
Oostenrijkse ex-regeringsleider Kurz kan worden vervolgd
WENEN (ANP/DPA) - De Oostenrijkse ex-regeringsleider Sebastian Kurz kan worden vervolgd voor corruptie. Het Oostenrijkse parlement heeft de weg daarvoor vrijgemaakt door de immuniteit van Kurz als volksvertegenwoordiger op te heffen. Het parlement in Wenen stemde daar unaniem mee in.
De 35-jarige Kurz ligt onder vuur omdat hij in 2016 overheidsgeld zou hebben gebruikt om peilingen te manipuleren in zijn eigen voordeel, waardoor hij leider van de conservatieve ÖVP kon worden en daarmee ook bondskanselier. Negen personen uit zijn directe omgeving worden hier eveneens van beschuldigd. De Oostenrijkse justitie doet verder onderzoek in de zaak en deed eerder invallen in onder meer het ambtskantoor van Kurz en het ministerie van Financiën.
Kurz stapte vorige maand vanwege het schandaal op als regeringsleider, onder druk van coalitiepartner De Groenen. Partijgenoot en buitenlandminister Alexander Schallenberg volgde hem op als bondskanselier. Omdat Kurz daarna als parlementariër werd beëdigd, was hij nog altijd juridisch onschendbaar. Zelf zei de politicus eerder zijn immuniteit te willen opgeven om het onderzoek naar hem te laten doorgaan, zodat zijn onschuld kan worden aangetoond.
Er loopt ook een onderzoek naar Kurz vanwege zijn mogelijk valse getuigenis over het Oostenrijkse corruptieschandaal dat bekendstaat als Ibizagate. Die zaak draait om de partijleider van de rechts-populistische FPÖ, Heinz-Christian Strache. Van hem is een op Ibiza opgenomen video verschenen waarin lijkt dat hij tot corruptie bereid was. Op het moment van het schandaal was Strache vicekanselier in de regering van Kurz.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben vrijdag de eerste stappen gezet om de sancties tegen Syrië op te heffen. Eerder had president Donald Trump aangekondigd dat zijn regering de sancties zou intrekken.
8 minuten geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben 79 mijnwerkers geëvacueerd die vastzaten in een Zuid-Afrikaanse goudmijn in de buurt van Johannesburg. Ruim honderd van hun collega's zitten nog steeds vast onder de grond, maakte de mijndirectie bekend.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De verdachten in het proces rond de spraakmakende roofoverval op Kim Kardashian in Parijs in 2016 hebben vrijdag celstraffen gekregen tot drie jaar. De hoogste straf ging naar de vermeende bedenker. Aomar Aït Khedache kreeg acht jaar gevangenisstraf, waarvan vijf jaar voorwaardelijk.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland wil Oekraïne voorwaarden voor een vredesregeling sturen zodra de huidige gevangenenruil is voltooid. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou aangekondigd. Rusland en Oekraïne zijn begonnen met hun grootste gevangenenruil tot nu toe in de oorlog. Inmiddels heeft elke kant 390 mensen vrijgelaten en in totaal worden er volgens de planning 2000 mensen aan de andere zijde overgedragen, dus 1000 uit Oekraïne en 1000 uit Rusland.
4 uur geledenHAMBURG (ANP/AFP) - Een 39-jarige vrouw wordt ervan verdacht zeker twaalf mensen te hebben gestoken in het centraal station van het Noord-Duitse Hamburg. De politie gaat ervan uit dat ze alleen heeft gehandeld. Het onderzoek naar de achtergrond is in volle gang.
4 uur geledenROME (ANP/AFP/DPA) - De nieuwe, vijfde onderhandelingsronde tussen Iran en de Verenigde Staten over de Iraanse nucleaire ambities is beëindigd zonder doorbraak. Volgens bemiddelaar Oman is er een beetje vooruitgang geboekt bij het overleg in Rome. Iets eerder berichtte Iran al dat het hoofd van de Amerikaanse delegatie, de speciale gezant Steve Witkoff, de Italiaanse hoofdstad had verlaten om een vliegtuig te halen.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA/RTR) - Rusland en Oekraïne zijn begonnen met hun grootste gevangenenruil tot nu toe in de oorlog. Inmiddels heeft elke kant 390 mensen vrijgelaten.
7 uur geleden