Oostenrijkse oud-kanselier Kurz aangeklaagd voor valse getuigenis
WENEN (ANP/DPA) - De Oostenrijkse oud-kanselier Sebastian Kurz is vrijdag aangeklaagd, omdat hij wordt verdacht van het afleggen van een valse verklaring. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Wenen bekendgemaakt.
Het gaat om een mogelijk valse getuigenis in het Oostenrijkse corruptieschandaal. Kurz verklaarde in 2020 in de onderzoekscommissie dat hij nauwelijks een rol speelde bij de benoeming van Thomas Schmid tot hoofd van Öbag, een conglomeraat van staatsbedrijven. Hij werd vooraf geïnformeerd over het besluit, maar deed daar volgens zijn verklaring destijds verder niets mee.
Op basis van chatberichten beweert de aanklager dat Kurz juist zeer nauw betrokken was bij de aanstelling van Schmid. Sinds 2017 zouden Kurz en Schmid via chatverkeer regelmatig van gedachten hebben gewisseld over het onderwerp. De tekstberichten die het tweetal daarover naar elkaar stuurden, lekten in 2021 in de pers uit. "Nu heb je alles wat je wil", schreef Kurz in een met emoji's overladen bericht. "Ik ben zo blij. Ik hou van mijn kanselier", antwoordde Schmid daarop.
Ontkenning
De voormalige regeringsleider ontkent met klem schuldig te zijn. "De beschuldigingen zijn vals en we kijken uit naar het moment dat de waarheid aan het licht komt", schreef Kurz op X, voorheen Twitter. De oud-kanselier had naar eigen zeggen de aanklacht verwacht, melden Oostenrijkse media.
Kurz was de afgelopen jaren verwikkeld in meerdere schandalen, in de media ook wel Ibiza-gate genoemd. Zo was er een zaak die draaide om de partijleider van de rechts-populistische FPÖ, Heinz-Christian Strache. Van hem is een op Ibiza opgenomen video verschenen waarin de indruk wordt gewekt dat hij tot corruptie bereid was. Op het moment van het schandaal was Strache vicekanselier in de regering van Kurz. In 2016 lag Kurz ook al onder vuur, omdat hij overheidsgeld zou hebben gebruikt om opiniepeilingen te manipuleren.
Aftreding
Kurz trad in oktober 2021 af nadat het OM een onderzoek naar hem was gestart, vanwege corruptie en omkoping. Daar komt nu een aanklacht bij.
Mocht Kurz schuldig worden bevonden aan een valse getuigenis, dan is de maximumstraf voor het misdrijf drie jaar cel. Het proces gaat in oktober van dit jaar van start.
Meer uit Buitenland
HOUSTON (ANP/RTR) - Een maand eerder dan gepland zijn vier bemanningsleden van ruimtestation ISS begonnen aan hun terugkeer naar de aarde. Een van hen heeft medische klachten gekregen tijdens het verblijf in de ruimte. Om wie het gaat en wat de kwaal is, wordt om privacyredenen niet gedeeld. Ruimtevaartorganisatie NASA meldt alleen dat de toestand stabiel is.
29 minuten geledenWASHINGTON (ANP/DPA/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt uitgebreid te hebben gesproken met de nieuwe interim-leider van Venezuela, Delcy Rodríguez. "We hebben vandaag een geweldig gesprek gehad en ze is een fantastisch persoon", verklaarde hij tegenover de pers.
32 minuten geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Ook Duitsland stuurt militairen naar Groenland. Denemarken kondigde eerder op woensdag aan de militaire aanwezigheid op het eiland te versterken, ook met hulp van bondgenoten.
3 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft bemiddeling aangeboden tussen Cuba en de Verenigde Staten. President Claudia Sheinbaum stelde dat haar regering zich wil inzetten voor het "bevorderen van de dialoog" tussen de landen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het overleg tussen Denemarken, Groenland en de Verenigde Staten heeft het geschil over Groenland niet opgelost, meldt de Deense minister van Buitenlandse Zaken Lars Løkke Rasmussen. Hij zegt dat de "fundamentele meningsverschillen" nog steeds bestaan, maar dat ze in gesprek blijven met de Amerikanen. Er wordt nu een werkgroep "op hoog niveau" opgericht om verder te praten over de toekomst van Groenland.
4 uur geledenKYIV (ANP) - In Oekraïne wordt de noodtoestand afgekondigd voor de energiesector, zegt president Volodymyr Zelensky. Russische aanvallen hebben de afgelopen tijd geleid tot grootschalige stroomuitval in de koude winter.
4 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Denemarken steekt 88 miljard Deense kronen (bijna 12 miljard euro) in het versterken van de defensie van Groenland, zegt minister van Defensie Troels Lund Poulsen. Volgens hem is dat nodig voor de veiligheid van het Noordpoolgebied.
5 uur geleden