Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Op zoek naar de belangrijkste oude kunst

Op zoek naar de belangrijkste oude kunst

AMSTERDAM (ANP) - CODART, een internationaal netwerk van bijna zevenhonderd museumconservatoren op het gebied van Vlaamse en Nederlandse kunst, wil met het publiek gaan bepalen wat de honderd belangrijkste kunstwerken zijn in de Nederlandse en Vlaamse kunst van voor 1750. Die komen dan in een zogenoemde canon, een reeks van belangwekkende stukken die eigenlijk iedereen zou moeten kennen.

De lijst is echter niet bedoeld als een soort top 100, maar meer als een zeer waardevolle verzameling en een verwijzing naar wat er nog meer aan moois is in 's werelds musea.

CODART-leden maakten al een voorselectie, waarover maandag nog wordt gesproken tijdens een bijeenkomst in het Rijksmuseum in Amsterdam. Aansluitend kunnen andere belangstellenden via internet een keuze maken uit de lijst van voorgestelde kunstwerken, maar ook nog eigen voorstellen doen. Stemmen kan tot en met 8 december.

"Museumconservatoren maken dagelijks keuzes bij het bepalen van tentoonstellingen, zij bestuderen de kunst uitvoerig en zijn bovendien verantwoordelijk voor het beheer en behoud van de werken. Zij zullen andere criteria hanteren dan mensen die niet dagelijks deze kunst bestuderen", aldus een woordvoerster van de initiatiefnemers. "Tijdens het maken van de canon komen onvermijdelijk vragen en discussiepunten naar boven. Dat is ook de bedoeling, want een selectie van honderd werken uit een ontelbare hoeveelheid kunst kan niet tot stand komen zonder discussie", zegt ze.

Kunstenaars kunnen in de canon komen met maximaal twee werken per kunstvorm die ze beoefenden, dus Rembrandt bijvoorbeeld met ten hoogste twee schilderijen en twee tekeningen. Alleen kunst van voor 1750 komt in aanmerking: "In de kunstgeschiedenis is er de klassieke scheiding in 1850 tussen oude en moderne kunst. De keuze voor Vlaamse en Nederlandse kunst van voor 1750 is gemaakt omdat de hoogtepunten vooral in de 16e en 17e eeuw te vinden zijn", verklaart de zegsvrouw.

De CODART-leden zijn afkomstig uit zo’n driehonderd verschillende musea (waaronder het Louvre in Parijs, het Prado in Madrid, de Hermitage in Sint-Petersburg, de Metropolitan in New York) in meer dan veertig landen.

Meer uit Binnenland

Duizenden komen aan op Museumplein na mars tegen racisme

AMSTERDAM (ANP) - Duizenden mensen zijn zaterdag iets na 16.00 uur aangekomen op het Museumplein in Amsterdam na een mars tegen fascisme en racisme. Die vertrok rond 15.00 uur vanaf de Dam. Toen ging het nog om een paar honderd demonstranten, maar onderweg sloten veel mensen zich bij de stoet aan, zag een ANP-verslaggever.

2 uur geleden
Sarah Janneh genomineerd voor Annie M.G. Schmidtprijs

HILVERSUM (ANP) - Sarah Janneh en Kiki Schippers maken dit jaar kans op de Annie M.G. Schmidtprijs, de prijs voor het beste theaterlied van het voorgaande jaar. De nominaties werden zaterdag bekendgemaakt in het NPO Radio 1-programma De Taalstaat.

6 uur geleden
Burgemeester Marcouch: regering moet excuses maken aan Molukkers

ARNHEM (ANP) - Burgemeester Ahmed Marcouch van Arnhem heeft zaterdagochtend in Arnhem de Nederlandse regering opgeroepen om excuses te maken aan Molukkers in Nederland voor de wijze waarop zij zijn behandeld vanaf 1951. In dat jaar kwamen duizenden mensen naar Nederland na een dienstbevel van de regering. Nederland haalde hen na de Indonesische onafhankelijkheid in 1949 hierheen, in afwachting van de vestiging van een eigen onafhankelijke republiek op het eiland Ambon. Die staat is er tot op heden niet gekomen.

6 uur geleden
Politie zoekt nog naar vluchtauto schietpartij Schoonhoven

SCHOONHOVEN (ANP) - De politie is nog altijd op zoek naar de auto waarin vermoedelijk de schutter is gevlucht na het neerschieten van een uit Iran afkomstige politiemedewerker. Dat laat een politiewoordvoerster weten. Of er al tips zijn binnengekomen over de Toyota Yaris, die wegreed richting Lopik, kan ze in het belang van het onderzoek niet delen.

7 uur geleden
RCC: Boomerangkaart anti-abortusclub in strijd met reclamecode

AMSTERDAM (ANP) - De anti-abortusorganisatie Schreeuw om Leven heeft op een misleidende manier reclame gemaakt voor hulp aan onbedoeld zwangere vrouwen. Op de gratis Boomerangkaart, waar de hulp werd aangeboden, ontbreekt de naam en visie van de adverteerder. Hierdoor is de kaart volgens de Reclame Code Commissie (RCC) in strijd met de Nederlandse Reclame Code. Dat blijkt uit een uitspraak van de commissie van begin maart.

7 uur geleden
24-jarige man vast voor fatale schietpartij Amsterdam Nieuw-West

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden voor de dodelijke schietpartij vorig weekend op het Koningin Wilhelminaplein in Amsterdam Nieuw-West. Het gaat om een 24-jarige man uit de hoofdstad, meldt de politie.

9 uur geleden
Tienduizenden vrijwilligers ruimen afval op in omgeving

DEN HAAG (ANP) - Tienduizenden vrijwilligers ruimen zaterdag door heel Nederland zwerfafval op tijdens de 24e editie van de Landelijke Opschoondag. Bij organisator Verpact, dat namens het bedrijfsleven verantwoordelijk is voor de inzameling en recycling van verpakkingen, zijn zeker 1525 acties aangemeld.

11 uur geleden