt. Met de verwachtingen rechtvaardigt de OPEC ook de forse productieverlaging die de organisatie vorige week aankondigde.
Die afname van de productie met 2 miljoen vaten per dag is evenwel veel groter dan de verwachte daling van de vraag. Zelfs als maar een deel van de productiebeperking wordt doorgezet produceert de OPEC niet voldoende olie om aan de vraag in het vierde kwartaal te voldoen.
De OPEC nam de beslissing naar eigen zeggen omdat er een recessie aan zit te komen. Tegelijkertijd speelde echter mee dat de olieprijzen in het derde kwartaal met haast een kwart gedaald waren en dat de opbrengsten van de olielanden daardoor onder druk stonden.
Nieuwe coronabeperkingen
Als het maandrapport een indicatie is, gaat de OPEC de productie niet snel opvoeren. De vraag blijft het grootste deel van volgend jaar onder het huidige niveau, verwacht de organisatie. Pas in de laatste drie maanden zal dat veranderen. Behalve economische vertragingen, voorziet de OPEC ook de mogelijkheid dat er nieuwe coronabeperkingen komen, in China maar ook elders. Dinsdag waarschuwde het Internationaal Monetair Fonds (IMF) al dat het ergste van de huidige woelige economische situatie "nog moet komen".
De forse productieverlaging door de OPEC kon op kritiek rekenen, met name van de Amerikaanse president Joe Biden. Die stelt dat de organisatie de kant van Rusland heeft gekozen in de door dat land gestarte oorlog in Oekraïne, door te zorgen dat Rusland meer geld kan verdienen aan olie. Biden zou ook de banden met het grootste OPEC-lid Saudi-Arabië opnieuw willen bekijken.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.
1 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.
3 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - De beloning van topvrouw Marjan Rintel van KLM is vorig jaar met bijna 32 procent gestegen. De toename valt samen met een besparingsoperatie bij de luchtvaartmaatschappij, bedoeld om de winstgevendheid te verbeteren.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Israël heeft de productie bij het enorme Leviathan-gasveld voor de Israëlische kust weer hervat. De productie werd aan het begin van de oorlog met Iran stilgelegd uit veiligheidsoverwegingen. Dat gasveld is belangrijk voor de export van Israëlisch gas naar Egypte en Jordanië.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten heeft in maart forse groei laten zien na de sterke krimp een maand eerder. Volgens het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid ging het om een groei met 178.000 arbeidsplaatsen. In februari kromp de arbeidsmarkt in de grootste economie ter wereld nog met een bijgestelde 133.000 banen.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.
7 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.
9 uur geleden