Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oostenrijkse oud-kanselier Kurz aangeklaagd voor valse getuigenis

Oostenrijkse oud-kanselier Kurz aangeklaagd voor valse getuigenis

WENEN (ANP/DPA) - De Oostenrijkse oud-kanselier Sebastian Kurz is vrijdag aangeklaagd, omdat hij wordt verdacht van het afleggen van een valse verklaring. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Wenen bekendgemaakt.

Het gaat om een mogelijk valse getuigenis in het Oostenrijkse corruptieschandaal. Kurz verklaarde in 2020 in de onderzoekscommissie dat hij nauwelijks een rol speelde bij de benoeming van Thomas Schmid tot hoofd van Öbag, een conglomeraat van staatsbedrijven. Hij werd vooraf geïnformeerd over het besluit, maar deed daar volgens zijn verklaring destijds verder niets mee.

Op basis van chatberichten beweert de aanklager dat Kurz juist zeer nauw betrokken was bij de aanstelling van Schmid. Sinds 2017 zouden Kurz en Schmid via chatverkeer regelmatig van gedachten hebben gewisseld over het onderwerp. De tekstberichten die het tweetal daarover naar elkaar stuurden, lekten in 2021 in de pers uit. "Nu heb je alles wat je wil", schreef Kurz in een met emoji's overladen bericht. "Ik ben zo blij. Ik hou van mijn kanselier", antwoordde Schmid daarop.

Ontkenning

De voormalige regeringsleider ontkent met klem schuldig te zijn. "De beschuldigingen zijn vals en we kijken uit naar het moment dat de waarheid aan het licht komt", schreef Kurz op X, voorheen Twitter. De oud-kanselier had naar eigen zeggen de aanklacht verwacht, melden Oostenrijkse media.

Kurz was de afgelopen jaren verwikkeld in meerdere schandalen, in de media ook wel Ibiza-gate genoemd. Zo was er een zaak die draaide om de partijleider van de rechts-populistische FPÖ, Heinz-Christian Strache. Van hem is een op Ibiza opgenomen video verschenen waarin de indruk wordt gewekt dat hij tot corruptie bereid was. Op het moment van het schandaal was Strache vicekanselier in de regering van Kurz. In 2016 lag Kurz ook al onder vuur, omdat hij overheidsgeld zou hebben gebruikt om opiniepeilingen te manipuleren.

Aftreding

Kurz trad in oktober 2021 af nadat het OM een onderzoek naar hem was gestart, vanwege corruptie en omkoping. Daar komt nu een aanklacht bij.

Mocht Kurz schuldig worden bevonden aan een valse getuigenis, dan is de maximumstraf voor het misdrijf drie jaar cel. Het proces gaat in oktober van dit jaar van start.

Meer uit Buitenland

Trumps claim over onveilige paracetamol leidde tot dalend gebruik

WASHINGTON (ANP) - Claims van president Donald Trump dat paracetamol gevaarlijk is tijdens de zwangerschap, hebben geleid tot een daling in het gebruik in ziekenhuizen door heel de Verenigde Staten. Tussen de toespraak op 22 september en 7 december werd de pijnstiller 10 procent minder verstrekt aan zwangere vrouwen, zo schrijven onderzoekers van de universiteiten van Harvard en Brown in het medische vakblad The Lancet.

30 minuten geleden
Human Rights Watch beschuldigt Israël van nieuw oorlogsmisdrijf

BEIROET (ANP) - Human Rights Watch beschuldigt Israël opnieuw van een oorlogsmisdrijf. Volgens onderzoek van de mensenrechtenorganisatie heeft Israël bij een aanval in Zuid-Libanon "illegaal witte fosformunitie gebruikt". Blootstelling aan witte fosfor kan niet alleen leiden tot verminking, maar soms ook de dood tot gevolg hebben.

31 minuten geleden
Trump roept Latijns-Amerika op kartels gezamenlijk aan te pakken

PALM BEACH (ANP) - Donald Trump heeft Latijns-Amerikaanse leiders opgeroepen samen te werken met de VS bij het bestrijden van drugskartels. De Amerikaanse president sprak met de hoogwaardigheidsbekleders op zijn landgoed Mar-a-Lago in de context van het zogenoemde 'Shield of the Americas', een samenwerkingsverband dat de regionale verhoudingen moet versterken.

1 uur geleden
Libanese president belt met Macron over de-escalatie gevechten

BEIROET (ANP) - De president van Libanon, Joseph Aoun, heeft overleg gehad met zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron. Dat meldt Aoun op X. Volgens het Libanese staatshoofd werd onder meer besproken hoe de huidige beschietingen tot een einde kunnen worden gebracht. De door Iran gesteunde Hezbollah-groepering wordt al dagen onder vuur genomen door Israël, met name in het zuiden van Libanon en in delen van hoofdstad Beiroet. Daarbij vielen tot dusver bijna driehonderd doden, meldde het land eerder op zaterdag.

2 uur geleden
Meer dan twintig doden bij overstromingen in Nairobi

NAIROBI (ANP/RTR) - Zware overstromingen in de Keniaanse hoofdstad Nairobi hebben aan zeker 23 mensen het leven gekost. President William Ruto heeft een noodteam samengesteld dat hulp moet gaan leveren, waarbij ook soldaten zijn ingezet.

2 uur geleden
Libanon meldt nu bijna 300 doden

BEIROET (ANP/AFP) - De autoriteiten in Libanon hebben een nieuw dodental bekendgemaakt. Sinds het toegenomen geweld in het land door de Israëlische aanvallen op Hezbollah, zijn tot dusver 297 mensen omgekomen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.

3 uur geleden
Ex-rapper wordt nieuwe premier van Nepal

KATHMANDU (ANP/AFP) - Ex-rapper en huidige burgemeester van Kathmandu Balendra Shah wordt de nieuwe premier van Nepal. De kiescommissie heeft zijn verkiezingsoverwinning bevestigd.

3 uur geleden