Op voorzet van Nederland krijgt Hongarije er stevig van langs
BRUSSEL (ANP) - Op initiatief van minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) veroordelen zestien EU-lidstaten de recente aanscherpingen in lhbtiq+-wetten in Hongarije. Dat doen zij in een statement waarin de lidstaten Hongarije oproepen de wetten te herzien. Als dat niet gebeurt, moet de Europese Commissie ingrijpen, zo stellen de lidstaten.
Directe aanleiding voor de verklaring zijn de wets- en grondwetswijzigingen die het Hongaarse parlement recent heeft aangenomen en het verbod op de jaarlijkse Pride in Boedapest, zo staat in het statement. De wetten zijn in strijd met "de fundamentele waarden van menselijke waardigheid, vrijheid, gelijkheid en eerbiediging van de mensenrechten, zoals vastgelegd in artikel 2 van het Verdrag betreffende de Europese Unie."
Omdat Hongarije lid is van de EU moet het de mensenrechten en fundamentele vrijheden van alle mensen, inclusief lhbtiq+-personen, respecteren en beschermen. Dat doet Hongarije nu niet, menen de ondertekenaars.
Ingrijpen
De ondertekenaars, waaronder Duitsland, Frankrijk, België, Luxemburg, Oostenrijk, Portugal en Ierland, roepen de Europese Commissie op in te grijpen als Hongarije niets verandert. EU-bronnen verwachten dat er nog meer lidstaten bijkomen.
De Commissie kan nog meer subsidies voor Hongarije inhouden. Ook wordt sinds 2018 gesproken over het ontnemen van Hongaarse stemrecht bij vergaderingen met EU-leiders, maar de procedure daartoe is nog niet gestart.
Dinsdag bespreken de EU-ministers van Buitenlandse Zaken de stand van zaken van de rechtsstaat in Hongarije.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Joost Eerdmans (JA21) wil andere partijen via de verkenner vragen om de PVV niet langer uit te sluiten als mogelijke coalitiepartner. Dat zei Eerdmans voorafgaand aan zijn afspraak met verkenner Wouter Koolmees (D66). JA21 wil graag samenwerken met "partijen uit de groep PVV, D66, VVD, CDA, BBB of SGP" in een 'centrumrechtse' coalitie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal vindt dat alle partijen zich "constructief" moeten opstellen in de kabinetsformatie. Dat zei hij voordat zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66) begon. Verder hield hij zich grotendeels op de vlakte.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA wil "heel graag bijdragen om Nederland weer vooruit te helpen" en dat kan "vanuit de coalitie, kan ook vanuit de oppositie", zo bleef hij woensdag herhalen voorafgaand aan het gesprek met verkenner Wouter Koolmees. Daarbij benoemde hij ook "geen blokkades vooraf" te hebben. De nieuwe linkse partijleider lijkt zich daarmee af te zetten tegen Dilan Yeşilgöz van de VVD, die een coalitie met GroenLinks-PvdA uitsluit.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) brengt woensdag, donderdag en vrijdag een bezoek aan Israël en de Palestijnse gebieden. Hij zal een bezoek brengen aan Ramallah in de Westelijke Jordaanoever, maar gaat volgens zijn woordvoerder niet naar Gaza. Op zijn agenda staan ontmoetingen met zijn Israëlische en Palestijnse ambtsgenoten, de Israëlische president Isaac Herzog en Mohammad Mustafa, de premier van de Palestijnse Autoriteit.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD wil een kabinet met GroenLinks-PvdA ook niet gedogen. VVD-leider Dilan Yeşilgöz heeft verkenner Wouter Koolmees woensdag laten weten voor een "centrumrechts" kabinet te willen gaan, zonder meerderheid in de Tweede Kamer.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV wil deel uitmaken van de regering, herhaalde partijleider Geert Wilders woensdag na afloop van zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees. Daarbij sluit hij geen partijen uit. "We kijken of het mogelijk is om stevig asiel- en migratiebeleid te voeren, dat is ons criterium."
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Demissionair minister Sophie Hermans (Klimaat) is kritisch op de aankoop van CO2-kredieten buiten de EU, wat is afgesproken in het klimaatdoel voor 2040. Lidstaten zijn akkoord gegaan om per 2040 90 procent minder uit te stoten. 85 procent daarvan gebeurt binnen de EU, 5 procent kan worden gecompenseerd met de aankoop van CO2-kredieten buiten Europa.
6 uur geleden