Oostenrijk trekt 1,7 miljard uit voor compensatie energiekosten
WENEN (ANP/RTR) - De Oostenrijkse regering introduceert een pakket maatregelen van 1,7 miljard euro om huishoudens te helpen om de stijgende energiekosten op te vangen. Dat zei de Oostenrijkse kanselier Karl Nehammer.
De maatregelen omvatten onder meer een verdubbeling van een eerder geplande eenmalige uitkering voor werklozen van 150 euro naar 300 euro. Daarnaast ontvangen bijna alle huishoudens een eenmalige uitkering van 150 euro.
Bij de aankondiging van de maatregelen verklaarde Nehammer dat het belangrijk is "dat deze 1,7 miljard euro snel wordt overgemaakt naar mensen". Ook gaat het volgens de kanselier om een eerste stap. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", aldus Nehammer.
Waterkracht
In Oostenrijk zijn de energieprijzen, net als in de rest van Europa, hard gestegen. Dit ondanks dat het land meer dan 60 procent van zijn elektriciteit opwekt uit waterkracht en slechts 14 procent van zijn energie haalt uit aardgas. Dat volgt uit cijfers van de nationale energietoezichthouder E-Control.
Wel haalt het land ongeveer 80 procent van zijn aardgas uit Rusland. Heel Europa leunt zwaar op Russisch gas. De aanvoer daarvan was deze winter lager dan normaal. Daardoor zijn de gasreserves in de Europese Unie zeer krap. De angst dat Rusland zich voorbereidt om Oekraïne binnen te vallen drijft de gasprijs ook op. Dat zou de bevoorrading van gas verder kunnen verstoren.
Omdat gas veel wordt gebruikt in energiecentrales stijgt ook de stroomprijs. Door de hoge gasprijzen lopen Europese economieën schade op, bijvoorbeeld omdat huishoudens en bedrijven veel meer geld kwijt zijn aan energiekosten. Verschillende Europese overheden, waaronder Nederland, hebben al maatregelen aangekondigd om huishoudens te helpen bij de sterk stijgende energieprijzen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV vindt de aangekondigde bezuinigingen op sociale zekerheid onacceptabel. "Hierdoor komt een grote hoeveelheid huishoudens in de problemen", reageert interim-voorzitter Dick Koerselman. D66, VVD en CDA maakten vrijdag bekend de duur van de WW te halveren, de AOW-leeftijd te verhogen en in te grijpen in arbeidsongeschiktheidsuitkeringen.
19 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchthaven Schiphol reageert positief op het coalitieakkoord van D66, VVD en CDA. Volgens topman Pieter van Oord is het goed dat de partijen in het akkoord sturen op doelen, zoals een halvering van de geluidshinder in de nacht.
22 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump draagt Kevin Warsh voor als nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Warsh was in het verleden al bestuurder van de Fed en werd in 2017 nog gepasseerd voor de hoogste functie bij de centrale bank van de Verenigde Staten. Een speciale commissie van de Senaat moet de keuze nog goedkeuren.
2 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Het Duitse industrieconcern Bosch heeft een "buitengewoon uitdagend" financieel jaar achter de rug en denkt niet dat de situatie dit jaar verbetert. Het bedrijf heeft onder meer last van toenemende concurrentie, lagere verkopen en hogere importheffingen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse minister van Financiën Roland Lescure heeft de verkoop van een tak van het satellietbedrijf Eutelsat geblokkeerd. Het Franse satellietbedrijf was van plan zijn grondantennes te verkopen, maar dit gaat vanwege zorgen over de nationale veiligheid niet door.
2 uur geledenRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De economie van de eurozone is in de laatste drie maanden van vorig jaar 0,3 procent gegroeid in vergelijking met het voorgaande kwartaal, meldt statistiekbureau Eurostat op basis van een eerste raming. Daarmee presteerden de eurolanden beter dan economen hadden verwacht.
3 uur geledenBEIJING (ANP) - China heeft AI-startup DeepSeek toestemming gegeven om hoogwaardige kunstmatige-intelligentiechips van het Amerikaanse Nvidia te kopen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van bronnen. Eerder hield Beijing de import van deze H200-chips nog tegen.
3 uur geleden