Oorlogspartijen Jemen ruilen gevangenen en blijven onderhandelen
SANAA (ANP/AFP) - Een uitwisseling op grote schaal van krijgsgevangenen in de strijd in Jemen is vrijdag van start gegaan, meldde het Internationale Comité van het Rode Kruis vrijdag. De ruil-operatie duurt drie dagen en hiermee worden ongeveer negenhonderd gevangenen vrijgelaten.
Sanaa is sinds het begin van de jongste burgeroorlog in 2014 in handen gevallen van de milities van de Houthi's. De internationaal erkende regering is naar het zuiden uitgeweken en wordt sinds 2015 gesteund door een militaire coalitie die wordt aangevoerd door Saudi-Arabië. Dat land hoopt volgens Arabische media een punt achter de militaire bemoeienis te zetten. Een Saudische delegatie is daarom in Sanaa geweest voor gesprekken met de Houthi's. Er volgen meer gespreksrondes over een permanent bestand en een vredesregeling, zo werd bekendgemaakt.
Het Saudische koninkrijk mengde zich onder leiding van kroonprins Mohammed bin Salman al-Saud in maart 2015 in de slepende burgeroorlog in het buurland. Saudi-Arabië is een militaire coalitie van landen gaan aanvoeren om de Houthi-rebellen te verslaan en daarmee de internationaal erkende regering van het verscheurde land voor de ondergang te behoeden. De Houthi-milities komen uit het noorden van Jemen en zijn samengesteld uit overwegend leden van de gelijknamige stam.
De toenadering in Jemen is een direct gevolg van die tussen Saudi-Arabië en Iran. De twee besloten op een bijeenkomst in Beijing ruim een maand geleden de verbroken diplomatieke betrekkingen weer aan te knopen. De twee landen zijn bittere rivalen onder meer in de strijd in Jemen. De Houthi's zijn van een stam die een geloof aanhangt dat verwant is aan dat van de sjiitische Iraniërs. Iran steunt de Houthi's die een groot deel van het noorden hebben ingenomen inclusief de hoofdstad Sanaa.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - Een groep van acht Arabisch-islamitische staten heeft de acties veroordeeld van de extreemrechtse Israëlische minister van Nationale Veiligheid, Itamar Ben-Gvir, tegen buitenlandse flotilla-activisten die werden vastgehouden op een Israëlisch schip. Ben-Gvir bespotte activisten die tegen de grond waren gedrukt, zo is in een door hemzelf geplaatste video te zien. Enkele van de gedetineerden, die van plan waren humanitaire hulp naar Gaza te brengen, beweerden later dat zij tijdens hun detentie fysiek zijn mishandeld.
1 uur geledenNICOSIA (ANP/RTR) - Op Cyprus lijkt uiterst rechts bij de parlementsverkiezingen van zondag winst te boeken. Dit blijkt uit exitpolls die tevens wijzen op verlies voor de centrumpartijen die de onafhankelijke president Nikos Christodoulides steunen.
1 uur geledenJIUQUAN (ANP/RTR/AFP) - Drie Chinese ruimtevaarders zijn zondag met een raket vertrokken naar het Chinese Tiangong-ruimtestation. Het is de bedoeling dat een van de bemanningsleden daar een jaar blijft en dat is een primeur voor het land.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag gezegd dat hij en de Amerikaanse president Donald Trump het erover eens zijn dat elk definitief akkoord met Iran de nucleaire dreiging die uitgaat van Teheran, moet wegnemen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij zijn diplomatieke vertegenwoordigers heeft opgedragen zich niet te haasten bij het sluiten van een deal met Iran, omdat "de tijd aan onze kant staat". Een dag eerder had hij aangekondigd dat er al grotendeels overeenstemming was bereikt over een akkoord met Teheran.
7 uur geledenISLAMABAD (ANP) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft zondag zijn hoop uitgesproken dat in Pakistan heel snel direct overleg gaat plaatsvinden tussen onderhandelaars uit Iran en de VS. Pakistan is de voornaamste bemiddelaar tussen Teheran en Washington en vindt dat dit de goede kant opgaat.
10 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu verzekerd dat een uiteindelijke deal met Iran zal voorzien in de ontmanteling van het Iraanse nucleaire programma. Dat gebeurde dit weekend tijdens een telefoongesprek tussen de leiders, berichten Israëlische media als de krant Haaretz en nieuwssite Times of Israel.
10 uur geleden