Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oorlog met Hamas raakt begroting overheid Israël

Oorlog met Hamas raakt begroting overheid Israël

JERUZALEM (ANP/RTR) - De kosten voor de oorlog tussen Israël en Hamas slaan een flink gat in de begroting van de Israëlische overheid. Volgens het Israëlische ministerie van Financiën ontstond door de uitgaven over heel 2023 een begrotingstekort van 4,2 procent. Dat was nog een overschot van 0,6 procent in 2022.

Het tekort komt neer op een bedrag van 77,5 miljard sjekel, omgerekend bijna 19 miljard euro. Ook staan de belastinginkomsten onder druk omdat de economie wordt geraakt door de oorlog. Dat komt bijvoorbeeld door het wegvallen van toerisme en omdat Israëlische bedrijven veel werknemers hebben zien vertrekken om te vechten aan het front. Dat raakt de productie door gebrek aan personeel.

Ook zijn duizenden Palestijnse werknemers geweerd uit Israël, wat leidt tot nog grotere personeelstekorten. Verder zijn veel plaatsen bij de grenzen met Gaza en Libanon ontruimd sinds de aanval van Hamas op Israël op 7 oktober.

210 miljard sjekel

De Israëlische centralebankpresident Amir Yaron heeft gezegd dat de kosten voor de oorlog in de Gazastrook wel 210 miljard sjekel kunnen bedragen. In dat bedrag zijn ook vergoedingen meegenomen voor mensen die de grensgebieden met Gaza en Libanon moesten ontvluchten om raketaanvallen en oorlogsdreiging.

Yaron roept de overheid dan ook op tot fiscale discipline en vermindering van uitgaven aan niet-essentiële zaken. Het begrotingstekort zou dit jaar verder kunnen stijgen tot 6 procent van het bruto binnenlands product van Israël.

Meer uit Financieel

Trump: focus gesprek oliebedrijven op Venezuela en lagere prijzen

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De focus bij de gesprekken die de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag heeft met topbestuurders van oliebedrijven ligt op de olie-industrie van Venezuela en het verlagen van de prijzen voor Amerikanen. Dat schreef Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social.

44 minuten geleden
Ondertekening Mercosur-deal op 17 januari in Paraguay

BRUSSEL (ANP/RTR) - Het vrijhandelsakkoord van de Europese Unie met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay wordt op 17 januari formeel ondertekend in Paraguay. Dat meldt het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken. Over de deal is 25 jaar onderhandeld.

2 uur geleden
AEX-index fors in de plus door winsten ASML en Shell

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met stevige winst het weekend ingegaan, geholpen door flinke plussen voor de zwaargewichten ASML en Shell. Daarmee was sprake van herstel voor de hoofdindex op het Damrak na de forse verliesbeurten in de voorgaande twee handelsdagen.

3 uur geleden
Hooggerechtshof VS doet geen uitspraak in zaak om importheffingen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof doet vrijdag geen uitspraak in een zaak over de importheffingen van president Donald Trump. Eerder was het onduidelijk of hierover nu een oordeel zou komen.

3 uur geleden
KLM annuleert zaterdag geen vluchten op Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - KLM annuleert vooralsnog zaterdag geen vluchten op luchthaven Schiphol vanwege de weersomstandigheden. Dat meldt de luchtvaartmaatschappij. De afgelopen week had KLM juist nog te maken met grootschalige uitval en vertraging van vluchten door het barre winterweer.

5 uur geleden
Recordaantal reizigers via Eindhoven Airport in 2025

EINDHOVEN (ANP) - Eindhoven Airport heeft vorig jaar een recordaantal passagiers verwelkomd. De grens van 7 miljoen passagiers werd bijna doorbroken. Er vlogen 6.956.486 reizigers via de luchthaven, ruim 150.000 mensen meer dan een jaar eerder.

5 uur geleden
Wall Street stijgt na tegenvallend banenrapport VS

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag omhoog na het gemengde slot een dag eerder. Beleggers reageerden op het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid. Uit dat rapport bleek dat er in december in de Verenigde Staten 50.000 banen zijn bijgekomen. Dat was wat minder dan verwacht. De situatie op de arbeidsmarkt speelt een grote rol bij het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank.

5 uur geleden