
Oorlogsarchief voor het eerst digitaal doorzocht in Den Haag
DEN HAAG (ANP) - In de studiezaal van het Nationaal Archief in Den Haag konden mensen met een reservering dinsdag voor het eerst het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR) digitaal raadplegen. "Dat is prima gegaan", laat een woordvoerder van het archief weten. In de studiezaal staan vijf beveiligde computers waarop belangstellenden de tot nu toe gedigitaliseerde dossiers van het omvangrijke oorlogsarchief kunnen doorzoeken. In totaal waren daarvoor dinsdag vijftien tijdslots van drie uur beschikbaar.
Sinds vorige week maandag konden mensen met een onderzoeksbelang, zoals nabestaanden en journalisten, zo'n tijdslot reserveren. De tijdslots van deze week zaten binnen tien minuten vol, zegt de woordvoerder van het Nationaal Archief. Inmiddels zijn ook alle plekken van volgende week gereserveerd. Iedere maandag om 13.00 uur komen er nieuwe tijdslots beschikbaar voor de week daarna.
Het CABR bevat de dossiers van ongeveer 425.000 Nederlanders die na de Tweede Wereldoorlog zijn onderzocht op collaboratie. Het archief zou begin dit jaar volledig openbaar en digitaal doorzoekbaar worden voor iedereen, dus niet alleen vanuit de studiezaal, maar dat ging niet door na een waarschuwing van de Autoriteit Persoonsgegevens over privacyrisico's.
Regionale archieven
Het is de bedoeling dat het gedigitaliseerde deel van het oorlogsarchief later dit jaar ook in de studiezalen van regionale archieven te raadplegen is. In het digitale archief kunnen mensen ook zoeken op bijvoorbeeld plaatsnamen of namen van slachtoffers. Bij de papieren dossiers kan dat niet, want die staan op naam van de verdachten.
Het volledige CABR bestaat uit ruim 30 miljoen pagina's. Daarvan is ongeveer een derde gedigitaliseerd. Naar verwachting zijn in 2027 alle dossiers ingescand.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland roept het Rijk op te kijken naar snellere procedures voor het uitbreiden van het overvolle stroomnet. Onlangs werd duidelijk dat de uitbreiding van het net in grote delen van het land, waaronder Gelderland, forse vertraging oploopt. Volgens gedeputeerde Ans Mol (BBB) zijn de ruimtelijke procedures voor de bouw van nieuwe hoogspanningsstations vaak lang en ingewikkeld.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Douwe Bob heeft besloten om voorlopig uit Nederland te vertrekken om "de veiligheid van m'n gezin en mezelf te waarborgen". Dat schrijft de zanger in een bericht op Instagram. Hij voegt eraan toe dat hij dat doet op advies van de politie.
4 uur geledenDE BILT (ANP) - Behalve voor de hitte geldt er in Nederland op woensdag ook een weerwaarschuwing voor onweer. In de loop van woensdagmiddag is er vooral in de oostelijke helft van het land kans op "enkele stevige onweersbuien", meldt het KNMI.
5 uur geledenHELMOND (ANP) - In Helmond is in het bijzijn van PVV-leider Geert Wilders en FVD-voorman Thierry Baudet gedemonstreerd tegen de komst van een asielzoekerscentrum voor minderjarigen. Enkele honderden mensen hadden zich bij het stadhuis verzameld. Aan burgemeester Sjoerd Potters is een petitie overhandigd.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft herkenbare beelden getoond van verdachten van openlijke geweldpleging in Scheveningen in mei, waar toen rellen uitbraken. Het gaat om vier verdachten die zich nog niet hebben gemeld bij de politie, ondanks oproepen daartoe. Eerder werden van hen geblurde beelden getoond.
6 uur geledenUTRECHT/VENLO (ANP) - Een apotheekbedrijf in Venlo mag per direct geen enkel medicijn meer afgeven. Volgens de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) zijn er "acute risico's voor de patiƫntveiligheid". Zo'n bevel van de inspectie is heel uitzonderlijk.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De salarissen van medewerkers van universiteiten gaan omhoog. Daarnaast beloven de instellingen dat ze meer doen om het verschil in loon tussen mannen en vrouwen kleiner te maken. Dat staat in een cao, waarover werkgevers en vakbonden een akkoord hebben bereikt.
7 uur geleden