Oostenrijk komt met regeling voor hulp bij euthanasie
WENEN (ANP/DPA) - De Oostenrijkse regering heeft een wetsvoorstel ingediend dat het mogelijk maakt om ongeneeslijk of langdurig ernstig zieken te helpen met euthanasie. Vanaf volgend jaar kunnen zij zelf in de apotheek een dodelijk middel kopen of iemand machtigen om dat voor hen te doen.
Ze hebben hiervoor een zogeheten stervensbeschikking nodig, die ze kunnen krijgen na consultatie van twee artsen. Als die akkoord zijn, wordt na een termijn van twaalf weken de beschikking gegeven. Op vertoon hiervan kunnen ze in de apotheek het dodelijke middel krijgen. Als ze niet zelf naar de apotheek kunnen, kunnen ze in de beschikking iemand aanwijzen die voor hen gaat. Ze moeten het middel echter wel zelfstandig kunnen innemen. Minderjarigen kunnen geen stervensbeschikking krijgen.
De regering stond onder grote druk om een regeling te treffen, omdat de hoogste rechters in 2020 hebben bepaald dat het verbod op hulp bij zelfdoding eind dit jaar vervalt. Artsen en religieuze organisaties hadden er daarom bij de regering op aangedrongen regels op te stellen. De regering stelt ook geld beschikbaar om de palliatieve en hospicezorg uit te bouwen.
Meer uit Buitenland
BUSAN (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping en de Amerikaanse president Donald Trump hebben hun ontmoeting in de Zuid-Koreaanse plaats Busan beƫindigd, meldt de Chinese staatsomroep CCTV. De twee wereldleiders namen afscheid zonder de pers te woord te staan of een verklaring af te geven, en stapten in hun limousines. Trump is inmiddels aan boord van het presidentiƫle vliegtuig Air Force One op weg naar Washington.
1 uur geledenSEOUL (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft het ministerie van Defensie opdracht gegeven om onmiddellijk te beginnen met het testen van kernwapens. Dat zei hij op Truth Social, vlak voor een ontmoeting met de Chinese president Xi Jinping in Zuid-Korea.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Een Amerikaanse rechter heeft twee mannen een gevangenisstraf van 25 jaar opgelegd voor het beramen van een aanslag op een Iraanse activiste. Zij waren volgens de aanklagers in 2022 door het Iraanse regime ingehuurd om de prominente journalist Masih Alinejad te vermoorden, maar dat werd voorkomen.
8 uur geledenKINGSTON (ANP/RTR) - In Jamaica zijn zeker vier mensen omgekomen door de orkaan Melissa, meldt minister Desmond McKenzie. De orkaan heeft de eilandstaat inmiddels verlaten en langzaam wordt duidelijk hoe groot de schade is.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de Grote Kerk in Den Haag waar JA21 de uitslagen van de Tweede Kamerverkiezingen volgt, klinkt woensdagavond gejuich en applaus en mensen geven elkaar een high five. Volgens de eerste exitpoll die om 21.00 uur werd gepresenteerd door de NOS, krijgt de partij 9 zetels. Dat zijn er 8 meer dan nu.
9 uur geledenOSLO (ANP/DPA) - De man die zes jaar geleden een aanslag wilde plegen in een moskee in Noorwegen is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 21 jaar. Hij kreeg die straf in 2020 ook al, maar de zaak moest opnieuw worden behandeld nadat een deskundige twijfels had geuit over zijn mentale gesteldheid tijdens de misdaad.
11 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Franse parlement heeft een nieuwe wet aangenomen over verkrachtingen. Vanaf nu gelden alle seksuele handelingen zonder expliciete consent (toestemming) vooraf als verkrachting.
12 uur geleden