Opbouw depositogarantiestelsel na acht jaar voltooid
AMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse depositogarantiestelsel, waardoor spaarders tot 100.000 euro terugkrijgen als hun bank omvalt, heeft afgelopen kwartaal een omvang van 5 miljard euro bereikt. Daarmee is de opbouwfase van het vangnet na acht jaar voltooid.
Vanaf nu hoeven de banken, die eraan hebben bijgedragen, alleen nog maar bij te storten om het fonds op dit niveau te houden, meldt De Nederlandsche Bank (DNB). Volgens de centrale bank is er met de 5 miljard euro die nu in het fonds zit, genoeg geld beschikbaar om bij bijna alle Nederlandse banken de gegarandeerde tegoeden direct vanuit het fonds uit te keren in geval van een bankroet.
Als een van de grootbanken, zoals ABN AMRO of ING, failliet gaat is de pot met geld niet voldoende. Maar dat maakt volgens DNB niet uit, want in dat geval zouden er andere oplossingsmogelijkheden zijn om de kritische functies van de bank te beschermen. Dan hoeft het fonds dus niet te worden gebruikt.
Depositogarantiestelsel
Nederland kent al sinds de jaren zeventig een depositogarantiestelsel. In het verleden was dit alleen anders geregeld. Toen was er geen fonds met miljarden erin, maar stonden de banken gezamenlijk garant via een zogeheten omslagstelsel. Nadat in 2009 de DSB Bank omviel werden de andere banken zo achteraf opgezadeld met een fikse kostenpost.
Later zijn er in de politiek stemmen opgegaan om voortaan een fonds te hebben waarin al veel geld beschikbaar is om gedupeerde spaarders snel uit te keren. Dit ook om spaarders gerust te stellen, en in geval van twijfels over een bepaalde bank een mogelijke bankrun te voorkomen.
Europese afspraken
Over het depositogarantiestelsel zijn ook Europese afspraken gemaakt. De Europese regels bepaalden dat Nederland vóór of op 3 juli dit jaar een fonds moest hebben van de huidige omvang. In andere Europese landen zijn de vergelijkbare fondsen inmiddels ook op het juiste niveau aangevuld.
Volgens DNB zou Europa eigenlijk verder moeten gaan door een Europees depositogarantiestelsel op te zetten. Wanneer de verschillende nationale fondsen zouden worden gebundeld kan dat nog meer zekerheid bieden, is het idee. Maar zover is het nog niet. Een Europees garantiestelsel ligt politiek gevoelig, aangezien bijvoorbeeld Nederlandse of Duitse banken dan moeten meebetalen als er in een land als Malta een bank omvalt.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - De groei in het aantal ondernemingen in Nederland was in ruim tien jaar niet zo laag, meldt de Kamer van Koophandel (KVK). Het aantal geregistreerde bedrijven steeg in 2025 met minder dan 1 procent ten opzichte van een jaar eerder. De KVK spreekt van "stagnatie van het ondernemerslandschap".
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De groei in het aantal ondernemingen in Nederland was in ruim tien jaar niet zo laag, meldt de Kamer van Koophandel (KVK). Het aantal geregistreerde bedrijven steeg in 2025 met minder dan 1 procent ten opzichte van een jaar eerder. De KVK spreekt van "stagnatie van het ondernemerslandschap".
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn woensdag opnieuw met verlies gesloten. Beleggers in New York verwerkten kwartaalcijfers van de grote banken Bank of America, Wells Fargo en Citigroup. Daarnaast kwamen er onder meer gegevens over de winkelverkopen in de Verenigde Staten.
4 uur geledenDEARBORN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Autofabrikant Ford Motor heeft een werknemer geschorst die dinsdag scheldwoorden riep tegen president Donald Trump tijdens zijn bezoek aan een Ford-fabriek in Dearborn in de Amerikaanse staat Michigan. Dat zegt de vakbond United Auto Workers (UAW) die de medewerker steunt.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchthaven Schiphol heeft vorig jaar in totaal 68,8 miljoen passagiers verwerkt, een stijging vergeleken met een jaar eerder toen het ging om 66,8 miljoen reizigers. Daarmee liggen de reizigersaantallen nog wel lager dan voor de coronapandemie, want in 2019 werd het recordaantal van 71,7 miljoen reizigers verwelkomd door Schiphol
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag iets lager gesloten. De grootste dalers in de hoofdindex waren onder meer chiptoeleverancier Besi, uitzender Randstad en postkluisjesbedrijf InPost. Zwaargewicht Shell stond wel bij de winnaars, wat voor tegenwicht zorgde.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De ondernemingskamer beslist uiterlijk op 11 februari of er een onderzoek komt naar de gang van zaken bij de Nijmeegse chipmaker Nexperia. Als zo'n onderzoek er komt, blijven ook voorlopige ingrepen bij het bedrijf in stand.
9 uur geleden