Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OPCW: Syrië verantwoordelijk voor gifgasaanval in 2018

OPCW: Syrië verantwoordelijk voor gifgasaanval in 2018

DEN HAAG (ANP/AFP) - Er zijn goede redenen om aan te nemen dat Syrië verantwoordelijk is voor de gifgasaanval in april 2018 in het Syrische Douma. Dat wordt geconcludeerd in een rapport van de Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW).

Het onderzoeksteam van de OPCW stelt na een bijna twee jaar durend onderzoek dat op 7 april 2018 in elk geval één helikopter van het Syrische leger giftig chloorgas heeft laten vallen boven twee door burgers bewoonde appartementencomplexen in de stad Douma. Daardoor kwamen 43 mensen om, en tientallen anderen kregen het gif binnen. De internationale verontwaardiging was destijds groot.

OPCW-directeur Fernando Arias zegt dat de wereld nu de feiten kent. "Het is aan de internationale gemeenschap om actie te ondernemen."

Naleving van het verdrag

De OPCW houdt toezicht op naleving van het Verdrag chemische wapens dat sinds 1997 van kracht is. 193 staten, waaronder Syrië, hebben zich daarin verplicht te werken aan een wereld vrij van chemische wapens. In 2013 ontving de in Den Haag gevestigde organisatie de Nobelprijs voor de Vrede.

Syrië is het niet eens met de conclusies van de OPCW. De Syrische regering onder leiding van president Bashar al-Assad beweert dat rebellengroepen verantwoordelijk zijn voor de gifgasaanval. In Syrië woedt sinds 2011 een burgeroorlog.

Meer uit Buitenland

VK en Frankrijk beleggen Hormuz-top over plannen voor heropening

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk beleggen een nieuwe bijeenkomst van militaire planners om te bespreken hoe ze de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang kunnen brengen zodra de oorlog tegen Iran voorbij is. Planners uit meer dan dertig landen, waaronder Nederland, nemen woensdag en donderdag deel aan de besprekingen in Londen.

59 minuten geleden
Schip dat Iran verliet beschoten in Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/AFP) - Een vrachtschip dat Iran verliet is in de Straat van Hormuz beschoten, meldt de Britse scheepvaartmonitor UKMTO. Er is geen schade gemeld. Het schip is een aantal kilometer van de Iraanse kust tot stilstand gebracht en de bemanning is veilig.

1 uur geleden
Oekraïne heropent Russische oliepijpleiding binnen paar uur

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Hongarije en Slowakije krijgen als het goed is binnen een paar uur weer olie uit Rusland via de veelbesproken Droezjba-pijpleiding. De leveringen via die pijpleiding lagen maanden stil nadat die in januari schade had opgelopen in de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Kyiv heeft de schade inmiddels gerepareerd.

2 uur geleden
Kyiv vraagt Turkije om top met Poetin en Zelensky te organiseren

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft Turkije gevraagd om een ontmoeting tussen de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin te organiseren. Volgens buitenlandminister Andri Sybiha wil Kyiv de gestrande vredesonderhandelingen nieuw leven inblazen.

2 uur geleden
Trump: Iran stort financieel in door sluiting Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump stort Iran "financieel in" door de sluiting van de Straat van Hormuz. Dat schrijft hij op zijn Truth Social. Het land zou 500 miljoen dollar per dag verliezen en "hongerig naar geld" zijn.

3 uur geleden
Dode in Libanon door Israëlische aanval, ondanks bestand

BEIROET (ANP/AFP) - In Libanon is een dode gevallen bij een Israëlische droneaanval, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. In het land geldt sinds vorige week een staakt-het-vuren, maar Israël en Hezbollah beschuldigen elkaar van het schenden daarvan.

4 uur geleden
Scheepvaartmonitor: Iran beschiet opnieuw containerschip

TEHERAN (ANP) - Op de Straat van Hormuz is opnieuw een containerschip beschoten door de Iraanse Revolutionaire Garde, meldt de Britse scheepvaartmonitor UKMTO. Het zou zware schade hebben opgelopen, maar niemand raakte gewond.

4 uur geleden