
Oostenrijkse oud-kanselier Kurz aangeklaagd voor valse getuigenis
WENEN (ANP/DPA) - De Oostenrijkse oud-kanselier Sebastian Kurz is vrijdag aangeklaagd, omdat hij wordt verdacht van het afleggen van een valse verklaring. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Wenen bekendgemaakt.
Het gaat om een mogelijk valse getuigenis in het Oostenrijkse corruptieschandaal. Kurz verklaarde in 2020 in de onderzoekscommissie dat hij nauwelijks een rol speelde bij de benoeming van Thomas Schmid tot hoofd van Öbag, een conglomeraat van staatsbedrijven. Hij werd vooraf geïnformeerd over het besluit, maar deed daar volgens zijn verklaring destijds verder niets mee.
Op basis van chatberichten beweert de aanklager dat Kurz juist zeer nauw betrokken was bij de aanstelling van Schmid. Sinds 2017 zouden Kurz en Schmid via chatverkeer regelmatig van gedachten hebben gewisseld over het onderwerp. De tekstberichten die het tweetal daarover naar elkaar stuurden, lekten in 2021 in de pers uit. "Nu heb je alles wat je wil", schreef Kurz in een met emoji's overladen bericht. "Ik ben zo blij. Ik hou van mijn kanselier", antwoordde Schmid daarop.
Ontkenning
De voormalige regeringsleider ontkent met klem schuldig te zijn. "De beschuldigingen zijn vals en we kijken uit naar het moment dat de waarheid aan het licht komt", schreef Kurz op X, voorheen Twitter. De oud-kanselier had naar eigen zeggen de aanklacht verwacht, melden Oostenrijkse media.
Kurz was de afgelopen jaren verwikkeld in meerdere schandalen, in de media ook wel Ibiza-gate genoemd. Zo was er een zaak die draaide om de partijleider van de rechts-populistische FPÖ, Heinz-Christian Strache. Van hem is een op Ibiza opgenomen video verschenen waarin de indruk wordt gewekt dat hij tot corruptie bereid was. Op het moment van het schandaal was Strache vicekanselier in de regering van Kurz. In 2016 lag Kurz ook al onder vuur, omdat hij overheidsgeld zou hebben gebruikt om opiniepeilingen te manipuleren.
Aftreding
Kurz trad in oktober 2021 af nadat het OM een onderzoek naar hem was gestart, vanwege corruptie en omkoping. Daar komt nu een aanklacht bij.
Mocht Kurz schuldig worden bevonden aan een valse getuigenis, dan is de maximumstraf voor het misdrijf drie jaar cel. Het proces gaat in oktober van dit jaar van start.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV/WASHINGTON (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu ontmoet de Amerikaanse president Donald Trump op 7 juli in Washington. Dat meldden verschillende Israëlische media maandag, onder verwijzing naar een Israëlische functionaris.
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een gelimiteerde editie van een parfum van zijn eigen merk met een gouden beeldje van hem op de fles gepromoot. "De geuren van Trump zijn er", schreef hij op Truth Social. "Ze heten 'Victory 45-47' omdat ze draaien om winnen, kracht en succes." Trump is de 45e en 47e president van het land.
37 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De forse Amerikaanse bezuinigingen op door USAID gefinancierde programma's voor buitenlandse hulp zouden tegen 2030 kunnen leiden tot meer dan 14 miljoen sterfgevallen in alle leeftijdsgroepen. Dit omvat 4,5 miljoen sterfgevallen onder kinderen jonger dan vijf jaar. Dat stellen onderzoekers in een publicatie in het medische tijdschrift The Lancet.
1 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - De hoofdaanklager van Istanbul heeft maandag de arrestatie bevolen van de twee redacteuren en algemeen directeur van het Turkse satirische tijdschrift LeMan voor het publiceren van een cartoon van de profeet Mohammed. De cartoonist achter de "walgelijke tekening" is al gearresteerd, aldus minister Ali Yerlikaya van Binnenlandse Zaken op X.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/DPA) - Volgens medische bronnen in Gaza zijn maandag in totaal zeker honderd Palestijnen gedood bij Israëlische aanvallen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft Los Angeles aangeklaagd omdat de stad samenwerking met de federale immigratiedienst ICE zou hebben gedwarsboomd. Als gevolg daarvan ontstonden rellen in de stad, stelt het ministerie van Justitie in de aanklacht.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse visum van het Britse rapduo Bob Vylan is ingetrokken. Op X deelt de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Christopher Landau, dat de Britten het land niet meer in mogen.
10 uur geleden