Oostenrijkse oud-kanselier Kurz aangeklaagd voor valse getuigenis
WENEN (ANP/DPA) - De Oostenrijkse oud-kanselier Sebastian Kurz is vrijdag aangeklaagd, omdat hij wordt verdacht van het afleggen van een valse verklaring. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Wenen bekendgemaakt.
Het gaat om een mogelijk valse getuigenis in het Oostenrijkse corruptieschandaal. Kurz verklaarde in 2020 in de onderzoekscommissie dat hij nauwelijks een rol speelde bij de benoeming van Thomas Schmid tot hoofd van Öbag, een conglomeraat van staatsbedrijven. Hij werd vooraf geïnformeerd over het besluit, maar deed daar volgens zijn verklaring destijds verder niets mee.
Op basis van chatberichten beweert de aanklager dat Kurz juist zeer nauw betrokken was bij de aanstelling van Schmid. Sinds 2017 zouden Kurz en Schmid via chatverkeer regelmatig van gedachten hebben gewisseld over het onderwerp. De tekstberichten die het tweetal daarover naar elkaar stuurden, lekten in 2021 in de pers uit. "Nu heb je alles wat je wil", schreef Kurz in een met emoji's overladen bericht. "Ik ben zo blij. Ik hou van mijn kanselier", antwoordde Schmid daarop.
Ontkenning
De voormalige regeringsleider ontkent met klem schuldig te zijn. "De beschuldigingen zijn vals en we kijken uit naar het moment dat de waarheid aan het licht komt", schreef Kurz op X, voorheen Twitter. De oud-kanselier had naar eigen zeggen de aanklacht verwacht, melden Oostenrijkse media.
Kurz was de afgelopen jaren verwikkeld in meerdere schandalen, in de media ook wel Ibiza-gate genoemd. Zo was er een zaak die draaide om de partijleider van de rechts-populistische FPÖ, Heinz-Christian Strache. Van hem is een op Ibiza opgenomen video verschenen waarin de indruk wordt gewekt dat hij tot corruptie bereid was. Op het moment van het schandaal was Strache vicekanselier in de regering van Kurz. In 2016 lag Kurz ook al onder vuur, omdat hij overheidsgeld zou hebben gebruikt om opiniepeilingen te manipuleren.
Aftreding
Kurz trad in oktober 2021 af nadat het OM een onderzoek naar hem was gestart, vanwege corruptie en omkoping. Daar komt nu een aanklacht bij.
Mocht Kurz schuldig worden bevonden aan een valse getuigenis, dan is de maximumstraf voor het misdrijf drie jaar cel. Het proces gaat in oktober van dit jaar van start.
Meer uit Buitenland
SANTIAGO (ANP/BLOOMBERG) - Chileense wetenschappers waren dicht bij een vaccin tegen het hantavirus, maar moesten hun onderzoek staken omdat het geld op was. Dat schrijft persbureau Bloomberg. Voordat het vaccin getest kon worden op mensen, kwam het project stil te liggen tijdens de coronapandemie.
1 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse filmregisseur Erik Fleming is woensdag veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf voor het leveren van ketamine aan acteur Matthew Perry, meldden Amerikaanse media. Perry verdronk in 2023 in zijn jacuzzi door de gevolgen van de ketaminedosis. Fleming pleitte schuldig in augustus 2024.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Gezondheidsminister Wes Streeting gaat zichzelf donderdag opwerpen als mogelijke opvolger van premier Keir Starmer, verwachten Britse media. De Labour-leider staat onder grote druk om af te treden, maar wil daar vooralsnog niets van weten. Volgens onder meer The Times heeft hij tegen partijgenoten gezegd de strijd met Streeting niet uit de weg te gaan.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft sinds het begin van het bestand vorige maand nog duizenden huizen in Libanon verwoest, meldt het Libanese nationale onderzoeksinstituut. De overheidsorganisatie telde sinds 17 april al 5386 huizen die totaal vernietigd zijn en nog eens 5246 die schade hebben opgelopen.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije heeft de Russische ambassadeur ontboden vanwege een droneaanval op het westen van Oekraïne, dicht bij de grens met Hongarije. Dat deelde premier Péter Magyar mee na het eerste kabinetsoverleg sinds hij afgelopen weekend werd geïnstalleerd als leider van het land.
3 uur geledenBOEKAREST (ANP) - De NAVO zal de Amerikaanse ideeën over een groter Europees en een kleiner Amerikaans aandeel in het bondgenootschap overnemen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. 'NAVO 3.0', zoals de VS het noemen, is "de logische volgende stap", meent Rutte. Hij verwacht dat de 32 landen dat op de komende NAVO-top zullen vastleggen.
4 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - Oekraïne en Litouwen hebben een dronedeal gesloten, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky na een ontmoeting met de Litouwse president Gitanas Nauseda in Boekarest. Oekraïne stuurt een militair expertteam om in Litouwen te werken aan "de ontwikkeling van de noodzakelijke veiligheidscapaciteiten".
5 uur geleden