Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oorlogsretoriek rond Iran zet Europese beurzen lager

Oorlogsretoriek rond Iran zet Europese beurzen lager

AMSTERDAM (ANP) - De meeste Europese aandelenbeurzen zijn flink lager gesloten. De verliezen volgen op oorlogszuchtige taal van de Amerikaanse president Donald Trump richting Iran, dat verantwoordelijk wordt gehouden voor meerdere aanvallen op tankers in de Straat van Hormuz. Trump verklaarde dat de voorlopige vredesdeal met de Iraniërs voorbij is en dat de VS zware aanvallen op het land voorbereiden.

Het nieuws zorgde voor hogere olie- en gasprijzen, waarbij een vat Brentolie weer duurder werd dan 80 dollar. Nieuwe spanningen tussen Iran en de VS kunnen weer tot een belemmering van de scheepvaart bij Hormuz zorgen, terwijl dit een belangrijke vaarweg is voor de export van energieproducten uit de golfregio.

De AEX sloot 0,3 procent lager op 1076,15 punten, waarbij de koerswinst voor olieconcern Shell het verlies voor de hoofdindex enigszins dempte. De MidKap verloor 1,9 procent tot 1069,97. Op de beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt daalden de indices tot 2,2 procent.

Luchtvaartmaatschappijen

Voor onder andere luchtvaartmaatschappijen is een hervatting van het oorlogsgeweld in het Midden-Oosten slecht nieuws. Ze krijgen te maken met hogere brandstofkosten en moeten het luchtruim van veel landen in de regio mijden.

Air France-KLM zakte op het Damrak 6,6 procent, wat zwaar drukte op de MidKap. Concurrent Lufthansa verloor in Frankfurt 6,6 procent en British Airways-moeder IAG sloot bijna 5 procent lager in Londen.

Goudprijs

De oorlogsretoriek zet de financiële markten ook onder druk doordat hogere energieprijzen de inflatie dreigen aan te jagen. Beleggers zijn daar beducht voor, omdat dit de winstgevendheid van bedrijven vaak aantast en kan leiden tot hogere rentes.

Het vooruitzicht van hogere leenkosten zorgde er ook voor dat goud minder waard werd. Ook daalden staatsobligaties van grote economieën, wat betekent dat de rente erop juist stijgt.

De Federal Reserve publiceert woensdagavond nog de notulen van de recentste rentevergadering. Die geven mogelijk meer inzicht in de visie van beleidsmakers van de Amerikaanse centrale bank op het gewenste rentebeleid.

Meer uit Financieel

Voorzitter VNO-NCW hoopt op 'langjarige stabiliteit' in Den Haag

HILVERSUM (ANP) - Werkgeversvoorman Coen van Oostrom hoopt dat er "langjarige stabiliteit" komt in politiek Den Haag. Dat zei de VNO-NCW-voorzitter zondag in het televisieprogramma Buitenhof.

1 uur geleden
Groot Chinees olieconcern boekt meer winst door hoge olieprijs

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De grootste olie- en gasproducent van China heeft ook flink geprofiteerd van de wereldwijde stijging van de energieprijzen. PetroChina zag de winst in de eerste helft van dit jaar met 22 procent stijgen, door toenemende inkomsten uit de winning van olie en gas.

3 uur geleden
Centrale bank VAE onderzoekt tak Egyptische bank na sancties VS

ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - De centrale bank van de Verenigde Arabische Emiraten gaat de grote Egyptische bank Banque Misr onderzoeken. De stap volgt op een aankondiging van het Amerikaanse ministerie van Financiën, dat de VAE-filialen van de Egyptische bank wil afsluiten van transacties in Amerikaanse dollars vanwege banden met Iran.

5 uur geleden
Rusland verlengt opnieuw verbod op export van diesel

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland verlengt opnieuw het verbod op de export van diesel om binnenlandse tekorten te voorkomen door de Oekraïense aanvallen op Russische olieraffinaderijen. Het verbod wordt nu verlengd tot eind september.

1 dag geleden
Sky News: Allianz bekijkt overname Britse autopechhulp AA

LONDEN (ANP) - De Duitse verzekeraar Allianz overweegt een overname van de Britse autopechhulpdienst AA. Dat meldt nieuwszender Sky News. Met die overname kan volgens Sky een bedrag van 5 miljard pond, omgerekend 5,8 miljard euro, gemoeid zijn.

1 dag geleden
Chinees chipbedrijf CXMT naar rechter over zwarte lijst Pentagon

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese chipbedrijf CXMT heeft in de Verenigde Staten een rechtszaak aangespannen tegen het Pentagon omdat het verwijderd wil worden van de zwarte lijst van het Amerikaanse leger. Het Pentagon stelt dat CXMT banden heeft met het Chinese leger.

1 dag geleden
Maritieme organisatie: circa 400 schepen vast in Perzische Golf

LONDEN (ANP/DPA) - Ongeveer vierhonderd schepen liggen nog vast in de Perzische Golf sinds het begin van de Iranoorlog eind februari. Dat zegt de secretaris-generaal van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), Arsenio Dominguez. Ook ongeveer 6000 opvarenden zitten nog vast op schepen in de Perzische Golf vanwege de blokkade van de Straat van Hormuz. Iran claimt de volledige controle over de belangrijke vaarroute.

1 dag geleden