Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oorlog met Hamas raakt begroting overheid Israël

Oorlog met Hamas raakt begroting overheid Israël

JERUZALEM (ANP/RTR) - De kosten voor de oorlog tussen Israël en Hamas slaan een flink gat in de begroting van de Israëlische overheid. Volgens het Israëlische ministerie van Financiën ontstond door de uitgaven over heel 2023 een begrotingstekort van 4,2 procent. Dat was nog een overschot van 0,6 procent in 2022.

Het tekort komt neer op een bedrag van 77,5 miljard sjekel, omgerekend bijna 19 miljard euro. Ook staan de belastinginkomsten onder druk omdat de economie wordt geraakt door de oorlog. Dat komt bijvoorbeeld door het wegvallen van toerisme en omdat Israëlische bedrijven veel werknemers hebben zien vertrekken om te vechten aan het front. Dat raakt de productie door gebrek aan personeel.

Ook zijn duizenden Palestijnse werknemers geweerd uit Israël, wat leidt tot nog grotere personeelstekorten. Verder zijn veel plaatsen bij de grenzen met Gaza en Libanon ontruimd sinds de aanval van Hamas op Israël op 7 oktober.

210 miljard sjekel

De Israëlische centralebankpresident Amir Yaron heeft gezegd dat de kosten voor de oorlog in de Gazastrook wel 210 miljard sjekel kunnen bedragen. In dat bedrag zijn ook vergoedingen meegenomen voor mensen die de grensgebieden met Gaza en Libanon moesten ontvluchten om raketaanvallen en oorlogsdreiging.

Yaron roept de overheid dan ook op tot fiscale discipline en vermindering van uitgaven aan niet-essentiële zaken. Het begrotingstekort zou dit jaar verder kunnen stijgen tot 6 procent van het bruto binnenlands product van Israël.

Meer uit Financieel

Petronas begint met olieboringen voor de kust van Suriname

PARAMARIBO (ANP/RTR) - Het Maleisische oliebedrijf Petronas begint zondag met het boren naar olie voor de kust van Suriname. De proefboringen zijn bedoeld om extra oliereserves op te sporen, maakte het Surinaamse staatsoliebedrijf Staatsolie zaterdag bekend.

17 uur geleden
Topman TotalEnergies: Europa kan vanaf 2028 zonder Russisch gas

PARIJS (ANP) - Vanaf 2028 kan Europa het zonder Russisch gas stellen, doordat er in de Verenigde Staten en Qatar volop nieuwe exportinstallaties voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) worden gebouwd. Dat zei Patrick Pouyanné, topman van het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies.

18 uur geleden
Rusland schrapt heffing tarwe om ingezakte export te stimuleren

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft zijn exportheffing op tarwe voor het eerst naar nul verlaagd sinds de invoering in juni 2021, om de stagnerende graanverkoop aan te jagen. De maatregel volgt op een sterke daling van de Russische export van tarwe. Het land is wereldwijd de grootste exporteur van deze graansoort, maar voerde in juni slechts 1,12 miljoen ton uit. Dat is een kwart van de hoeveelheid van een jaar geleden.

18 uur geleden
China opent grootste Legoland ter wereld in Shanghai

SJANGHAI (ANP/AFP) - China heeft zaterdag zijn eerste Legoland geopend, het grootste attractiepark van de Legoketen ter wereld. Duizenden bezoekers trokken naar het nieuwe park in Shanghai, dat het toerisme in China moet aanjagen.

19 uur geleden
OPEC+ draait oliekraan verder open dan verwacht

WENEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het oliekartel OPEC+ gaat de olieproductie volgende maand aanzienlijk sterker verhogen dan eerder voorzien. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 548.000 vaten per dag. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd. Dit was al drie keer zo veel als oorspronkelijk gepland.

19 uur geleden
Vietnam boekt hoogste economische groei in tien jaar

HANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Vietnam is in de eerste helft van dit jaar met ruim 7,5 procent gegroeid, de hoogste groei in meer dan tien jaar. Dat komt vooral door een sterke export. De Vietnamese economie profiteert ook in toenemende mate van het toerisme.

21 uur geleden
Bloomberg: OPEC+ pompt in augustus 550.000 vaten extra olie

WENEN (ANP/BLOOMBERG) - Het oliekartel OPEC+ zal in augustus de olieproductie fors sterker opvoeren dan aanvankelijk verwacht. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 550.000 vaten per dag, aldus afgevaardigden. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd.

22 uur geleden