Oorlog 'verwoestend' voor Palestijnse economie, stelt IMF-topvrouw
DUBAI (ANP/AFP) - Hoe langer de oorlog tussen Hamas en Israël doorgaat, hoe slechter de vooruitzichten voor de Palestijnse economie worden. "Economisch gezien is de impact van het conflict verwoestend", zegt topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Volgens haar kunnen alleen "een duurzame vrede en politieke oplossing" voor verlichting zorgen.
De economische activiteit in Gaza, het gebied waar Hamas en Israël een oorlog uitvechten, is volgens Georgieva in het vorige kwartaal met 80 procent gedaald ten opzichte van een jaar eerder.
Op de Westelijke Jordaanoever liep de activiteit in die periode ook terug, met 22 procent. In dat gebied, dat in het westen grenst aan Israël en in het oosten aan Jordanië, heeft Israël zo'n 130.000 vergunningen ingetrokken van Palestijnen die in Israël werken. Ook is het moeilijker voor Palestijnen om zich daar te verplaatsen, door een toename van het aantal controleposten.
Het IMF waarschuwde in oktober al dat een langdurige oorlog in Gaza ook funest kan zijn voor buurlanden, zoals Egypte, Libanon en Jordanië. Zowel toeristen als investeerders zullen de landen links laten liggen, verwachtte Georgieva toen.
Meer uit Financieel
HILVERSUM (ANP) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) schort zijn plannen voor een beursgang in de Verenigde Staten op. Volgens het platenbedrijf achter popsterren als Billie Eilish, Taylor Swift en Harry Styles is er momenteel te veel onzekerheid op de markt. Dat zorgt volgens de onderneming, met hoofdkantoor in Hilversum, voor een aanzienlijke verstoring in de eigen waardering.
5 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een nieuwe flinke toename van de olieprijzen door de oorlog in Iran drukte donderdag het sentiment op de aandelenbeurs in Amsterdam. De belangrijkste beursgraadmeters in Europa gingen eveneens met verliezen de handel uit. Olie- en gasconcern Shell zag zijn beurswaarde wel toenemen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid heeft Nederlandse schepen gewaarschuwd om de regio van Iran te mijden. Een woordvoerder van de kustwacht meldt dat een bericht met die strekking namens het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat is doorgegeven aan Nederlandse reders. Meerdere updates zijn verstuurd, waarvan de precieze inhoud geheim is.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De omzet van de Nederlandse auto- en motorbranche daalde vorig jaar met 2,6 procent. De grootste afnames waren in de zwaardere bedrijfsautobranche en voor importeurs. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemers in de sector zijn desondanks voor het eerst in ruim vier jaar positief gestemd over de vooruitzichten voor het eerste kwartaal dit jaar.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - In de Perzische Golf zitten ongeveer 15.000 cruisepassagiers en 20.000 zeevarenden vast als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de Verenigde Naties donderdag laten weten aan het Franse persbureau AFP.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Broadcom behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. De chipmaker boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht, dankzij de aanhoudende sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie (AI). Ook de omzetverwachting voor het huidige kwartaal viel hoger uit dan voorzien.
3 uur geledenASSEN (ANP) - Als de overheid besluit om weer aardgas te winnen uit de grond onder Groningen staat gasbedrijf NAM niet te springen om mee te doen. Het bedrijf, dat de gasvelden jarenlang exploiteerde, ziet bij een hervatting van de gaswinning geen rol voor zichzelf "als operator van deze faciliteiten". De maatschappij vindt dat de Staat dit zelf moet doen.
4 uur geleden