OPCW: Syrië verantwoordelijk voor gifgasaanval in 2018
DEN HAAG (ANP/AFP) - Er zijn goede redenen om aan te nemen dat Syrië verantwoordelijk is voor de gifgasaanval in april 2018 in het Syrische Douma. Dat wordt geconcludeerd in een rapport van de Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW).
Het onderzoeksteam van de OPCW stelt na een bijna twee jaar durend onderzoek dat op 7 april 2018 in elk geval één helikopter van het Syrische leger giftig chloorgas heeft laten vallen boven twee door burgers bewoonde appartementencomplexen in de stad Douma. Daardoor kwamen 43 mensen om, en tientallen anderen kregen het gif binnen. De internationale verontwaardiging was destijds groot.
OPCW-directeur Fernando Arias zegt dat de wereld nu de feiten kent. "Het is aan de internationale gemeenschap om actie te ondernemen."
Naleving van het verdrag
De OPCW houdt toezicht op naleving van het Verdrag chemische wapens dat sinds 1997 van kracht is. 193 staten, waaronder Syrië, hebben zich daarin verplicht te werken aan een wereld vrij van chemische wapens. In 2013 ontving de in Den Haag gevestigde organisatie de Nobelprijs voor de Vrede.
Syrië is het niet eens met de conclusies van de OPCW. De Syrische regering onder leiding van president Bashar al-Assad beweert dat rebellengroepen verantwoordelijk zijn voor de gifgasaanval. In Syrië woedt sinds 2011 een burgeroorlog.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De volgende ronde van onderhandelingen over vrede in Oekraïne wordt 17 en 18 februari in Genève gehouden, volgens het Kremlin. Oekraïne en Rusland onderhandelen onder begeleiding van de VS over een einde aan de strijd en een vredesregeling. Eerdere onderhandelingen in deze reeks waren in Abu Dhabi.
1 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby had niet door dat de vrouw die hem beschuldigt van verkrachting in haar huis in Oslo in slaap was gevallen. "Ik heb dat op geen enkel moment gemerkt", verklaarde de zoon van kroonprinses Mette-Marit volgens Noorse media vrijdag in de rechtbank in Oslo.
1 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/RTR) - Vier astronauten zijn opgestegen met een SpaceX-raket en onderweg naar het internationale ruimtestation ISS, is te zien op beelden van de NASA. Ze komen naar verwachting zaterdag aan, na een vlucht van zo'n 34 uur.
1 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Rond de vulkaan de Teide op Tenerife zijn er al dagen seismische activiteiten, maar dat geschok wijst volgens minister Víctor Ángel Torres niet op een nabije uitbarsting van de vulkaan. De minister van Territoriaal Beleid erkende in een vraaggesprek dat de trillingen die ook vrijdagochtend zijn gevoeld, "niet normaal zijn". Ze zijn anders dan in de afgelopen jaren, aldus Torres.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - Het verbod op de Britse pro-Palestijnse actiegroep Palestine Action is onwettig, oordeelt de rechter. De regering plaatste de organisatie in juli op de lijst met terroristische organisaties, maar volgens de rechter is dat in strijd met het recht op vrijheid van meningsuiting.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Het Noorse hof heeft deze week een sms gestuurd naar verschillende organisaties waarvan kroonprinses Mette-Marit beschermvrouwe is. Daarin staat een uitnodiging om verder te praten over de ophef die ontstond over de banden van de kroonprinses met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, melden Noorse media.
2 uur geledenTUCSON (ANP) - De FBI heeft de beloning voor informatie die leidt tot de opsporing van de ontvoerde Nancy Guthrie of haar kidnapper verhoogd tot 100.000 dollar (84.000 euro). Dat is een verdubbeling van het bedrag dat eerder was uitgeloofd.
2 uur geleden