Oostenrijk doet mee met Defensie bij aankoop transportvliegtuigen
DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat samen met Oostenrijk in totaal negen nieuwe transportvliegtuigen kopen. Defensie was al van plan om de vier verouderde C-130 Hercules vliegtuigen te vervangen. Wenen sloot zich onlangs bij het project aan. Door de samenwerking komen de nieuwe toestellen iets later. Maar nu kan fabrikant Embraer wel leveren voor een lagere prijs, schrijft demissionair defensiestaatssecretaris Christophe van der Maat in een Kamerbrief.
Defensie wil de nieuwe transportvliegtuigen enkele jaren sneller hebben, omdat het eind van de levensduur nadert en de multifunctionele toestellen door de brandhaarden in de wereld vaak worden ingezet. Aanvankelijk zouden de nieuwe vliegtuigen tussen 2031 en 2033 worden geleverd, maar eerder was al besloten dat te vervroegen naar 2026. Dat jaar wordt niet gehaald omdat de onderhandelingen iets langer duurden, meldt Van der Maat nu.
Het eerste vliegtuig komt nu naar verwachting eind 2027. Tot eind 2029 komen er in totaal vijf nieuwe toestellen. Defensie heeft er een meer nodig dan ze nu bezit, omdat naar verwachting meer zal worden gevlogen met de nieuwe zogeheten C-390 vliegtuigen.
Zuid-Korea
De kosten van het project komen volgens Van der Maat uit op 1,7 miljard euro. Dat is binnen de bandbreedte die al eerder aan de Kamer was gemeld.
Defensie is blij met de deelname van Oostenrijk, dat vier toestellen koopt. Het is naast een lagere prijs ook gunstig omdat landen hetzelfde materieel gebruiken. Landen kunnen dan beter samenwerken en ervaringen en onderdelen uitwisselen.
Braziliƫ, Portugal en Hongarije gebruiken de C-390 al. Naast Nederland en Hongarije heeft nu ook Zuid-Korea het toestel gekocht. Enkele andere Europese landen hebben ook belangstelling.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Waterschappen houden hun dijken deze weken extra scherp in de gaten, omdat door de droogte scheuren of verzakkingen kunnen ontstaan. Uit een rondgang van het ANP langs waterschappen verspreid over het land blijkt dat er vooralsnog amper problemen zijn. Op sommige plekken zitten oppervlakkige scheuren, maar dijkwachten zien geen gevaarlijke situaties.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een politiemedewerker van de eenheid Den Haag is ontslagen om het schenden van het ambtsgeheim en computervredebreuk. Dit meldt de politie donderdag.
10 minuten geledenDEN DOLDER (ANP) - De weduwnaar van de 76-jarige vrouw die begin vorig jaar werd doodgestoken in Den Dolder, doet aangifte tegen de psychiatrische zorginstelling Fivoor. Namens de Familie bevestigt donderdag een bericht hierover van AD Utrechts Nieuwsblad. De vrouw werd op 2 januari, op klaarlichte dag op straat, met zeventien messteken om het leven gebracht door Mert P. (29). Hij verbleef destijds gedwongen in de psychiatrische kliniek en was die dag met toestemming buiten. Woensdag legde de rechter P. acht jaar cel en tbs met dwangverpleging op voor de fatale steekpartij.
28 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het Belgische antidiscriminatiebureau Unia onderzoekt het concert van de Nederlandse zangeres Sophie Straat maandagavond in Gent. De zangeres vroeg alle "witte mannen" om achter in de zaal te gaan staan en zo plek te maken voor alle vrouwen, mensen van kleur en queer personen. Deze oproep deed Sophie Straat een maand geleden ook tijdens haar concert op Best Kept Secret.
1 uur geledenHILVARENBEEK (ANP) - De aap die ruim een maand geleden ontsnapte uit Beekse Bergen is terug in het safaripark. Hij werd woensdag gevonden in een vangkooi in de buurt van het Brabantse dorp Esbeek. Het park meldt donderdag dat het dier rustig bleef en dat het goed met hem gaat.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kwaku Summer Festival, dat een aantal weekeinden in de zomer plaatsvindt in het Nelson Mandelapark in Amsterdam-Zuidoost, stopt na de editie van dit jaar. Dat maakt de organisatie van het festival bekend in een persbericht.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal huishoudens dat moeite had met het betalen van de energierekening is vorig jaar nagenoeg gelijk gebleven. Dat stellen onderzoeksinstituut TNO en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een voorlopige schatting. Ruim een half miljoen huishoudens hadden afgelopen jaar een laag inkomen in combinatie met hoge energiekosten of een slecht te verwarmen woning. Het bedrag dat deze huishoudens tekortkomen is het afgelopen jaar toegenomen.
8 uur geleden