Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oostenrijkse ex-regeringsleider Kurz kan worden vervolgd

Oostenrijkse ex-regeringsleider Kurz kan worden vervolgd

WENEN (ANP/DPA) - De Oostenrijkse ex-regeringsleider Sebastian Kurz kan worden vervolgd voor corruptie. Het Oostenrijkse parlement heeft de weg daarvoor vrijgemaakt door de immuniteit van Kurz als volksvertegenwoordiger op te heffen. Het parlement in Wenen stemde daar unaniem mee in.

De 35-jarige Kurz ligt onder vuur omdat hij in 2016 overheidsgeld zou hebben gebruikt om peilingen te manipuleren in zijn eigen voordeel, waardoor hij leider van de conservatieve ÖVP kon worden en daarmee ook bondskanselier. Negen personen uit zijn directe omgeving worden hier eveneens van beschuldigd. De Oostenrijkse justitie doet verder onderzoek in de zaak en deed eerder invallen in onder meer het ambtskantoor van Kurz en het ministerie van Financiën.

Kurz stapte vorige maand vanwege het schandaal op als regeringsleider, onder druk van coalitiepartner De Groenen. Partijgenoot en buitenlandminister Alexander Schallenberg volgde hem op als bondskanselier. Omdat Kurz daarna als parlementariër werd beëdigd, was hij nog altijd juridisch onschendbaar. Zelf zei de politicus eerder zijn immuniteit te willen opgeven om het onderzoek naar hem te laten doorgaan, zodat zijn onschuld kan worden aangetoond.

Er loopt ook een onderzoek naar Kurz vanwege zijn mogelijk valse getuigenis over het Oostenrijkse corruptieschandaal dat bekendstaat als Ibizagate. Die zaak draait om de partijleider van de rechts-populistische FPÖ, Heinz-Christian Strache. Van hem is een op Ibiza opgenomen video verschenen waarin lijkt dat hij tot corruptie bereid was. Op het moment van het schandaal was Strache vicekanselier in de regering van Kurz.

Meer uit Buitenland

Israël voert aanvallen uit op 'militaire doelen' Iran

TEHERAN (ANP) - Israël heeft maandagochtend vroeg luchtaanvallen uitgevoerd op militaire doelen in het westen en midden van Iran, meldt het Israëlische leger. Iraanse staatsmedia melden dat er explosies zijn gehoord in Teheran, Tabriz en Isfahan.

42 minuten geleden
Frankrijk neemt 70.000 aangiften kindermisbruik onder de loep

PARIJS (ANP) - De Franse minister van Justitie, Gérald Darmanin, heeft openbaar aanklagers opgedragen om 70.000 aangiften "die met kinderen te maken hebben" met spoed te onderzoeken. Het Franse justitiesysteem heeft hier tot 14 juli, een nationale feestdag, de tijd voor gekregen. Darmanin neemt die stap na de moord op de 11-jarige Lyhanna.

43 minuten geleden
Tsunamiwaarschuwing na zware aardbeving Filipijnen

MANILLA (ANP) - Na een zware aardbeving voor de kust van het Filipijnse eiland Mindanao is maandagochtend vroeg een tsunamiwaarschuwing afgegeven. Naast de Filipijnen zelf geldt de waarschuwing voor onder meer kustgebieden in Indonesië en Japan.

1 uur geleden
Premier Armenië claimt met zijn partij verkiezingsoverwinning

JEREVAN (ANP) - De Armeense premier Nikol Pasjinjan heeft de overwinning uitgeroepen bij de parlementsverkiezingen. Tijdens een persconferentie in de nacht van zondag op maandag noemde Pasjinjan de overwinning van zijn partij Burgercontract een "historische zege".

2 uur geleden
Israël sluit grensovergangen Gaza na aanval Iran

JERUZALEM (ANP) - In reactie op de raketaanvallen vanuit Iran, heeft Israël grensovergangen naar de Gazastrook gesloten. Het gaat om een "veiligheidsmaatregel", staat in een verklaring van overheidsinstantie COGAT, die onder meer de toegang tot Gaza coördineert.

2 uur geleden
Trump vraagt Netanyahu geen vergeldingsaanval uit te voeren

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president zei na de aanval van Iran op Israël dat hij Benjamin Netanyahu zal vragen af te zien van wraak. Dat verklaarde Donald Trump tegenover nieuwssite Axios. Het telefoongesprek tussen de president en de Israëlische premier zou inmiddels hebben plaatsgevonden.

4 uur geleden
Revolutionaire Garde: aanvallen op Israël waren een waarschuwing

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft verklaard dat de raketaanval op Israël van zondagavond een "waarschuwing" was, een reactie op de Israëlische aanval op de Libanese hoofdstad Beiroet eerder die dag. Ook dreigde de IRG met grootschaligere aanvallen op Amerikaanse en Israëlische doelen in het geval van nieuwe agressie.

6 uur geleden