Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OPEC+ komt met beperkte productieverhoging voor september

OPEC+ komt met beperkte productieverhoging voor september

WENEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Oliekartel OPEC en zijn bondgenoten zoals Rusland en Kazachstan gaan de olieproductie in september met 100.000 vaten per dag verhogen, aldus functionarissen bij de OPEC+. Dat is fors minder dan in juli en augustus toen de dagelijkse productie met meer dan 600.000 vaten werd opgevoerd.

De OPEC+ verlaagde tijdens de coronapandemie de olieproductie juist nog sterk om zo de prijzen te stutten. De alliantie is nu al geruime tijd bezig de productie geleidelijk op te voeren omdat de vraag sterk is hersteld. Maar de afgesproken verhoging voor september is de kleinste sinds werd begonnen met het opvoeren van de productie.

Waarschijnlijk ziet de OPEC+ weinig aanleiding voor een sterkere productieverhoging nu de olieprijzen naar de laagste niveaus in vijf maanden zijn gedaald vanwege zorgen over een zwakkere vraag door een economische recessie en de coronalockdowns in China.

Productiequota

Ook hebben OPEC-leider Saudi-Arabië en belangrijke leden zoals de Verenigde Arabische Emiraten maar beperkte capaciteit om nog meer olie op te pompen. Andere OPEC-leden zoals Angola, Nigeria en Libië kunnen zelfs niet voldoen aan de productiequota die zijn afgesproken, bijvoorbeeld vanwege achterstallige investeringen in olie-infrastructuur.

Tegelijkertijd is Rusland niet erg happig op een sterke productieverhoging. Het land profiteert namelijk van de hoge olieprijzen, waardoor de economische pijn van de westerse sancties over de oorlog in Oekraïne wordt verzacht voor Moskou.

Dure brandstof

De Amerikaanse president Joe Biden had bij een recent bezoek aan Saudi-Arabië nog gevraagd de olieproductie sterker op te voeren om zo de hoge prijzen aan de pomp tegen te gaan. Door de dure brandstof staat de populariteit van Biden bij de Amerikaanse kiezer onder druk.

De olieprijzen gingen omhoog na het nieuws over de beperkte productieverhoging door de OPEC+. De prijs van een vat Amerikaanse olie (van 159 liter) steeg met 2 procent tot 96,26 dollar. Brentolie werd 1,3 procent duurder op 101,81 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Bestuurders OCI stemmen in met fusie, op voorwaarde van contanten

AMSTERDAM (ANP) - Door de rechter aangestelde bestuurders van kunstmestproducent OCI stemmen in met een omstreden overname door het Egyptische bouwbedrijf Orascom, mits grootaandeelhouder Nassef Sawiris ook een bod in contanten doet. Het advies is een nieuwe wending in de strijd tussen minderheidsaandeelhouders van OCI en Sawiris, een van de rijkste personen van Egypte.

11 minuten geleden
AEX begint voorzichtig aan tweede jaarhelft na sterk kwartaal

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is woensdag voorzichtig begonnen aan de tweede helft van 2026. Beleggers deden het rustig aan na de sterke opmars in het afgelopen kwartaal, die volgde op het voorlopige vredesakkoord tussen Iran en de Verenigde Staten. Na de over het algemeen sterke bedrijfsresultaten in het eerste kwartaal kijken beleggers nu uit naar de resultaten over het tweede kwartaal, die in de komende weken naar buiten komen.

1 uur geleden
Basic-Fit neemt Duitse fitnessketen wellyou met 41 clubs over

HOOFDDORP (ANP) - De Nederlandse fitnessketen Basic-Fit neemt de Duitse branchegenoot wellyou over voor 52 miljoen euro in contanten. Wellyou heeft 41 clubs, hoofdzakelijk in het noorden van Duitsland, met ongeveer 110.000 leden.

1 uur geleden
Essent: 50 procent meer stroomverbruik in avondpiek hittegolf

DEN BOSCH (ANP) - Huishoudens hebben tijdens de afgelopen hittegolf flink meer stroom verbruikt dan op koelere dagen door het gebruik van ventilatoren en airco's en doordat koelkasten harder moesten werken. Dat meldt energieleverancier Essent. In de avond was er zelfs een piek van 50 procent meer stroomverbruik. Dat is volgens Essent vooral te verklaren door airconditioners, omdat er daar de afgelopen jaren veel van zijn geïnstalleerd.

3 uur geleden
AI en aanleg voorraden helpen Nederlandse industrie aan groei

ZEIST (ANP) - Nederlandse fabrikanten hebben in juni veel nieuwe bestellingen binnengekregen en produceerden daarom ook meer, meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi). Volgens de organisatie komt dat deels doordat klanten voorraden aanlegden om prijsstijgingen voor te zijn, maar ook de snelle groei van AI helpt de Nederlandse industrie.

3 uur geleden
Beschikbaar inkomen huishoudens stijgt in eerste kwartaal

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse huishoudens hadden in het eerste kwartaal van 2026 gemiddeld meer te besteden dan een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) komt dat vooral door de stijging van de beloning van werknemers door hogere cao-lonen en een groei van het aantal banen, en een stijging van sociale uitkeringen. Tegelijkertijd nam de hypotheekschuld verder toe.

3 uur geleden
Omzet detailhandel bijna 3 procent omhoog in mei

DEN HAAG (ANP) - De omzet van de Nederlandse detailhandel is in mei met 2,9 procent toegenomen ten opzichte van een jaar eerder, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het verkoopvolume was 2,3 procent hoger.

3 uur geleden