Oorlogsslachtoffers Nederlands-Indië herdacht in Den Haag
DEN HAAG (ANP) - Slachtoffers van de Japanse bezetting van voormalig Nederlands-Indië worden donderdagavond herdacht bij het Indisch monument in Den Haag. Het is de derde keer dat de Nationale Herdenking 15 augustus 1945 in de avonduren plaatsvindt.
Hoofdspreker dit jaar is schrijfster Yvonne Keuls (92), die geboren is in Nederlands-Indië en op 7-jarige leeftijd naar Nederland kwam. Ze houdt met haar kleindochter Babiche een toespraak. De Haagse burgemeester Jan van Zanen draagt een bewerking voor van het gedicht Er leven haast geen mensen meer... van Wim Kan (1911 - 1983). Cabaretier Kan zat zelf in jappenkampen en vroeg tijdens zijn latere loopbaan meerdere keren aandacht voor deze geschiedenis.
Ook premier Dick Schoof, staatssecretaris Vincent Karremans (Jeugd, Preventie en Sport) en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer zijn aanwezig.
De plechtigheid begint om 19.15 uur en wordt om 20.20 uur afgesloten met een defilé langs het monument in de Scheveningse Bosjes in Den Haag. Hierbij kunnen aanwezigen bloemen leggen bij het monument.
Precies 79 jaar geleden gaf de Japanse bezetter van Nederlands-Indië zich over, waarmee een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog in het hele Koninkrijk der Nederlanden. Tijdens de ceremonie wordt stilgestaan bij alle slachtoffers van de Japanse bezetting van Nederlands-Indië.
Net als bij de vorige twee edities is de herdenking ook dit jaar live te volgen via de NOS op NPO 1.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft 5,7 miljoen euro betaald voor de kunstroof in het Drents Museum van begin vorig jaar. Toen werd onder meer een gouden helm uit Roemenië gestolen. Dat meldt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB) in een brief aan de Tweede Kamer.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is niet genegen de toetredingseisen voor Oekraïne tot de EU te versoepelen, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag. Het plan waaraan de Europese Commissie zou werken om Oekraïne een lichte variant van het EU-lidmaatschap toe te kennen zodat Oekraïne snel kan toetreden, is hem niet bekend, zei Van Weel na afloop van de ministerraad. De huidige toetredingscriteria zijn voor Nederland heilig.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 46-jarige Mels van B. uit Barendrecht voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tientallen getroffen bewoners van Utrecht zijn na de grote explosie in het centrum naar het gemeentelijk informatiepunt gekomen in het stadhuis. Ze werden daar toegesproken door burgemeester Dijksma, die hen een hart onder de riem stak.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht heeft regelingen met hotels in de stad getroffen om bewoners die nog niet naar huis kunnen na de explosie van donderdag "zo lang als nodig" op te vangen. Dat zegt de Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid heeft mensen naar Utrecht gestuurd om een indruk te krijgen van de situatie na de explosie in de binnenstad. Later beslist de raad of daadwerkelijk een onderzoek wordt ingesteld.
9 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - De Nederlandse drugscrimineel Bolle Jos Leijdekkers is vrijdag door de Antwerpse rechtbank veroordeeld tot zeven jaar cel in de zaak-Hippix. Bij deze omvangrijke drugszaak gaat het om de invoer van ettelijke tonnen cocaïne via de Antwerpse haven.
10 uur geleden