Op zoek naar de belangrijkste oude kunst
AMSTERDAM (ANP) - CODART, een internationaal netwerk van bijna zevenhonderd museumconservatoren op het gebied van Vlaamse en Nederlandse kunst, wil met het publiek gaan bepalen wat de honderd belangrijkste kunstwerken zijn in de Nederlandse en Vlaamse kunst van voor 1750. Die komen dan in een zogenoemde canon, een reeks van belangwekkende stukken die eigenlijk iedereen zou moeten kennen.
De lijst is echter niet bedoeld als een soort top 100, maar meer als een zeer waardevolle verzameling en een verwijzing naar wat er nog meer aan moois is in 's werelds musea.
CODART-leden maakten al een voorselectie, waarover maandag nog wordt gesproken tijdens een bijeenkomst in het Rijksmuseum in Amsterdam. Aansluitend kunnen andere belangstellenden via internet een keuze maken uit de lijst van voorgestelde kunstwerken, maar ook nog eigen voorstellen doen. Stemmen kan tot en met 8 december.
"Museumconservatoren maken dagelijks keuzes bij het bepalen van tentoonstellingen, zij bestuderen de kunst uitvoerig en zijn bovendien verantwoordelijk voor het beheer en behoud van de werken. Zij zullen andere criteria hanteren dan mensen die niet dagelijks deze kunst bestuderen", aldus een woordvoerster van de initiatiefnemers. "Tijdens het maken van de canon komen onvermijdelijk vragen en discussiepunten naar boven. Dat is ook de bedoeling, want een selectie van honderd werken uit een ontelbare hoeveelheid kunst kan niet tot stand komen zonder discussie", zegt ze.
Kunstenaars kunnen in de canon komen met maximaal twee werken per kunstvorm die ze beoefenden, dus Rembrandt bijvoorbeeld met ten hoogste twee schilderijen en twee tekeningen. Alleen kunst van voor 1750 komt in aanmerking: "In de kunstgeschiedenis is er de klassieke scheiding in 1850 tussen oude en moderne kunst. De keuze voor Vlaamse en Nederlandse kunst van voor 1750 is gemaakt omdat de hoogtepunten vooral in de 16e en 17e eeuw te vinden zijn", verklaart de zegsvrouw.
De CODART-leden zijn afkomstig uit zo’n driehonderd verschillende musea (waaronder het Louvre in Parijs, het Prado in Madrid, de Hermitage in Sint-Petersburg, de Metropolitan in New York) in meer dan veertig landen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Door een datalek zijn gegevens van medewerkers van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) en Raad voor de rechtspraak gelekt, melden de demissionaire staatssecretarissen Arno Rutte (Justitie en Veiligheid, VVD) en Eddie van Marum (Binnenlandse Zaken, BBB).
37 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Rond de 150 mensen doen mee aan een demonstratie van Amnesty International in de buurt van de Iraanse ambassade in het Haagse stadsdeel Scheveningen. Ze voeren actie tegen het bloedig neerslaan van demonstraties in Iran door het ayatollahregime.
48 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft twee mannen veroordeeld tot elk zes jaar cel voor een aanslag op een Rotterdamse advocaat in december 2024. Toen ontplofte een explosief onder de auto van de strafpleiter, die stond te wachten voor het stoplicht bij de Maastunnel in Rotterdam. De man bleef ongedeerd; zijn auto raakte wel beschadigd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Kieskompas helpt in 49 gemeenten stemgerechtigden een partijkeuze te maken tijdens de gemeenteraadsverkiezingen in maart. De stellingen zijn lokaal afgestemd en vanaf 17 februari te beantwoorden. In Pijnacker-Nootdorp is de stemhulp maandag al te gebruiken, tegelijk met een lokaal lijsttrekkersdebat.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - "Ik zit hier als misdadiger, maar ik heb geen enkele schuld. Ik heb geen strafbare feiten begaan. Ik heb fouten gemaakt, maar ik voel me niet schuldig, moreel noch juridisch. Ik heb niets gedaan." Met deze woorden sloot Abderrahim El M., verdacht van het lekken van staatsgeheime stukken aan de Marokkaanse geheime dienst, vrijdag zijn strafproces bij de rechtbank in Rotterdam af. Woensdag eiste het Openbaar Ministerie twaalf jaar cel tegen hem.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De situatie van Corné H., die is veroordeeld voor een gijzeling in Ede in 2024 en onlangs medewerkers in de gevangenis in Vught gijzelde, is niet ernstiger of schrijnender dan die van andere mensen die wachten op een plek in een tbs-kliniek. Dit zegt de Staat vrijdag in het kort geding dat door de advocaten van H. is aangespannen. Daarmee zou H. geen voorrang moeten krijgen en dus niet direct geplaatst moeten worden, volgens de Staat.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Zo'n honderd mensen die werk hebben gedaan voor het Studentensportcentrum van de Technische Universiteit Eindhoven (TU/e) hebben daar te weinig salaris voor gekregen. De universiteit trekt ongeveer 750.000 euro uit om het achterstallige loon over ongeveer zes jaar alsnog uit te betalen, met rente.
4 uur geleden