OPEC en Rusland spreken af oliekraan iets verder open te draaien
WENEN (ANP/BLOOMBERG) - Oliekartel OPEC en bondgenoten als Rusland hebben besloten door te gaan met de geleidelijke verhoging van hun olieproductie. Volgende maand zullen de olielanden dagelijks 400.000 vaten meer oppompen dan nu het geval is.
De beslissing in Wenen was zoals verwacht. De OPEC heeft samen met bondgenoten als Rusland en Kazachstan, samen bekend als OPEC+, vorig jaar besloten om de olieproductie geleidelijk te verhogen. De sterke prijsstijgingen op de energiemarkten van afgelopen maanden hebben daar nog geen verandering in gebracht.
Vorige maand bereikten de olieprijzen het hoogste niveau van de afgelopen zeven jaar. Onder andere in Nederland zijn de benzineprijzen tot recordhoogte gestegen. De gestegen toevoer van de grondstof vanuit de OPEC+ is niet voldoende om de grotere vraag bij te benen. Vlak na de uitbraak van de coronapandemie sneden de olieproducerende landen nog diep in hun productie omdat door de crisis de olieprijzen kelderden.
Geopolitieke spanningen
Daarnaast verhogen geopolitieke spanningen de vrees voor verstoringen van de olietoever. Zo kunnen spanningen tussen Oekraïne en Rusland leiden tot economische sancties en hebben Houthi-rebellen aanvallen uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten, een OPEC-lid.
Afgelopen maand hadden OPEC-landen moeite om de productiequota te halen. Financieel persbureau Bloomberg schatte dat het verbond slechts 50.000 vaten olie per dag extra heeft opgepompt. Dat is vooral te wijten aan problemen in Libië, waar een blokkade door milities het onmogelijk maakte olie te winnen uit een van de grootste olievelden van het land.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Bijna een kwart van de Nederlandse bedrijven maakt gebruik van ICT-oplossingen voor duurzaam materiaalverbruik. Daarmee staat Nederland Europees gezien op de vierde plek, melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en Eurostat. Bedrijven kunnen bijvoorbeeld gebruikmaken van software om afval te scheiden of materiaalverspilling tegen te gaan.
20 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) heeft voorgesteld om de grootste vrijgave van oliereserves in de geschiedenis te doen om de olieprijzen te verlagen. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van functionarissen.
37 minuten geledenLONDEN (ANP) - Een collectief voor groene beleggers dreigt in het Verenigd Koninkrijk naar de rechter te stappen, omdat olie- en gasconcern BP hun aandeelhoudersvoorstel niet op de agenda voor de jaarvergadering wil zetten. Volgens klimaatbelegger Follow This druist dat in tegen de aandeelhoudersrechten.
50 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het kabinet moet de brandstofaccijns tijdelijk met 20 cent verlagen nu de olieprijzen zo hoog zijn. Deze oproep doet CNV aan het kabinet naar aanleiding van de sterk opgelopen brandstofprijzen door de onrust in het Midden-Oosten.
50 minuten geledenLONDEN (ANP) - Het aantal klanten van onlinebank Revolut in Nederland is het afgelopen jaar met de helft gestegen. De bank heeft in ons land inmiddels 1,5 miljoen particuliere klanten, meldt het bedrijf. Een jaar geleden tikte Revolut nog de 1 miljoen aan.
50 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.
6 uur geleden