OPEC+ verwacht olieoverschot in 2022
WENEN (ANP/BLOOMBERG) - Dit jaar blijft er nog een tekort aan olie, maar volgend jaar verandert dat. Dan is er meer olie dan er vraag is, stelt oliekartel OPEC samen met enkele bevriende landen. Die zogeheten OPEC+ presenteerde zijn nieuwste raming een dag voordat de olieministers van de aangesloten landen overleggen.
De OPEC+ is bezig de vanwege de coronacrisis ingestelde productiebeperkingen geleidelijk weer af te bouwen. Zo zou de productie vanaf augustus elke maand met 400.000 vaten olie per dag moeten worden opgevoerd. Dat is niet voldoende om dit jaar aan alle vraag te voldoen, waardoor de olievoorraden in opslagen wereldwijd zullen afnemen. Dat betekent ook dat de olieprijzen voorlopig vermoedelijk niet zullen dalen.
Vanaf januari gebeurt dat mogelijk wel. Dan wordt er wereldwijd meer olie geproduceerd dan er vraag is en dat te grote aanbod houdt heel 2022 aan. Daardoor kunnen de voorraden die landen aanhouden weer worden aangevuld.
Overigens is het volgens persbureau Bloomberg onduidelijk of alle potentiële olieproductie die de OPEC+ in theorie nu achterhoudt wel klopt. Zo ligt het basisgetal waar Rusland mee rekent aanzienlijk hoger dan de olieproductie van dat land voor de coronacrisis. Landen als Angola en Nigeria hebben bovendien nu al moeite om alle olie te produceren die ze volgens de huidige afspraken mogen oppompen.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.
2 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een containerschip van een Franse eigenaar is door de Straat van Hormuz gevaren, meldt persbureau Bloomberg. Daarmee lijkt de eerste doorvaart van een West-Europees schip sinds de start van de Iranoorlog volgens het persbureau een feit.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Investeerders van Vesteda hebben het bedrijf weer wat financiële lucht gegeven, nadat ze hebben ingestemd met een pakket maatregelen. Donderdag leek de grootste commerciële woningbelegger van Nederland nog verder onder financiële druk te komen, waardoor mogelijk veel woningen zouden moeten worden verkocht.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Nederlandse gasvoorraden worden "voorzichtig" weer aangevuld. Dat laat Gasunie vrijdagochtend weten. Donderdag vond de eerste vulling plaats. Door een koude winter was de gasvoorraad tot het laagste niveau in zeker tien jaar gezakt. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
6 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel is vrijdag fors in prijs gestegen aan de Nederlandse pomp door de aanhoudende Iranoorlog. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter diesel bij de grote oliemaatschappijen met meer dan 10 eurocent omhooggegaan.
6 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in Azië lieten vrijdag herstel zien na verliezen van een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan een bericht dat Iran samen met Oman aan een protocol werkt rondom de Straat van Hormuz. Japan en Zuid-Korea zijn voor olie erg afhankelijk van import uit het Midden-Oosten.
7 uur geleden