Oostenrijk trekt 1,7 miljard uit voor compensatie energiekosten
WENEN (ANP/RTR) - De Oostenrijkse regering introduceert een pakket maatregelen van 1,7 miljard euro om huishoudens te helpen om de stijgende energiekosten op te vangen. Dat zei de Oostenrijkse kanselier Karl Nehammer.
De maatregelen omvatten onder meer een verdubbeling van een eerder geplande eenmalige uitkering voor werklozen van 150 euro naar 300 euro. Daarnaast ontvangen bijna alle huishoudens een eenmalige uitkering van 150 euro.
Bij de aankondiging van de maatregelen verklaarde Nehammer dat het belangrijk is "dat deze 1,7 miljard euro snel wordt overgemaakt naar mensen". Ook gaat het volgens de kanselier om een eerste stap. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", aldus Nehammer.
Waterkracht
In Oostenrijk zijn de energieprijzen, net als in de rest van Europa, hard gestegen. Dit ondanks dat het land meer dan 60 procent van zijn elektriciteit opwekt uit waterkracht en slechts 14 procent van zijn energie haalt uit aardgas. Dat volgt uit cijfers van de nationale energietoezichthouder E-Control.
Wel haalt het land ongeveer 80 procent van zijn aardgas uit Rusland. Heel Europa leunt zwaar op Russisch gas. De aanvoer daarvan was deze winter lager dan normaal. Daardoor zijn de gasreserves in de Europese Unie zeer krap. De angst dat Rusland zich voorbereidt om Oekraïne binnen te vallen drijft de gasprijs ook op. Dat zou de bevoorrading van gas verder kunnen verstoren.
Omdat gas veel wordt gebruikt in energiecentrales stijgt ook de stroomprijs. Door de hoge gasprijzen lopen Europese economieën schade op, bijvoorbeeld omdat huishoudens en bedrijven veel meer geld kwijt zijn aan energiekosten. Verschillende Europese overheden, waaronder Nederland, hebben al maatregelen aangekondigd om huishoudens te helpen bij de sterk stijgende energieprijzen.
Meer uit Financieel
MARTORELL (ANP/AFP) - De oudste zoon van de oprichter van de Spaanse modeketen Mango is dinsdag vrijgelaten na het betalen van een borgsom van 1 miljoen euro. Dat meldt persbureau AFP. Jonathan Andic was gearresteerd in het kader van een moordonderzoek naar de dood van zijn vader Isak Andic.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Google-moeder Alphabet hoorde dinsdag bij de verliezers op de aandelenbeurzen in New York. Het Amerikaanse techconcern presenteerde tijdens zijn jaarlijkse ontwikkelaarsconferentie I/O een reeks nieuwe mogelijkheden. Zo werd de grootste verandering aan de Google-zoekbalk in ruim 25 jaar aangekondigd. De bekende zoekfunctie wordt uitgebreid met nieuwe AI-opties.
3 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP) - Google past zijn zoekmachinefunctie aan. Met kunstmatige intelligentie (AI) wordt de bekende zoekbalk opnieuw ontworpen, waarmee het techbedrijf hoopt dat het voor gebruikers makkelijker wordt om vragen te stellen. De verandering werd dinsdag aangekondigd tijdens Google's jaarlijkse ontwikkelaarsconferentie I/O.
4 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel Nederland is blij met de steun van het Europees Parlement voor een nieuw quotum voor de import van staal. Een meerderheid van de Europarlementariërs stemde dinsdag in met een halvering van het huidige staalquotum, om de Europese markt te beschermen tegen staaloverschotten van buiten de EU.
5 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Andrej Karpathy, een van de oprichters van OpenAI die later bij Tesla werkte, is aan de slag gegaan bij AI-bedrijf Anthropic. Dat heeft hij dinsdag bekendgemaakt. Karpathy is een invloedrijk figuur in de AI-gemeenschap en speelde een belangrijke rol in de ontwikkeling van Tesla's technologie voor zelfrijdende auto's.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs in Amsterdam, is dinsdag hoger geëindigd, al moest een deel van de eerdere winst in de laatste handelsuren weer worden ingeleverd. Het sentiment verslechterde door een negatieve opening van de Amerikaanse aandelenmarkten. De koersen stonden onder druk door stijgende rentes op de obligatiemarkten, vooral door vrees bij beleggers dat de inflatie langer hoog blijft. Voor aandelenmarkten zijn hogere rentes vaak slecht nieuws, vooral voor technologiebedrijven.
6 uur geledenCARY (ANP/AFP) - Het populaire spel Fortnite is terug in de App Store van Apple. Het onlineschietspel werd in 2020 verwijderd, nadat ontwikkelaar Epic Games had geprobeerd om het betaalsysteem van Apple te omzeilen. Epic Games wilde met een eigen betaalsysteem voorkomen dat Apple bij zogeheten in-app-aankopen van spelers een commissie zou opstrijken. Maar omdat dit tegen de regels van Apple was, werd het spel verwijderd.
7 uur geleden