Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oorlog met Hamas raakt begroting overheid Israël

Oorlog met Hamas raakt begroting overheid Israël

JERUZALEM (ANP/RTR) - De kosten voor de oorlog tussen Israël en Hamas slaan een flink gat in de begroting van de Israëlische overheid. Volgens het Israëlische ministerie van Financiën ontstond door de uitgaven over heel 2023 een begrotingstekort van 4,2 procent. Dat was nog een overschot van 0,6 procent in 2022.

Het tekort komt neer op een bedrag van 77,5 miljard sjekel, omgerekend bijna 19 miljard euro. Ook staan de belastinginkomsten onder druk omdat de economie wordt geraakt door de oorlog. Dat komt bijvoorbeeld door het wegvallen van toerisme en omdat Israëlische bedrijven veel werknemers hebben zien vertrekken om te vechten aan het front. Dat raakt de productie door gebrek aan personeel.

Ook zijn duizenden Palestijnse werknemers geweerd uit Israël, wat leidt tot nog grotere personeelstekorten. Verder zijn veel plaatsen bij de grenzen met Gaza en Libanon ontruimd sinds de aanval van Hamas op Israël op 7 oktober.

210 miljard sjekel

De Israëlische centralebankpresident Amir Yaron heeft gezegd dat de kosten voor de oorlog in de Gazastrook wel 210 miljard sjekel kunnen bedragen. In dat bedrag zijn ook vergoedingen meegenomen voor mensen die de grensgebieden met Gaza en Libanon moesten ontvluchten om raketaanvallen en oorlogsdreiging.

Yaron roept de overheid dan ook op tot fiscale discipline en vermindering van uitgaven aan niet-essentiële zaken. Het begrotingstekort zou dit jaar verder kunnen stijgen tot 6 procent van het bruto binnenlands product van Israël.

Meer uit Financieel

Heijmans krijgt grote opdracht van TenneT voor elektriciteitsnet

EDE (ANP) - Heijmans heeft opdracht gekregen van netbeheerder TenneT om de komende vijf jaar belangrijke onderdelen te produceren voor hoogspanningsstations in een nieuwe fabriek in Ede. Het contract voor de levering van de zogeheten hoogspanningsvelden heeft een waarde van bijna 80 miljoen euro, maakten het bouw- en infrabedrijf en TenneT woensdag bekend.

22 minuten geleden
FT: AI-bedrijf Anthropic mogelijk volgend jaar naar beurs

LONDEN (ANP) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic gaat mogelijk volgend jaar naar de aandelenbeurs, meldt Financial Times op basis van bronnen. Volgens de zakenkrant heeft Anthropic advocatenkantoor Wilson Sonsini ingehuurd om voorbereidingen te treffen voor een eventuele beursgang die begin volgend jaar al kan plaatsvinden.

1 uur geleden
Rabo: economie blijft groeien, maar werkloosheid loopt ook op

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse economie blijft de komende jaren groeien, verwachten economen van Rabobank. Zij voorzien voor dit jaar een groei van 1,7 procent ten opzichte van 2024. Voor volgend jaar en 2027 voorspelt de bank een verdere groei van 1,3 procent per jaar.

1 uur geleden
ANWB: interesse om elektrisch te rijden gedaald

DEN HAAG (ANP) - Voor het eerst in jaren zijn mensen terughoudender geworden om binnen vijf jaar over te stappen naar elektrisch rijden. Volgens een onderzoek van de ANWB komt dit onder meer door het verminderen van de stimuleringsmaatregelen door de overheid. Zo is de aankoopsubsidie voor elektrische auto's geschrapt en moet er sinds dit jaar ook motorrijtuigenbelasting voor deze voertuigen worden betaald.

3 uur geleden
Airbus inspecteert tot 628 vliegtuigen om probleem metalen platen

PARIJS (ANP) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus meldde dinsdag dat wereldwijd mogelijk tot 628 van zijn populaire A320-vliegtuigen moeten worden geïnspecteerd vanwege een 'kwaliteitsprobleem' met metalen platen dat aan het licht is gekomen.

7 uur geleden
ANWB: interesse om elektrisch te rijden gedaald

DEN HAAG (ANP) - Voor het eerst in jaren zijn mensen terughoudender geworden om binnen vijf jaar over te stappen naar elektrisch rijden. Volgens een onderzoek van de ANWB komt dit onder meer door het verminderen van de stimuleringsmaatregelen door de overheid. Zo is de aankoopsubsidie voor elektrische auto's geschrapt en moet er sinds dit jaar ook motorrijtuigenbelasting voor deze voertuigen worden betaald.

8 uur geleden
Inval FIOD in woning, volgens omroep bij oud-topman Damen

UTRECHT (ANP) - De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) heeft dinsdag een inval gedaan in een woning in het Zuid-Hollandse dorp Noordeloos, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van Rijnmond. Volgens die regionale omroep gebeurde dat bij de woning van Kommer Damen, de voormalige topman van scheepsbouwer Damen.

10 uur geleden