Oostzeelanden komen met plan om sabotage met schepen te stoppen
VILNIUS (ANP/DPA) - De Baltische en Scandinavische landen willen scherper toezicht op scheepvaartverkeer in de Oostzee. Dat vertelde de Litouwse premier Gintautas Paluckas. Aanleiding is de storing van de onderzeese kabel Estlink 2 die tussen Finland en Estland ligt.
Volgens berichten in de Litouwse media werken de landen aan een plan om de bescherming van de energie-infrastructuur te waarborgen, zei Paluckas na een regeringsvergadering in Vilnius. De landen moeten bijhouden waar schepen manoeuvreren en welke risico's hun bewegingen meebrengen.
Litouwen gaat zelf extra toezichtmaatregelen nemen na de schade aan Estlink 2. De regering in Vilnius had begin december al besloten dat de veiligheidsautoriteiten vanaf 2025 een aantal locaties die belangrijk zijn voor de energievoorziening van het land, beter zouden beveiligen.
Storing
Aanleiding voor het plan is de storing in EstLink 2 op 25 december. Er wordt onderzoek gedaan naar de mogelijkheid van sabotage. De Finse autoriteiten hebben de olietanker Eagle S, varend onder de vlag van de Cookeilanden, aangehouden. Het anker hiervan zou mogelijk schade aan de kabel hebben veroorzaakt.
Volgens de EU maakt het schip deel uit van de Russische 'schaduwvloot', tankers en andere vrachtschepen die Rusland gebruikt om internationale sancties te omzeilen door bijvoorbeeld olie te vervoeren.
Meer uit Buitenland
ALMOROX (ANP) - Een natuurbrand ten zuidwesten van Madrid bedreigt omliggende bebouwde plaatsen. Een wijk moet helemaal ontruimd en de inwoners van Villa del Prado moeten binnenblijven met hun ramen en deuren dicht. De brand brak woensdag door nog onbekende oorzaak uit ten noorden van Almorox en lijkt zich vooral in oostelijke richting uit te breiden.
2 uur geledenBUSAN (ANP/AFP) - UNESCO heeft de Zuid-Libanese stad Tyrus toegevoegd aan zijn lijst van bedreigd werelderfgoed. Israël heeft de historische stad de afgelopen maanden meermaals gebombardeerd in het conflict met Hezbollah.
4 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Een Turkse journalist die voor de Duitse wereldomroep (DW) werkt, Alican Uludağ, is onder voorwaarden door de Turkse justitie vrijgelaten. Hij werd dinsdag opnieuw aangehouden in verband met berichten op sociale media. Hij was twee maanden voorwaardelijk op vrije voeten in afwachting van een proces met betrekking tot zijn stellingname of berichtgeving.
8 uur geledenMONROVIA (ANP) - De politie in Liberia zegt dinsdag voor meer dan 300 miljoen dollar aan cocaïne te hebben onderschept in de buurt van de hoofdstad Monrovia, meldt de BBC. Het zou de grootste cocaïnevangst in het land ooit zijn.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - In Frankrijk zijn tijdens de hittegolf van juni 5764 meer sterfgevallen geregistreerd dan normaal, aldus voorlopige cijfers van de Franse gezondheidsautoriteiten. Die noemen de oversterfte onder mensen van 15 jaar en ouder "ongekend".
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt voortaan een brug of elektriciteitscentrale in Iran te bombarderen voor elke Iraanse aanval op een schip in de Straat van Hormuz. Of die aanvallen nu "met een raket, drone of ander wapen" zijn. Dat schrijft hij op zijn Truth Social.
9 uur geledenOSLO (ANP/DPA) - Noorwegen heeft de 77 slachtoffers herdacht van de aanslagen in Oslo en Utøya van vijftien jaar geleden. Er waren meerdere herdenkingen, onder meer in de kathedraal van Oslo, met koning Harald en koningin Sonja onder de aanwezigen.
9 uur geleden