Op1 maakt live uitzending vanuit opvanglocatie voor Oekraïners
EDE (ANP) - Het programma Op1 maakt maandag een speciale uitzending vanuit vluchtelingenopvang Harskamp in Ede, meldt BNNVARA vrijdag. Presentatoren Nadia Moussaïd en Hugo Logtenberg praten met Oekraïense vluchtelingen die wonen in het kamp en vrijwilligers die actief zijn in de opvang.
Burgemeester René Verhulst van Ede is te gast om te spreken over de gevolgen die de opvang heeft in de kleine gemeenschap die in Harskamp woont, aldus de omroep. Staatssecretaris Eric van der Burg van Justitie en Veiligheid schuift aan om "te schetsen welke effecten de komst van zoveel Oekraïners heeft op de Nederlandse samenleving".
Op de legerplaats Generaal Winkelmankazerne worden honderden Oekraïners opgevangen die gevlucht zijn vanwege de oorlog in hun land. Ze wonen er in gebouwen van defensie. Hoe lang de vluchtelingen op de legerplaats zullen verblijven is niet bekend.
Uitzonderlijk
Het is volgens BNNVARA "zeer uitzonderlijk" dat een live tv-uitzending wordt toegelaten in een Nederlands vluchtelingenkamp. "Maar de enorme toestroom van Oekraïense oorlogsvluchtelingen was aanleiding voor de gemeente Ede om een uitzondering te maken", aldus de omroep.
De omroep laat weten dat de Oekraïners die tijdens de uitzending aan het woord komen, "worden geselecteerd na research van de redactie". Ze spreken Engels, maar krijgen geen mediatraining. De vluchtelingen worden begeleid door "redacteuren die dit normaal ook doen en door gastvrouwen".
Beeld opvang
Met de uitzending zegt Op1 te willen "laten zien hoe opvang van vluchtelingen er daadwerkelijk uitziet".
"Er heersen veel vooroordelen over de opvang van vluchtelingen in Nederland in het algemeen en ook over Oekraïners, zeker ook in relatie tot de krappe woningmarkt", aldus een woordvoerder. "Wij willen laten zien hoe het is om daar te leven, zonder dat je weet hoe lang je zo moet leven. Wat doe je de hele dag en hoe houd je perspectief?"
Meer uit Binnenland
WINTERSWIJK (ANP) - De ijsbaan in Winterswijk is ook zondagochtend opengegaan. Zaterdag had de baan de primeur van het eerste schaatsen op natuurijs deze herfst. Toen lag er 5 millimeter ijs, nu is het een kleine centimeter, vertelt ijsmeester Hendrik van Prooije vanaf de baan.
3 uur geledenDE BILT (ANP) - Afgezien van de provincies Limburg en Zeeland geldt zondag in heel het land ergens gedurende de dag code geel door gladheid. In het zuidwesten en westen is het nu al plaatselijk glad door sneeuwval. De sneeuw en gladheid breiden zich de komende uren oostwaarts uit. Daardoor is het uiteindelijk in heel de westelijke helft van het land, met uitzondering van Zeeland, plaatselijk glad in de ochtend. Die gladheid verdwijnt pas halverwege de ochtend, meldt het KNMI.
4 uur geledenNOORDWIJK (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) heeft tijdens haar jaarlijkse benefietgala in Noordwijk 1.848.000 euro opgehaald. Dat is ruim 30.000 euro meer dan vorig jaar en daarmee een nieuw recordbedrag. Het was de negentiende keer dat het benefietgala werd georganiseerd. Er schoven 650 gasten aan.
10 uur geledenHet televisieprogramma Even tot hier heeft naast de Amerikaanse militaire begraafplaats Margraten de twee panelen teruggeplaatst die eerder deze maand door de Amerikaanse beheerder werden verwijderd. De panelen belichten de rol van 'zwarte bevrijders' in de Tweede Wereldoorlog. Ook maakten presentatoren Niels van der Laan en Jeroen Woe zaterdag aan het einde van hun uitzending bekend dat zij rondom de teruggeplaatste panelen ook een aanvullende "tentoonstelling" laten bouwen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vliegverkeer van en naar Eindhoven is zaterdagavond stilgelegd, nadat bij het vliegveld meerdere drones waren gesignaleerd. Het vliegveld van Eindhoven is niet alleen een luchthaven, maar op het terrein zit ook een luchtmachtbasis. Daarom is zowel het civiele als het militaire vliegverkeer opgeschort, laat demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) weten.
14 uur geledenJOHANNESBURG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft zorgen over de beperkingen van het Oekraïense leger die in het zogenoemde 28-puntenplan staan, want "als het gaat over de veiligheid van Oekraïne, gaat het immers ook om de veiligheid van Europa." Dat zegt hij tegen het ANP nadat hij heeft gebeld met Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Schoof wil "elk initiatief dat vrede dichterbij kan brengen serieus nemen."
20 uur geledenDEURNE (ANP) - Frank van Pamelen heeft zaterdag bij de prominenten Het Groot Dictee der Nederlandse Taal gewonnen. De schrijver, dichter, cabaretier en columnist deed het met slechts vijf fouten beter dan de andere bekende deelnemers, onder wie cabaretier Katinka Polderman en zangeres Leoni Jansen.
20 uur geleden