Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oorlogskabinet Israël verdeeld over dienstplicht voor orthodoxen

Oorlogskabinet Israël verdeeld over dienstplicht voor orthodoxen

JERUZALEM (ANP/RTR) - Het Israëlische oorlogskabinet is sterk verdeeld over een wetsvoorstel dat garandeert dat ultraorthodoxe joden vrijgesteld blijven van de militaire dienstplicht. Minister Benny Gantz gaf zondag aan dat hij uit de nationale noodregering stapt als dat orgaan in een voor dinsdag geplande stemming akkoord gaat met het wetsvoorstel.

Gantz noemde het door de regering van premier Benjamin Netanyahu ingediende wetsvoorstel "een ernstige morele mislukking die een diepe kloof zal veroorzaken in een tijd waarin we samen tegen onze vijanden moeten vechten".

De partij van Gantz kan de regering van Netanyahu niet op eigen kracht omverwerpen. Maar minister Yoav Gallant van Defensie heeft zich ook tegen het wetsvoorstel uitgesproken. Dat duidt op oppositie binnen Netanyahu's eigen Likud-partij.

Garantie

Het wetsvoorstel is niet openbaar gemaakt, maar volgens delen die naar Israëlische media zijn gelekt, garandeert het de al langer omstreden militaire vrijstellingen voor ultraorthodoxe joden, en kunnen deze zelfs worden uitgebreid. Pas als het oorlogskabinet akkoord is, wordt het wetsvoorstel ter goedkeuring naar het parlement (de Knesset) gestuurd, een proces dat weken of maanden kan duren. Leden van de oppositie in de Knesset noemen de vrijstelling van orthodoxen oneerlijk en zelfs beledigend ten opzichte van andere Israëli's.

Ultraorthodoxe partijen, die ongeveer 13 procent van de Israëlische bevolking vertegenwoordigen, zijn coalitiepartners geweest in diverse door Netanyahu geleide regeringen. In ruil daarvoor eisten zij dat hun kiezers in seminaries mochten studeren in plaats van in uniform te dienen.

Meer uit Buitenland

Trump geeft Iran tot dinsdagavond om Straat van Hormuz te openen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat zijn ultimatum aan Iran om de Straat van Hormuz te openen dinsdagavond afloopt. "Als ze tegen dinsdagavond niets ondernemen, zullen ze geen elektriciteitscentrales meer hebben en zullen er geen bruggen meer overeind staan," aldus Trump in een interview met The Wall Street Journal.

26 minuten geleden
Trump: mogelijk maandag deal met Iran

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat er een "goede kans" is dat er maandag een deal gesloten wordt met Iran. Hij zei tegen Fox News dat er op dit moment onderhandeld wordt, met nog een ruime dag te gaan tot het ultimatum afloopt dat Trump eerder stelde.

3 uur geleden
Trump: gered bemanningslid ernstig gewond

WASHINGTON (ANP) - Het tweede Amerikaanse F-15-bemanningslid dat uit Iran is gered, is "ernstig gewond", verklaart de Amerikaanse president Donald Trump zondagmiddag op Truth Social. Hij zei eerder al dat de militair verwondingen had opgelopen en dat het goed met hem komt.

4 uur geleden
Ophef in Verenigd Koninkrijk over festivaloptredens Ye

LONDEN (ANP) - De aankondiging dat Ye, ook bekend als Kanye West, deze zomer drie optredens doet op het Wireless Festival in Londen heeft tot ophef geleid in het Verenigd Koninkrijk. Pepsi heeft zich inmiddels teruggetrokken als sponsor van het festival en premier Keir Starmer heeft het "zeer zorgwekkend" genoemd.

4 uur geleden
Pro-Russische leider meldt dode na zinken schip in Zee van Azov

MOSKOU (ANP/RTR) - Een vrachtschip met graan is gezonken in de Zee van Azov en daarbij is zeker één persoon om het leven gekomen, meldt de pro-Russische gouverneur van het bezette deel van de Oekraïense regio Cherson. Twee personen zijn vermist.

5 uur geleden
Paus roept wereldleiders in paasboodschap op voor vrede te kiezen

VATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV heeft in zijn eerste paasboodschap wereldleiders opgeroepen om "te kiezen voor vrede". Hij sprak op een vol Sint-Pietersplein over de vele conflicten in de wereld, maar noemde geen landen en gebieden bij naam.

6 uur geleden
China bevestigt executie Fransman om drugssmokkel

PARIJS (ANP/RTR) - China bevestigt dat het een Fransman heeft geëxecuteerd vanwege drugssmokkel. Het tegengaan van drugscriminaliteit is de gezamenlijke verantwoordelijkheid van alle landen, verklaart de Chinese ambassade in Frankrijk hierover.

8 uur geleden