OPCW: stel chemische wapens veilig na val Assad-regime
DEN HAAG (ANP) - De Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens maakt zich zorgen over mogelijke chemische wapens in Syrië. De in Den Haag gevestigde OPCW roept de Syrische autoriteiten op "alle aan chemische wapens gerelateerde materialen en faciliteiten" veilig te stellen na de val van het Assad-regime.
Het regime van de gevluchte leider Bashar al Assad sloot zich in 2013 aan bij de internationale waakhond en beloofde chemische wapens in te leveren. Het is echter onduidelijk of alle wapens ook daadwerkelijk zijn overhandigd.
Door Syrië overhandigde informatie over het wapenprogramma lijkt volgens de OPCW "niet accuraat of compleet" te zijn. Israël heeft ondertussen al aangegeven dat het aanvallen in Syrië heeft uitgevoerd om te voorkomen dat bijvoorbeeld chemische wapens of raketten in handen vallen van "extremisten".
Meer uit Buitenland
BANGKOK (ANP/RTR) - Thailand heeft bevestigd dat er drie mensen zijn gedood bij een Iraanse beschieting van een vrachtschip op de Straat van Hormuz vorige maand. Eerder werden de opvarenden als vermist opgegeven. De Omaanse marine haalde twintig andere bemanningsleden veilig van boord.
15 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan invoerheffingen van 50 procent opleggen aan alle landen die wapens leveren aan Iran, meldt Donald Trump op Truth Social. Die maatregel gaat volgens hem per direct in. "Er zullen geen uitzonderingen zijn!"
22 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie roept Israël opnieuw op de aanvallen in Libanon te stoppen, nu er een tijdelijk staakt-het-vuren is afgesproken in het Midden-Oosten. De VS en Israël hebben toegezegd Iran niet meer aan te vallen. Israël stelt dat het staakt-het-vuren niet geldt voor Libanon.
1 uur geledenCAÏRO (ANP/DPA/AFP) - Arabische landen zijn blij dat Iran en de Verenigde Staten hebben afgesproken om elkaar twee weken niet aan te vallen. Het Qatarese ministerie van Buitenlandse Zaken spreekt van een "eerste stap richting de-escalatie". Saudi-Arabië hoopt dat er een deal komt te liggen die de regio weer stabiliteit brengt. Ook Oman, Egypte en Irak hebben zich voorzichtig positief uitgelaten. De Verenigde Arabische Emiraten hebben volgens een functionaris reden om blij te zijn.
2 uur geledenATHENE (ANP/AFP) - Griekenland gaat vanaf 1 januari 2027 sociale media verbieden voor alle kinderen onder de 15 jaar, meldt premier Kyriakos Mitsotakis. Hij spreekt in een video op TikTok van een "moeilijke, maar noodzakelijke maatregel".
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is blij dat er een staakt-het-vuren is gekomen tussen Iran, de Verenigde Staten en Israël, en hoopt iets vergelijkbaars te bereiken met Rusland. Het onderbreken van gevechten maakt ruimte voor diplomatieke gesprekken, schrijft hij op X.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne stelt dat het, na het sluiten van een staakt-het-vuren in het Midden-Oosten, ook tijd wordt voor Rusland om akkoord te gaan met een bestand. Minister van Buitenlandse Zaken Andri Sybiha prijst op X de Amerikaanse "daadkracht" en schrijft dat dit het moment is om met die daadkracht ook Moskou te forceren akkoord te gaan met een wapenstilstand.
2 uur geleden