Oostenrijkse partij verlaat parlement bij rede Zelensky
WENEN (ANP) - De dertig parlementariërs van de rechts-conservatieve Vrijheidspartij van Oostenrijk (FPÖ) hebben tijdens een toespraak van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky het parlement uit protest verlaten en borden met de tekst Plaats voor vrede en Plaats voor vrijheid bij hun zetels gezet. De partij beschouwt de videotoespraak van de Oekraïense leider in de Nationale Raad (parlement) van 183 zetels als een ernstige schending van de Oostenrijkse neutraliteit.
Volgens Oostenrijkse media waren ook veel leden van de sociaaldemocratische SPÖ er niet bij. Slechts achttien van de veertig SPÖ-parlementariërs waren aanwezig. Ook fractieleider Pamela Rendi-Wagner was er niet. Volgens de SPÖ was dat omdat ze ziek is.
Voordat Zelensky aan zijn videoboodschap begon, waren er voor het parlementsgebouw naar schatting honderd betogers die de neutraliteit van Oostenrijk en een einde aan de oorlog eisten. Zelensky zei in zijn rede dat "het niet mogelijk is moralistisch neutraal te zijn tegenover het kwaad".
Zelensky heeft in de vierhonderd dagen sinds de Russische inval vrijwel dagelijks toespraken gehouden. Hij heeft bijna alle parlementen van de EU-landen toegesproken en is gewend aan staande ovaties. In het Bulgaarse en het Hongaarse parlement is er nog geen toespraak van Zelensky geweest.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Senioradviseurs van de Amerikaanse president Donald Trump hebben liever dat Israël Iran eerst aanvalt, voordat de Amerikanen toeslaan. Dat zeggen twee ingewijden tegen de Amerikaanse nieuwssite Politico.
49 minuten geledenHONG KONG (ANP/RTR) - Het hof van beroep in Hongkong heeft de veroordeling voor fraude van mediamagnaat Jimmy Lai (78) door een lager hof vernietigd.
1 uur geledenBASSETERRE (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan zelf verifiëren wat er is gebeurd met de speedboot uit Florida die is beschoten door Cuba. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio op een top in St. Kitts en Nevis in het Caribische gebied.
7 uur geledenMIAMI (ANP) - Justitie in de Amerikaanse staat Florida doet onderzoek naar de schietpartij tussen de Cubaanse kustwacht en een Amerikaanse speedboot, meldt hoofdaanklager van de staat James Uthmeier op X. Volgens Cuba hadden de opvarenden van de speedboot eerst het vuur geopend, waarna vier van hen werden gedood door de kustwacht, maar Uthmeier wil die uitleg niet zomaar geloven.
9 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gebeld met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump over de onderhandelingen met Rusland. Zelensky spreekt op X de verwachting uit dat binnenkort de voorbereidingen kunnen worden getroffen voor een gesprek tussen de leiders zelf, inclusief de Russische president Vladimir Poetin.
10 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Jennifer Simons heeft drie directieleden van staatsbedrijven gevraagd om op te stappen. Er was ophef ontstaan over zeer lucratieve, langlopende contracten die de nieuwe directeur van het Staatsziekenfonds (SZF), waar circa 80 procent van de Surinamers verzekerd is, zou hebben gesloten met partijgenoten die niets te maken hebben met de ziektekostenverzekeringsbranche.
11 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft twee voormalige parlementsleden veroordeeld voor het opdracht geven tot de moord op Marielle Franco, gemeenteraadslid in Rio de Janeiro in 2018. Ze werden beiden veroordeeld tot 76 jaar en drie maanden gevangenisstraf.
11 uur geleden