Oostenrijkse oud-kanselier Kurz aangeklaagd voor valse getuigenis
WENEN (ANP/DPA) - De Oostenrijkse oud-kanselier Sebastian Kurz is vrijdag aangeklaagd, omdat hij wordt verdacht van het afleggen van een valse verklaring. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Wenen bekendgemaakt.
Het gaat om een mogelijk valse getuigenis in het Oostenrijkse corruptieschandaal. Kurz verklaarde in 2020 in de onderzoekscommissie dat hij nauwelijks een rol speelde bij de benoeming van Thomas Schmid tot hoofd van Öbag, een conglomeraat van staatsbedrijven. Hij werd vooraf geïnformeerd over het besluit, maar deed daar volgens zijn verklaring destijds verder niets mee.
Op basis van chatberichten beweert de aanklager dat Kurz juist zeer nauw betrokken was bij de aanstelling van Schmid. Sinds 2017 zouden Kurz en Schmid via chatverkeer regelmatig van gedachten hebben gewisseld over het onderwerp. De tekstberichten die het tweetal daarover naar elkaar stuurden, lekten in 2021 in de pers uit. "Nu heb je alles wat je wil", schreef Kurz in een met emoji's overladen bericht. "Ik ben zo blij. Ik hou van mijn kanselier", antwoordde Schmid daarop.
Ontkenning
De voormalige regeringsleider ontkent met klem schuldig te zijn. "De beschuldigingen zijn vals en we kijken uit naar het moment dat de waarheid aan het licht komt", schreef Kurz op X, voorheen Twitter. De oud-kanselier had naar eigen zeggen de aanklacht verwacht, melden Oostenrijkse media.
Kurz was de afgelopen jaren verwikkeld in meerdere schandalen, in de media ook wel Ibiza-gate genoemd. Zo was er een zaak die draaide om de partijleider van de rechts-populistische FPÖ, Heinz-Christian Strache. Van hem is een op Ibiza opgenomen video verschenen waarin de indruk wordt gewekt dat hij tot corruptie bereid was. Op het moment van het schandaal was Strache vicekanselier in de regering van Kurz. In 2016 lag Kurz ook al onder vuur, omdat hij overheidsgeld zou hebben gebruikt om opiniepeilingen te manipuleren.
Aftreding
Kurz trad in oktober 2021 af nadat het OM een onderzoek naar hem was gestart, vanwege corruptie en omkoping. Daar komt nu een aanklacht bij.
Mocht Kurz schuldig worden bevonden aan een valse getuigenis, dan is de maximumstraf voor het misdrijf drie jaar cel. Het proces gaat in oktober van dit jaar van start.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft donderdag de vrijlating van Kilmar Abrego Garcia bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte, uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.
45 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Hoogstwaarschijnlijk stemmen EU-lidstaten vrijdag in met het voorstel van de Europese Commissie om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Dat kan via een noodbevoegdheid die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU. Het is een eerste stap om een besluit over het gebruik van de tegoeden voor een lening aan Oekraïne te vergemakkelijken. Daarover nemen de EU-regeringsleiders op de top van volgende week een besluit.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne wil de bevolking laten beslissen over het Amerikaanse voorstel dat het de resterende delen van het door Rusland opgeëiste oosten van het land opgeeft. Dat kan in een referendum of een verkiezing, zei president Volodymyr Zelensky donderdag. Oekraïne verzet zich fel tegen het afstaan van grondgebied en voert daarbij steevast aan dat de bevolking dat niet wil.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Als Oekraïne besluit verkiezingen te organiseren, dan staat de Europese Unie klaar om het land bij het verkiezingsproces te ondersteunen, zegt een woordvoerster voor buitenlandse zaken en veiligheidsbeleid van de Europese Commissie. Maar het is aan Oekraïne "en alleen aan Oekraïne", om te beslissen wanneer er verkiezingen worden gehouden, zegt ze tegen het ANP.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de president van Venezuela, Nicolás Maduro, verzekerd van de steun van Moskou. Het beleid van Maduro staat steeds meer onder druk van buitenaf, vooral van de Verenigde Staten.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Verenigde Staten hebben Europa niet te verstaan gegeven dat het al in 2027 grotendeels zichzelf moet verdedigen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Meerdere media berichtten vorige week dat Amerikaanse functionarissen die deadline hadden genoemd, maar Rutte ontkent dat.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Oekraïne en Rusland zijn dichter bij het bereiken van een vredesovereenkomst dan ooit, zei de Finse president Alexander Stubb donderdag bij een lezing aan de Universiteit van Amsterdam. "Maar we zijn er nog niet, en er kan nog van alles gebeuren."
3 uur geleden