Oostenrijks energieconcern wil 230 miljoen euro van Gazprom
WENEN (ANP) - De Oostenrijkse energiemaatschappij OMV zegt een arbitragezaak tegen het Russische Gazprom te hebben gewonnen. De zaak draaide om het afknijpen van de gastoevoer naar Duitse onderdelen van OMV door Gazprom. De Oostenrijkers vorderen nu 230 miljoen euro van het Russische staatsgasconcern.
Gazprom leverde na de Russische inval in Oekraïne steeds minder gas aan Duitsland en andere Europese landen, wat veelal wordt gezien als vergelding voor de westerse steun aan de Oekraïners. Begin september schortte Gazprom de levering van gas aan Duitsland helemaal op, formeel om technisch onderhoud.
OMV begon daarop een arbitragezaak, een soort rechtszaak achter gesloten deuren, om een schadevergoeding van Gazprom te krijgen voor al het gas dat het energieconcern van de Russen tegoed had.
230 miloen
OMV is nu van plan 230 miljoen euro af te strepen van het bedrag dat Gazprom zou krijgen voor de levering van gas aan Oostenrijk volgens een contract dat loopt tot 2040. Enkele Europese landen, waaronder Oostenrijk, krijgen nog via een pijpleidingennetwerk gas uit Rusland.
Door de facturen van Gazprom niet te betalen, verwacht OMV een "verslechtering van de contractuele relatie". Die kan er volgens het bedrijf toe leiden dat Gazprom helemaal geen gas meer zal leveren. Ook in dat geval zegt OMV aan zijn verplichtingen aan klanten te kunnen blijven voldoen, omdat het concern de laatste jaren meer niet-Russische gasleveranciers heeft aangetrokken.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie is akkoord gegaan met een grote zuivelsamensmelting waarbij ook het Nederlandse DOC Kaas is betrokken. De Zweeds-Deense zuivelcoöperatie Arla Foods mag van Brussel het Duitse DMK en het uit 1895 stammende DOC Kaas inlijven. De commissie ziet geen reden om voorwaarden te stellen omdat er geen gevaren zijn voor de concurrentie.
38 minuten geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Sportwagenfabrikant Ferrari was donderdag een stevige winnaar op de beurs in Milaan na geruststellende woorden van topman Benedetto Vigna. Hij verklaarde dat er al bestellingen binnen zijn voor het eerste volledig elektrische model van het Italiaanse bedrijf. Eerder deze week kreeg de beurskoers nog een knauw na een golf aan kritiek op de gepresenteerde Ferrari Luce die 550.000 euro kost.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft ervoor gezorgd dat het aantal vliegtuigpassagiers wereldwijd vorige maand is gedaald. Volgens de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA vlogen mensen in april 3,4 procent minder dan in dezelfde maand in 2025.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Warenhuisketen de Bijenkorf heeft veel last van zuinige consumenten. De klantbestedingen zijn afgelopen jaar op vergelijkbare basis met meer dan 8 procent gedaald. De Bijenkorf merkte ook dat zijn webshop minder bezoekers kreeg dan een jaar eerder.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Snowflake ging donderdag hard omhoog op de beurzen in New York. De clouddienstverlener en softwareontwikkelaar verhoogde de omzetverwachting voor het hele jaar na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Ook tekende het bedrijf een meerjarige overeenkomst van 6 miljard dollar met Amazon voor het gebruik van de clouddiensten en chips van Amazon Web Services, de clouddivisie van het tech- en webwinkelconcern. Het aandeel Snowflake werd bijna 34 procent meer waard.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond is kritisch op prijsverhogingen die telecomaanbieders KPN en Ziggo hebben aangekondigd. De belangenbehartiger betwijfelt of die rechtmatig zijn en wil beide bedrijven erover spreken.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Grootverbruikers van gas, zoals regionale netbeheerders, elektriciteitscentrales en grote industriële afnemers, betalen volgend jaar iets hogere tarieven voor het landelijke gastransport. Dat meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM), die de maximale tarieven van Gasunie Transport Services (GTS) heeft vastgesteld.
6 uur geleden