Oorlogsslachtoffers Nederlands-Indië herdacht in Den Haag
DEN HAAG (ANP) - Slachtoffers van de Japanse bezetting van voormalig Nederlands-Indië worden donderdagavond herdacht bij het Indisch monument in Den Haag. Het is de derde keer dat de Nationale Herdenking 15 augustus 1945 in de avonduren plaatsvindt.
Hoofdspreker dit jaar is schrijfster Yvonne Keuls (92), die geboren is in Nederlands-Indië en op 7-jarige leeftijd naar Nederland kwam. Ze houdt met haar kleindochter Babiche een toespraak. De Haagse burgemeester Jan van Zanen draagt een bewerking voor van het gedicht Er leven haast geen mensen meer... van Wim Kan (1911 - 1983). Cabaretier Kan zat zelf in jappenkampen en vroeg tijdens zijn latere loopbaan meerdere keren aandacht voor deze geschiedenis.
Ook premier Dick Schoof, staatssecretaris Vincent Karremans (Jeugd, Preventie en Sport) en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer zijn aanwezig.
De plechtigheid begint om 19.15 uur en wordt om 20.20 uur afgesloten met een defilé langs het monument in de Scheveningse Bosjes in Den Haag. Hierbij kunnen aanwezigen bloemen leggen bij het monument.
Precies 79 jaar geleden gaf de Japanse bezetter van Nederlands-Indië zich over, waarmee een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog in het hele Koninkrijk der Nederlanden. Tijdens de ceremonie wordt stilgestaan bij alle slachtoffers van de Japanse bezetting van Nederlands-Indië.
Net als bij de vorige twee edities is de herdenking ook dit jaar live te volgen via de NOS op NPO 1.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Volgens de familie van Jan Lenferink zal de overleden presentator vast "gniffelen" om de ontstane verwarring over zijn geboortejaar. Online staat dat Lenferink op 9 december 1948 is geboren, maar eigenlijk kwam hij drie jaar eerder al ter wereld.
30 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Opnieuw is een KLM-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten aangekomen op Schiphol. De vlucht vanuit Muscat in Oman landde omstreeks 08.15 uur op de luchthaven. Aan boord van deze vlucht zaten 281 mensen, van wie 263 de Nederlandse nationaliteit hebben, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
49 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Een TUI-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten is in de nacht van vrijdag op zaterdag aangekomen op Schiphol. Het toestel met vluchtnummer OR9406 landde iets na 01.30 uur op Schiphol. Aan boord waren 56 Nederlandse reizigers uit Israël en de Westelijke Jordaanoever, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Iets meer dan 1 op de 6 Nederlanders overweegt niet te stemmen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen door wantrouwen in de politiek. Dat blijkt uit een enquête van het ANP in samenwerking met Kieskompas.
2 uur geledenDE BILT (ANP) - In het hele land, met uitzondering van Limburg, geldt zaterdagochtend code geel omdat het plaatselijk erg mistig kan zijn. Eerder gold die waarschuwing al voor de provincies Friesland, Flevoland, Utrecht, Noord- en Zuid-Holland en Zeeland, maar het KNMI heeft het gebied inmiddels uitgebreid.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voormalig tv-presentator Jan Lenferink is vrijdag overleden. Dat heeft zijn familie aan het ANP laten weten.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Turkije heeft volgens de Nederlandse buitenlandminister Tom Berendsen gedreigd met een tegenaanval tegen Iran, als dat land Turkije nog eens beschiet. Dat zei de minister in Café Kockelmann. Eerder op de avond sprak hij met zijn Turkse ambtsgenoot Hakan Fidan.
11 uur geleden