Oostenrijks energieconcern wil 230 miljoen euro van Gazprom
WENEN (ANP) - De Oostenrijkse energiemaatschappij OMV zegt een arbitragezaak tegen het Russische Gazprom te hebben gewonnen. De zaak draaide om het afknijpen van de gastoevoer naar Duitse onderdelen van OMV door Gazprom. De Oostenrijkers vorderen nu 230 miljoen euro van het Russische staatsgasconcern.
Gazprom leverde na de Russische inval in Oekraïne steeds minder gas aan Duitsland en andere Europese landen, wat veelal wordt gezien als vergelding voor de westerse steun aan de Oekraïners. Begin september schortte Gazprom de levering van gas aan Duitsland helemaal op, formeel om technisch onderhoud.
OMV begon daarop een arbitragezaak, een soort rechtszaak achter gesloten deuren, om een schadevergoeding van Gazprom te krijgen voor al het gas dat het energieconcern van de Russen tegoed had.
230 miloen
OMV is nu van plan 230 miljoen euro af te strepen van het bedrag dat Gazprom zou krijgen voor de levering van gas aan Oostenrijk volgens een contract dat loopt tot 2040. Enkele Europese landen, waaronder Oostenrijk, krijgen nog via een pijpleidingennetwerk gas uit Rusland.
Door de facturen van Gazprom niet te betalen, verwacht OMV een "verslechtering van de contractuele relatie". Die kan er volgens het bedrijf toe leiden dat Gazprom helemaal geen gas meer zal leveren. Ook in dat geval zegt OMV aan zijn verplichtingen aan klanten te kunnen blijven voldoen, omdat het concern de laatste jaren meer niet-Russische gasleveranciers heeft aangetrokken.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie heeft de Verenigde Staten zondag opgeroepen tot naleving van de onderlinge handelsafspraken die afgelopen zomer zijn gemaakt. Daarmee reageert Brussel op de door president Donald Trump aangekondigde nieuwe wereldwijde tariefverhogingen na een voor hem ongunstige uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Europees Parlement stelt de stemming over de handelsovereenkomst tussen de EU en de VS, die voor deze week gepland stond, mogelijk uit. Bernd Lange, rapporteur van de handelscommissie van het parlement, heeft zondag aangegeven dat hij in een spoedvergadering maandag gaat voorstellen het ratificatieproces op te schorten. Hij vindt dat nodig door de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof van vrijdag en nieuwe tariefaankondigingen van president Donald Trump.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisatie VNO-NCW vreest hogere Amerikaanse importheffingen voor Europese producten na de tariefaankondigingen van president Donald Trump van dit weekend. De lobbyclub voor het Nederlandse bedrijfsleven vindt wel veel onduidelijk en durft nog geen harde conclusies te trekken.
14 uur geledenZOETERMEER (ANP) - FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, roept Nederland en de Europese Unie op zo snel mogelijk duidelijkheid te verschaffen over de Amerikaanse importheffingen voor Europese goederen. Volgens de lobbyclub uit het Nederlandse bedrijfsleven zorgt de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof van vrijdag voor veel onzekerheid. Door Trumps tariefaankondigingen op vrijdag en zaterdag is de behoefte aan duidelijkheid "nog noodzakelijker" geworden, heeft een woordvoerster zondag laten weten.
17 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - Indiase handelsfunctionarissen stellen een reis naar de Verenigde Staten uit die bedoeld was om een voorlopige handelsdeal tussen de twee landen af te ronden. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Het uitstel heeft te maken met de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof die veel van de importheffingen van president Donald Trump ongeldig verklaarde.
17 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Donald Trump eist dat Netflix bestuurslid Susan Rice "onmiddellijk" ontslaat of anders "de gevolgen ondervindt". Op Truth Social maakte de Amerikaanse president haar uit voor een "politieke pion", die "geen talent of vaardigheden" heeft.
19 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR/BLOOMBERG/BELGA) - Handelspartners van de Verenigde Staten verspreid over de wereld onderzoeken de impact van de door president Donald Trump aangekondigde nieuwe Amerikaanse importtarieven. Trump kreeg vrijdag een tegenslag te verwerken toen het Amerikaanse hooggerechtshof oordeelde dat een groot deel van zijn tarieven onwettig was. Vervolgens kondigde Trump een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent aan op buitenlandse goederen. Zaterdag verhoogde hij deze heffing naar 15 procent.
20 uur geleden