Oorlogsslachtoffers Nederlands-Indië herdacht in Den Haag
DEN HAAG (ANP) - Slachtoffers van de Japanse bezetting van voormalig Nederlands-Indië worden donderdagavond herdacht bij het Indisch monument in Den Haag. Het is de derde keer dat de Nationale Herdenking 15 augustus 1945 in de avonduren plaatsvindt.
Hoofdspreker dit jaar is schrijfster Yvonne Keuls (92), die geboren is in Nederlands-Indië en op 7-jarige leeftijd naar Nederland kwam. Ze houdt met haar kleindochter Babiche een toespraak. De Haagse burgemeester Jan van Zanen draagt een bewerking voor van het gedicht Er leven haast geen mensen meer... van Wim Kan (1911 - 1983). Cabaretier Kan zat zelf in jappenkampen en vroeg tijdens zijn latere loopbaan meerdere keren aandacht voor deze geschiedenis.
Ook premier Dick Schoof, staatssecretaris Vincent Karremans (Jeugd, Preventie en Sport) en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer zijn aanwezig.
De plechtigheid begint om 19.15 uur en wordt om 20.20 uur afgesloten met een defilé langs het monument in de Scheveningse Bosjes in Den Haag. Hierbij kunnen aanwezigen bloemen leggen bij het monument.
Precies 79 jaar geleden gaf de Japanse bezetter van Nederlands-Indië zich over, waarmee een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog in het hele Koninkrijk der Nederlanden. Tijdens de ceremonie wordt stilgestaan bij alle slachtoffers van de Japanse bezetting van Nederlands-Indië.
Net als bij de vorige twee edities is de herdenking ook dit jaar live te volgen via de NOS op NPO 1.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - NS heeft een week nodig om het achterstallige onderhoud dat vorige week ontstond aan de treinen in te halen. Dit is de rest van deze week voelbaar op sommige trajecten, waar met minder materieel wordt gereden.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een 40-jarige man uit Herten (Limburg) wordt verdacht van onlinemisbruik van ruim 150 minderjarige meisjes, van wie veertig uit Nederland. De man stond dinsdag voor het eerst terecht op een openbare zitting. Volgens het Openbaar Ministerie benaderde hij zijn jonge slachtoffers via een deels zelf ontwikkeld computerspel.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen mensen hebben rond het middaguur bij de Iraanse ambassade in Den Haag gedemonstreerd tegen het regime van dat land. De betogers toonden zich solidair met het Iraanse volk, zegt het Comité Iran Vrij, dat de demonstratie heeft georganiseerd.
2 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Ziekenhuis Isala in Zwolle moet een schadevergoeding betalen aan een vrouw die zwanger was geworden doordat de gynaecoloog zijn eigen sperma daarvoor had gebruikt, en niet dat van haar echtgenoot. Het ziekenhuis is aansprakelijk, heeft het gerechtshof in Leeuwarden dinsdag bepaald.
2 uur geledenLEIDEN (ANP) - Treinstation Leiden Centraal en het omliggende stationsgebied worden grondig verbouwd. De stationstunnel moet verdubbelen in formaat, er komt een overdekt busstation en de gehele façade van het station verandert. Sporen en perrons worden niet aangepakt. Voor de verbouwing is 674 miljoen euro uitgetrokken; het project moet in 2040 klaar zijn. Dat melden ProRail, NS, de gemeente en de provincie Zuid-Holland.
4 uur geledenBREDA (ANP) - Het treinverkeer van en naar Breda rijdt weer. Vanaf 11.45 uur is de normale dienstregeling weer opgestart, meldt een woordvoerder van de NS. "Wel zien we nog enkele opgeheven treinen, maar dat zijn sporadische gevallen. Reizigers kunnen weer van A naar B."
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - "Het was een obsessie. Het beheerste uw leven." Dat zei de voorzitter van de rechtbank in Rotterdam dinsdag tegen Mels van B. (46) uit Barendrecht, verdacht van ernstig seksueel misbruik van tientallen jonge meisjes. De verdachte beaamde de observatie van de rechter.
5 uur geleden