Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OPEC-baas wil dat klimaatactivisten 'naar grotere plaatje kijken'

OPEC-baas wil dat klimaatactivisten 'naar grotere plaatje kijken'

CAÏRO (ANP/BLOOMBERG) - Klimaatactivisten moeten niet alleen maar aandringen op het afbouwen van het gebruik van fossiele brandstoffen, maar zouden "naar het grotere plaatje" moeten kijken. Dat heeft secretaris-generaal Haitham Al-Ghais van oliekartel OPEC tijdens een energieconferentie in Caïro gezegd. Volgens hem moeten "alle partijen samenwerken aan een energietransitie die ordentelijk verloopt, inclusief is en energiezekerheid voor iedereen helpt veilig te stellen."

Volgens Al-Ghais heeft de oliesector al jaren last van chronisch te lage investeringen. Er moet wereldwijd jaarlijks 500 miljard dollar bij tot 2045, vindt de oliebestuurder uit Koeweit. Verschillende oliebedrijven, zoals Shell en BP, gaven al aan hun investeringen in groene energie niet verder op te blijven voeren en BP stelde zelfs zijn klimaatdoelen naar beneden bij.

Al-Ghais ziet in de VN-klimaatconferentie COP28 die later dit jaar in de Verenigde Arabische Emiraten wordt gehouden een "nieuwe gelegenheid om te komen tot inclusieve, duurzame en op overeenstemming gebaseerde oplossingen voor de klimaatverandering".

Volgens de OPEC-baas stijgt de vraag naar olie dit jaar naar haast 102 miljoen vaten olie per dag, meer dan de wereld voor de coronapandemie gebruikte. Ook daarna blijft de vraag naar olie toenemen, tot 110 miljoen vaten olie per dag in 2025.

Al-Ghais stelt dat de OPEC en partners als Rusland, samen ook wel aangeduid als OPEC+, vastberaden zijn de oliemarkt stabiel te houden. Rusland kondigde deze week evenwel aan minder olie te gaan produceren als reactie op westerse sancties. Saudi-Arabië en andere belangrijke OPEC-landen zouden niet meer olie willen gaan oppompen om dat op te vangen, waardoor de olieprijs de laatste dagen flink steeg.

Meer uit Financieel

Bitcoin stevent af op slechtste maand sinds 2022

DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van de bitcoin is dinsdag verder gedaald, waardoor de grootste digitale munt afstevent op de slechtste maand sinds 2022. In dat jaar vielen enkele cryptobedrijven om.

20 minuten geleden
China beperkt import van Japanse bedrijven door spanningen

BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Chinese ministerie van Handel heeft twintig Japanse bedrijven op een zwarte lijst gezet en handelsbeperkingen opgelegd uit "nationale veiligheidszorgen". Het gaat om bedrijven die materieel maken dat zowel civiele als militaire doeleinden kan hebben, waaronder dochterondernemingen van Mitsubishi Heavy Industries en de Japanse ruimtevaartorganisatie. Twintig andere bedrijven, onder meer autofabrikant Subaru, zijn op een watchlist gezet en moeten strengere controles ondergaan wanneer zij naar China exporteren.

58 minuten geleden
AEX-index veert licht op na onzekerheid rond heffingen Trump

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak veerde dinsdag licht op na de kleine verliesbeurt een dag eerder. Beleggers bleven voorzichtig door de onzekerheid rond het handelsbeleid van Donald Trump, nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof een streep zette door veel van zijn importheffingen. De Amerikaanse president waarschuwde dat elk land dat "spelletjes wil spelen" met de uitspraak van het hof "te maken zal krijgen met een veel hoger tarief".

1 uur geleden
Minder nieuwe auto's verkocht in EU in januari, ook in Nederland

BRUSSEL (ANP) - De verkoop van nieuwe auto's in de Europese Unie is vorige maand afgenomen. In januari werden 799.625 nieuwe auto's verkocht, 3,9 procent minder vergeleken met dezelfde maand vorig jaar. Hiermee heeft de markt voor het tweede jaar op rij een moeilijke start gemaakt, meldt de Europese autobrancheorganisatie ACEA.

2 uur geleden
Prijsverhogingen helpen eigenaar Douwe Egberts aan meer omzet

AMSTERDAM (ANP) - Het moederbedrijf van Douwe Egberts en Pickwick heeft vorig jaar minder koffie en thee verkocht, maar door prijsverhogingen wel een hogere omzet geboekt. De eigenaar van de merken, JDE Peet's, meldt dit bij de presentatie van resultaten van een jaar vol conflicten met winkeliers over de koffieprijzen.

3 uur geleden
Nieuwe Amerikaanse importheffingen van 10 procent van kracht

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De nieuwe tijdelijke Amerikaanse importheffingen van 10 procent op buitenlandse goederen zijn dinsdag van kracht geworden. Die heffingen kondigde de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag aan als antwoord op de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof, dat veel van de vorig jaar ingevoerde heffingen onwettig verklaarde.

3 uur geleden
Kledingmerken misleiden klant met 'sociaal verantwoorde' waar

DEN HAAG (ANP) - Een aantal kledingmerken claimt ten onrechte dat producten verantwoord en met respect voor mensenrechten zijn geproduceerd. Dat stellen de Consumentenbond, Schone Kleren Campagne (SKC) en Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemingen (SOMO). De organisaties willen dat deze praktijk, ook bekend als 'social washing', streng wordt aangepakt.

3 uur geleden