Op laatste moment uitstel strafzaak fatale illegale abortus
AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag de behandeling van de strafzaak tegen de 50-jarige Dennis van E., verdacht van het dodelijk mishandelen van zijn vriendin en de moord op hun ongeboren kind, moeten uitstellen. De rechtbank nam dit besluit tegen haar zin, nadat de advocaat van Van E. op het allerlaatste moment met het verzoek tot uitstel was gekomen.
Van E. zou de 32-jarige Braziliaanse Patricia dos Santos in oktober 2019 hebben gedwongen abortuspillen te slikken en alcohol en diverse soorten drugs te gebruiken. Dit zou tot een scheuring van de baarmoeder hebben geleid, waardoor de vrouw doodbloedde en het ongeboren kind overleed. Dos Santos was nog maar enkele weken in Nederland en verbleef bij Van E. in diens woning in Diemen.
De verdachte zou geen jongetje hebben gewild en onder meer daarom tot zijn daden zijn gekomen. Het Openbaar Ministerie beschikt over een aantal WhatsAppberichten waaruit een en ander zou blijken. Toen het drama zich voltrok, zou Van E. hebben nagelaten medische hulp in te roepen.
Eigen verklaring
De rechtbank had dinsdag en woensdag uitgetrokken voor de inhoudelijke behandeling van de zaak, die is voorafgegaan door een reeks inleidende zittingen na de arrestatie van Van E. Tijdens de laatste inleidende zitting op 7 maart kondigde Van E. aan dat hij een eigen verklaring van 400 pagina’s bij de rechtbank wilde indienen. De rechtbank heeft Van E.’s advocaat, Keith Cheng, onlangs meerdere keren per mail gevraagd waar dit stuk bleef, met het oog op het aanstaande proces. De mails bleven onbeantwoord, stelde de voorzitter dinsdag vast. Een summier antwoord kwam pas vorige week vrijdag.
Nog weer later verzocht Cheng om uitstel van de zaak. De rechtbank toonde zich hier zeer ontstemd over en liet dit onomwonden aan de raadsman blijken. Die gaf toe dat hij in zijn communicatie was tekortgeschoten. "Onbegrijpelijk", noemde de rechtbank de gang van zaken. Het OM verzette zich tegen uitstel van de zaak.
Niet volledig
Volgens advocaat Cheng is het onderzoek niet volledig geweest. Hij wil onder meer familieleden van Dos Santos in Brazilië nader horen, omdat zij voor Van E. belastend hebben verklaard. De rechtbank wees dit verzoek toe. De beslissing over een verzoek tot het nogmaals horen van deskundigen die hebben gerapporteerd, hield de rechtbank aan.
Er is nog geen nieuwe zittingsdatum. Van E. blijft in voorarrest.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Het risico op het krijgen van de ziekte van Parkinson is groter onder mannen, hoogopgeleiden en mensen die in het noorden van Nederland wonen. Dat komt onder andere naar voren uit onderzoek van de Universiteit Utrecht en het Radboudumc naar de spreiding van de ongeneeslijke hersenaandoening.
16 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - In 2025 werden in Nederland 44 miljoen boeken verkocht, dat is twee miljoen minder dan het jaar daarvoor. Dat meldt de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) in nieuwe cijfers.
22 minuten geledenDOESBURG (ANP) - Uit het Zilvermuseum in het Gelderse Doesburg is in de nacht van dinsdag op woensdag veel zilver gestolen. De inbrekers zijn voortvluchtig, de politie laat woensdagavond weten dat er nog niemand is gearresteerd.
5 uur geledenDAVOS (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof vindt het een positieve ontwikkeling dat de Amerikaanse president Donald Trump de aangekondigde heffingen voor Europese landen weer heeft ingetrokken. "Positief dat de weg naar de-escalatie is ingeslagen en dat de 10 procent importtarieven van tafel zijn", laat hij op X weten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het marineschip DSS Galatea begeleidt momenteel twee Russische schepen die vanuit het zuiden het Nederlandse deel van de Noordzee zijn binnengevaren. Het is de tweede keer in enkele dagen dat dit gebeurt, meldt het ministerie van Defensie.
9 uur geledenGOUDA (ANP) - De bestuurster van de auto die woensdagochtend te water raakte bij de Julianasluis in Gouda is aan haar verwondingen overleden. Dat meldt de politie woensdag aan het eind van de middag. Het slachtoffer is een 58-jarige vrouw uit de Zuid-Hollandse plaats.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De toezichthouder voor privacy, de Autoriteit Persoonsgegevens, wil dat het komende kabinet meer doet tegen het massaal verzamelen van persoonsgegevens door bedrijven en overheden. Ook zou de overheid moeten zorgen voor veilige toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI), zegt de waakhond.
10 uur geleden