Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oorlog met Hamas raakt begroting overheid Israël

Oorlog met Hamas raakt begroting overheid Israël

JERUZALEM (ANP/RTR) - De kosten voor de oorlog tussen Israël en Hamas slaan een flink gat in de begroting van de Israëlische overheid. Volgens het Israëlische ministerie van Financiën ontstond door de uitgaven over heel 2023 een begrotingstekort van 4,2 procent. Dat was nog een overschot van 0,6 procent in 2022.

Het tekort komt neer op een bedrag van 77,5 miljard sjekel, omgerekend bijna 19 miljard euro. Ook staan de belastinginkomsten onder druk omdat de economie wordt geraakt door de oorlog. Dat komt bijvoorbeeld door het wegvallen van toerisme en omdat Israëlische bedrijven veel werknemers hebben zien vertrekken om te vechten aan het front. Dat raakt de productie door gebrek aan personeel.

Ook zijn duizenden Palestijnse werknemers geweerd uit Israël, wat leidt tot nog grotere personeelstekorten. Verder zijn veel plaatsen bij de grenzen met Gaza en Libanon ontruimd sinds de aanval van Hamas op Israël op 7 oktober.

210 miljard sjekel

De Israëlische centralebankpresident Amir Yaron heeft gezegd dat de kosten voor de oorlog in de Gazastrook wel 210 miljard sjekel kunnen bedragen. In dat bedrag zijn ook vergoedingen meegenomen voor mensen die de grensgebieden met Gaza en Libanon moesten ontvluchten om raketaanvallen en oorlogsdreiging.

Yaron roept de overheid dan ook op tot fiscale discipline en vermindering van uitgaven aan niet-essentiële zaken. Het begrotingstekort zou dit jaar verder kunnen stijgen tot 6 procent van het bruto binnenlands product van Israël.

Meer uit Financieel

Nederlandse rechtbank mag Apple-zaak behandelen van EU-hof

LUXEMBURG (ANP/RTR) - Een Nederlandse rechtbank mag zich buigen over een zaak van twee Nederlandse stichtingen tegen Apple over de App Store. Dit heeft het Hof van Justitie van de Europese Unie dinsdag bepaald.

15 minuten geleden
Autobedrijven verkochten minder occasions in november

BUNNIK (ANP) - Autobedrijven zoals dealers en garages hebben in november minder occasions verkocht dan een jaar eerder. Volgens brancheorganisaties BOVAG en RDC ging het om een verkoop van 110.981 gebruikte auto's, een daling van 3,8 procent vergeleken met vorig jaar. De verkoop van gebruikte auto's tussen consumenten onderling nam wel toe, met 7,7 procent tot 61.385 voertuigen.

21 minuten geleden
Inflatie eurozone stijgt licht naar 2,2 procent

LUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in november licht gestegen naar 2,2 procent. Dat meldt het Europese statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige raming. In oktober nam de inflatie in het eurogebied nog af tot 2,1 procent, van 2,2 procent in september.

37 minuten geleden
HEMA komt volledig in handen van Jumbo-familie Van Eerd

AMSTERDAM (ANP) - HEMA komt volledig in handen van het investeringsvehikel van de familie Van Eerd, die ook eigenaar is van supermarktketen Jumbo. Het vehikel van de familie bezat al 50 procent van de aandelen van HEMA. Mississippi Ventures neemt de overige 50 procent over van de Nederlandse investeringsmaatschappij Parcom.

1 uur geleden
AEX-index begint terughoudend na lagere slotkoersen Wall Street

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak liet dinsdag weinig beweging zien na de kleine winstbeurt een dag eerder. Beleggers verwerkten de lagere slotstanden op Wall Street, waar de stemming onder meer werd gedrukt door flinke koersdalingen van de cryptomunten en cryptobedrijven. Het vooruitzicht dat de Bank of Japan de rente mogelijk later deze maand gaat verhogen, zorgde ook voor terughoudendheid.

2 uur geleden
Topman en oprichter Jitse Groen treedt af bij Just Eat Takeaway

AMSTERDAM (ANP) - Jitse Groen treedt per 1 januari af als topman van Thuisbezorgd-moederbedrijf Just Eat Takeaway. Groen richtte het bedrijf in 2000 op.

2 uur geleden
Duitse lobbygroep: neergang industrie wordt 'structureel'

BERLIJN (ANP/DPA) - De neergang in de Duitse industrie begint structurele vormen aan te nemen en de regering doet te weinig om die industriële malaise tegen te gaan. Dat meldt de invloedrijke lobbygroep BDI die voor dit jaar opnieuw krimp verwacht van de industriële productie in Duitsland, wat dan het vierde jaar op rij zou zijn.

2 uur geleden