Oorlogsarchief wordt toch digitaal toegankelijk op locatie
DEN HAAG (ANP) - Het wordt toch mogelijk om het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR) digitaal te bekijken, meldt minister Eppo Bruins (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap). Naar verwachting kunnen mensen ergens in het eerste kwartaal van 2025 in de studieruimte van het Nationaal Archief het beladen online-oorlogsarchief raadplegen.
Eerder besloot Bruins het online openstellen van het CABR uit te stellen na een waarschuwing van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) over privacyrisico's. Nu wordt het oorlogsarchief dus alsnog digitaal toegankelijk gemaakt, zij het op locatie en niet thuis achter de computer. Intussen bereidt de minister een wetswijziging voor om het CABR alsnog voor iedereen volledig online toegankelijk te maken.
Degenen die onderzoek willen doen in het gedigitaliseerde oorlogsarchief in de studiezaal van het Nationaal Archief moeten daarvoor een aanvraag indienen, en er is maar beperkt plek. Bruins onderzoekt of het mogelijk is dat mensen op andere tijdelijke plekken het online-oorlogsarchief kunnen bekijken. Het is niet toegestaan om kopieƫn of foto's te maken van het digitale oorlogsarchief en deze te verspreiden.
'Onschatbare waarde'
Het Nationaal Archief laat weten dat nog precies moet worden uitgezocht hoe de beperkte digitale toegankelijkheid van het CABR vorm gaat krijgen.
"Dit oorlogsarchief is van onschatbare waarde voor historisch onderzoek, het levend houden van de herinnering aan de Tweede Wereldoorlog, en voor nabestaanden die op zoek zijn naar informatie. Er opent zich een nieuwe wereld, omdat in het papieren archief alleen dossiers opgevraagd kunnen worden op naam van een verdachte", aldus Bruins.
Overigens worden de dossiers van 425.000 Nederlanders die verdacht werden van collaboratie met de Duitse bezetter in de Tweede Wereldoorlog stapsgewijs online toegankelijk. Het papieren oorlogsarchief is onder voorwaarden wel volledig in te zien vanaf begin volgend jaar.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) zegt niet op de hoogte te zijn van een "schaduwdeal" binnen de coalitie naast de overeenkomst met PRO over extra geld voor ontwikkelingshulp. Volgens ingewijden zou D66 het wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijking terrorisme gaan steunen in ruil voor steun van de VVD voor het akkoord met PRO.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal niet aandringen op een alternatief voor de snellere stijging van de AOW-leeftijd, een maatregel die onder druk van oppositie en vakbonden is geschrapt. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) duidelijk gemaakt in een Kamerdebat over de ruzie tussen kabinet en bonden over de sociale zekerheid.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Esther Ouwehand had niet meer de energie die nodig is om de Partij voor de Dieren te leiden, zei ze kort nadat ze die rol had overgedragen aan Christine Teunissen. Donderdag maakte Ouwehand bekend dat ze stopt als partijleider.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oppositie wil opheldering over een "schaduwdeal" tussen de coalitiepartijen die zou zijn gesloten bij het akkoord over de begroting ontwikkelingssamenwerking met PRO. In ruil voor 380 miljoen euro extra voor minister Sjoerd Sjoerdsma zou diens partij D66 de wet gaan steunen die verheerlijking van terrorisme strafbaar stelt.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil pas praten over aanpassing van de financiƫle afspraken uit het coalitieakkoord als er een inhoudelijke deal is met de sociale partners en de oppositie over de sociale zekerheid. Dat heeft minister-president Rob Jetten gezegd in een Kamerdebat over de botsing tussen kabinet en vakbonden over de voorgenomen bezuinigingen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD is gebotst met zowel linkse als rechtse partijen over de bezuinigingen van het kabinet op de sociale zekerheid. VVD-Kamerlid Ingrid Michon-Derkzen betoogde dat de maatregelen op bijvoorbeeld de uitkering voor arbeidsongeschiktheid (WIA) eraan bijdragen dat meer mensen aan het werk gaan, maar dat stuitte op verzet bij verschillende partijen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regeringspartij D66 is bereid te praten over bezuinigingen op andere terreinen dan de sociale zekerheid, als alternatief voor de ingrepen die het minderheidskabinet onder druk van de vakbonden van tafel heeft gehaald. Dat heeft Tweede Kamerlid Stephan Neijenhuis, na veel aandringen vanuit de oppositie, gezegd tijdens een Kamerdebat.
9 uur geleden