Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oost-Europa: naast Oekraïne ook Bosnië kandidaat-lid EU maken

Oost-Europa: naast Oekraïne ook Bosnië kandidaat-lid EU maken

BOEDAPEST (ANP) - Onder meer Hongarije en Slovenië willen niet alleen Oekraïne en Moldavië, maar ook Bosnië kandidaat-lid van de Europese Unie maken. Dat kan overeenstemming tussen de EU-landen over Oekraïne mogelijk in gevaar brengen, omdat Bosnië volgens velen nog niet zover is.

De leiders van de 27 EU-landen buigen zich donderdag op een top in Brussel over de kandidaat-status voor Oekraïne en Moldavië, zoals de Europese Commissie dat heeft voorgesteld. Nederland en veel andere landen hebben daarvoor al hun steun uitgesproken, maar alle EU-lidstaten moeten instemmen.

Slovenië en een aantal geestverwante lidstaten vrezen dat de EU Oekraïne voorrang geeft boven landen als Bosnië en die laatste vergeet. Het Balkanstaatje geldt al sinds 2003 als "potentieel" kandidaat-lid, maar heeft sindsdien zelf weinig vorderingen gemaakt en zag het enthousiasme in vooral West-Europa tanen. Slovenië is bang voor scheve ogen in Bosnië en andere Balkanlanden die al jaren tevergeefs streven naar verwelkoming door de EU. Nederland waarschuwde daar aanvankelijk ook voor, maar schaarde zich toch achter het voorstel Oekraïne de kandidaat-status te gunnen.

Hongarije wil dat ook Georgië kandidaat-lid wordt, verklaarde premier Viktor Orbán maandag. De Europese Commissie vindt dat te vroeg, onder meer omdat de politiek in het Kaukasische land nog te roerig en grillig is.

Meer uit Buitenland

Oekraïense oud-minister Fedorov blij met ontslag legerleider

KYIV (ANP) - De gewezen Oekraïense minister van Defensie Mychajlo Fedorov is blij dat president Volodymyr Zelensky een nieuwe commandant der strijdkrachten heeft aangewezen. Op sociale media spreekt Fedorov van "een frisse wind en een bron van nieuwe hoop in de strijd van het vrije volk voor vrijheid en gerechtigheid".

3 uur geleden
Hegseth schat kosten Iranoorlog voor VS op 37,5 miljard dollar

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth schat dat de Iranoorlog de VS tot dusver zo'n 37,5 miljard dollar (circa 32,5 miljard euro) heeft gekost. Halverwege mei werd nog gesproken over een bedrag van bijna 29 miljard dollar.

3 uur geleden
Oekraïense president Zelensky ontslaat legerleider Syrsky

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky vervangt zijn commandant der strijdkrachten, Oleksandr Syrsky. Dat meldt hij op Telegram. De functie zal worden overgenomen door Mychajlo Drapaty.

3 uur geleden
Dodental loopt op na kapseizen veerboot in Guyana

GEORGETOWN (ANP/DPA) - Het dodental na een bootongeluk in Guyana is opgelopen naar 41. Een veerboot kapseisde afgelopen weekend en als gevolg daarvan zijn nog tientallen mensen vermist.

4 uur geleden
Venezuela meldt drie doden met hantabesmetting

CARACAS (ANP/AFP) - Drie mensen in Venezuela zijn overleden nadat zij het hantavirus hadden opgelopen. Dat meldt het ministerie van Volksgezondheid van dat land. Het voegde eraan toe dat er geen aanwijzingen zijn dat het gaat om een besmetting van mens op mens.

5 uur geleden
Frans parlement verbiedt sociale media voor kinderen onder de 15

PARIJS (ANP/AFP) - Het Franse parlement heeft een wetsvoorstel goedgekeurd dat de toegang tot sociale media voor kinderen onder de 15 jaar verbiedt. Hiermee is Frankrijk het eerste land in de Europese Unie dat een leeftijdsgrens invoert voor apps als TikTok en Instagram.

5 uur geleden
Burnham wil minstens een dag in de week in Manchester werken

LONDEN (ANP/AFP) - De nieuwe Britse premier Andy Burnham is van plan minstens een dag in de week in Manchester te werken, aldus zijn woordvoerder. Hij opent daar een extra premierskantoor, ook wel Number 10 North genoemd.

5 uur geleden