Oostenrijks energieconcern wil 230 miljoen euro van Gazprom
WENEN (ANP) - De Oostenrijkse energiemaatschappij OMV zegt een arbitragezaak tegen het Russische Gazprom te hebben gewonnen. De zaak draaide om het afknijpen van de gastoevoer naar Duitse onderdelen van OMV door Gazprom. De Oostenrijkers vorderen nu 230 miljoen euro van het Russische staatsgasconcern.
Gazprom leverde na de Russische inval in Oekraïne steeds minder gas aan Duitsland en andere Europese landen, wat veelal wordt gezien als vergelding voor de westerse steun aan de Oekraïners. Begin september schortte Gazprom de levering van gas aan Duitsland helemaal op, formeel om technisch onderhoud.
OMV begon daarop een arbitragezaak, een soort rechtszaak achter gesloten deuren, om een schadevergoeding van Gazprom te krijgen voor al het gas dat het energieconcern van de Russen tegoed had.
230 miloen
OMV is nu van plan 230 miljoen euro af te strepen van het bedrag dat Gazprom zou krijgen voor de levering van gas aan Oostenrijk volgens een contract dat loopt tot 2040. Enkele Europese landen, waaronder Oostenrijk, krijgen nog via een pijpleidingennetwerk gas uit Rusland.
Door de facturen van Gazprom niet te betalen, verwacht OMV een "verslechtering van de contractuele relatie". Die kan er volgens het bedrijf toe leiden dat Gazprom helemaal geen gas meer zal leveren. Ook in dat geval zegt OMV aan zijn verplichtingen aan klanten te kunnen blijven voldoen, omdat het concern de laatste jaren meer niet-Russische gasleveranciers heeft aangetrokken.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met een kleine min het weekend ingegaan. Beleggers op het Damrak deden het even rustig aan na een drukke week met veel kwartaalcijfers van grote bedrijven. De aandacht ging nu onder meer uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat beter uitviel dan verwacht. De chipfondsen ASML, Besi en ASMI stonden wel bij de stijgers in de AEX.
58 minuten geledenANN ARBOR (ANP) - Het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten is naar een nieuw dieptepunt gezakt door toenemende zorgen over een hoge inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van voorlopige cijfers voor de meimaand. Amerikaanse huishoudens zijn bezorgd dat de hoge inflatie de koopkracht en eigen financiële situatie schaadt.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag omhoog ondanks de hernieuwde spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Naast de ontwikkelingen in het Midden-Oosten verwerkten beleggers het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Volgens dat rapport zijn er in de grootste economie ter wereld in april 115.000 banen bijgekomen. Dat was meer dan verwacht. De werkloosheid bleef onveranderd op 4,3 procent.
3 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - Kunstmestproducent Yara heeft last van een protestactie van Extinction Rebellion bij zijn locatie in Vlaardingen. Demonstranten hebben daar de toegangsweg naar de fabriekspoort geblokkeerd. Hierdoor wordt de aan- en afvoer gehinderd, laat het bedrijf weten.
4 uur geledenBUNNIK (ANP) - De caravan is in Nederland aan een comeback bezig, stellen brancheorganisaties BOVAG en Kampeer en Caravan Industrie (KCI) na nieuwe cijfers over de verkopen. In maart en april werden bijna een vijfde meer caravans geregistreerd dan in dezelfde maanden vorig jaar. Met name bij jonge gezinnen is de caravan in trek, stelt de branche.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft een autoriteit opgericht om tol te innen bij schepen die door de Straat van Hormuz willen varen. Dat meldt het scheepvaartvakblad Lloyd's List. Het plan van Teheran voor een tolheffing kon eerder op veel kritiek rekenen, omdat het in strijd is met internationaal recht, waarin een vrije doorvaart is afgesproken.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Deelstep- en fietsaanbieder Lime gaat naar de beurs. Het ook in Nederland actieve bedrijf heeft hier al langer plannen voor, maar wil nu daadwerkelijk de stap zetten. Het door Uber gesteunde Lime heeft zich ingeschreven voor een notering aan techbeurs Nasdaq in New York.
5 uur geleden