Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OPCW-experts klaar voor bezoek aan Rusland voor zaak-Navalni

OPCW-experts klaar voor bezoek aan Rusland voor zaak-Navalni

DEN HAAG (ANP) - OPCW-deskundigen staan klaar om naar Rusland te gaan om met Russische collega’s onderzoek te doen naar de vergiftiging van Kremlin-criticus Aleksej Navalni. De Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW) in Den Haag bevestigde maandag dat het een verzoek van Moskou om een missie te overwegen heeft ontvangen.

Rusland meldde dat eerder zelf al. OPCW-directeur Fernando Arias heeft laten weten dat zijn instituut expertise beschikbaar wil stellen en op korte termijn een team kan sturen.

Hij vroeg de Russische autoriteiten tegelijkertijd welk soort expertise ze in gedachten hebben die relevant is voor het verbod op chemische wapens waar de OPCW toezicht op houdt.

Volgens Duitse artsen is Navalni vergiftigd met een gif uit de in de Sovjet-Unie ontwikkelde novitsjok-groep. De testresultaten werden ruim drie weken geleden overhandigd aan de OPCW, maar zijn niet gedeeld met Rusland.

Het gebruik van Novitsjok is verboden volgens het verdrag over chemische wapens en dus een ernstige schending van het internationaal recht. Westerse regeringsleiders roepen Moskou al langer op samen te werken met de OPCW om vast te stellen wat er precies is gebeurd met Navalni. De daders mogen hun straf niet ontlopen, werd vrijdag benadrukt op een EU-top.

Rusland heeft steeds ontkend iets te maken te hebben met de vergiftiging, waarvoor het naar eigen zeggen ook geen bewijs heeft gezien. De oppositieleider werd op 20 augustus onwel tijdens een Russische binnenlandse vlucht. Volgens zijn medewerkers zijn sporen van het zenuwgif aangetroffen op een lege waterfles uit zijn hotelkamer.

Meer uit Buitenland

Telegrambaas Doerov vervolgd om faciliteren van terrorisme

MOSKOU (ANP) - Rusland vervolgt Telegram-oprichter Pavel Doerov voor het faciliteren van "terroristische activiteiten". Dat meldt het Russische persbureau Interfax op gezag van de binnenlandse veiligheidsdienst FSB. Tegen Doerov wordt bovendien een arrestatiebevel uitgevaardigd, al heeft dat internationaal in de praktijk weinig betekenis, omdat andere landen niet verplicht zijn daaraan gehoor te geven.

4 uur geleden
Zelensky: Trump verleent ons licenties voor Patriot-raketten

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft ermee ingestemd Oekraïne licenties te verlenen voor de productie van Patriot-raketten, zei de Oekraïense president Volodymyr Zelensky dinsdagavond (lokale tijd) in Washington. Zelensky had daar een ontmoeting met Trump

7 uur geleden
Dodental door zware aardbeving in zuiden Japan loopt op

TOKIO (ANP) - De aardbeving van dinsdag in de Japanse zuidelijke regio Kumamoto heeft al aan minstens dertien mensen het leven gekost. Dat meldt premier Sanae Takaichi. "Er is aanzienlijke schade vastgesteld, waaronder ingestorte gebouwen, branden en schade aan wegen," zei ze ook.

7 uur geleden
Saudi's vallen samen met VS pro-Iraanse milities in Irak aan

RIYAD/WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Saudi-Arabië meldt dat zijn strijdkrachten "gerichte aanvallen" hebben uitgevoerd op door Iran gesteunde milities in Irak, in coördinatie met het Amerikaanse Centraal Commando. Volgens de Saudi's waren de acties een reactie op recente droneaanvallen op Saudische olie-installaties vanuit Irak. Er zouden zeker twintig doden zijn gevallen.

8 uur geleden
Rusland: geen mobilisatie nodig dankzij 200.000 legerrekruten

MOSKOU (ANP) - Zo'n 200.000 Russen hebben in de eerste helft van het jaar een contract getekend om in de strijdkrachten te dienen, waarmee het leger "volledig aan zijn personeelsbehoeften heeft voldaan". Dat zei oud-president Dmitri Medvedev, tegenwoordig vicevoorzitter van de Russische Veiligheidsraad, in een op Telegram geplaatste video.

8 uur geleden
Trumps kandidaat Jay Clayton wordt nieuwe inlichtingenchef VS

WASHINGTON (ANP) - De Republikeinen in de Amerikaanse Senaat hebben de door president Donald Trump voorgedragen Jay Clayton bevestigd als hoofd van de nationale inlichtingendienst, die toezicht houdt op de achttien inlichtingendiensten van het Amerikaanse leger. Clayton was hiervoor officier van justitie in Manhattan.

8 uur geleden
Iran bestookt Amerikaanse legerbases in Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP) - De Revolutionaire Garde heeft vanuit Iran meerdere ballistische raketten afgevuurd op Amerikaanse militaire bases in het Midden-Oosten. Dat meldt het Amerikaanse leger, dat tevens zegt dat het alle projectielen heeft onderschept. Volgens de Amerikaanse nieuwssite Axios was een basis in Jordanië een van de doelwitten.

11 uur geleden