Oorlog in Oekraïne trekt meer aandacht dan verkiezingen
AMSTERDAM (ANP) - Door de oorlog in de Oekraïne volgen Nederlanders het nieuws over de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen minder intensief. Dat blijkt uit een representatief onderzoek onder bijna 1200 Nederlanders van 18 jaar en ouder naar de invloed van de oorlog op de verkiezingen, dat Kantar Public tussen 9 en 11 maart uitvoerde.
Slechts drie procent zegt het nieuws over de verkiezingen intensief te volgen, terwijl 54 procent het nieuws over de Oekraïne intensief volgt. Eén op de vijf geeft aan dat de oorlog invloed heeft op de stemkeuze. Veel deelnemers laten weten niet op een partij te zullen stemmen die pro-Russische standpunten heeft.
Door de oorlog groeit het bewustzijn dat democratie en vrijheid belangrijke waarden zijn. Twee op de drie Nederlanders geeft aan zich beter bewust te zijn geworden van het belang van de democratie, en acht op de tien Nederlanders zijn zich door de oorlog bewuster van de vrijheid die we in Nederland hebben, blijkt uit het onderzoek. Tegelijkertijd geven drie op de vijf deelnemers aan dat gemeentelijke verkiezingen niets kunnen veranderen aan de impact van de oorlog.
Geen grotere deelname
Desondanks zal de oorlog niet tot een grotere deelname aan de verkiezingen leiden. Slechts twee procent van de mensen laat weten door de oorlog alsnog te gaan stemmen, hoewel ze dat eerder niet van plan waren.
Twee derde van de Nederlanders maakt zich zorgen dat de oorlog nog erger wordt. Negen op de tien Nederlanders vrezen negatieve gevolgen voor ons land, zoals stijgende inflatie (81 procent), recessie (73 procent) en in mindere mate militaire betrokkenheid (42 procent) of het niet meer kunnen betalen van de energierekening (38 procent). Eén op de drie verwacht dat Nederland zonder gas komt te zitten.
Gemeentelijk niveau
De overgrote meerderheid verwacht niet dat de oorlog gevolgen heeft op gemeentelijk niveau, tenzij als het gaat om de opvang van vluchtelingen. Maar opvang van ontheemde Oekraïners is voor Nederlanders minder belangrijk dan de energietransitie. Dit in verband met de steeds hogere energierekening.
Gevraagd wat belangrijker is, energie of leger, laat bijna de helft van de deelnemers aan het onderzoek weten dat meer geld naar de energietransitie moet, terwijl een op de drie zegt dat meer geld naar het leger moet.
Meer uit Binnenland
SCHIEDAM (ANP) - In Schiedam is vrijdagavond een persoon gewond geraakt bij explosies en een brand bij een woning in de Van Marumstraat. Dat meldt de politie. De gewonde persoon is met brandwonden naar het ziekenhuis gebracht.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de politie meer mogelijkheden geven om in openbare informatie op sociale media en andere onlineplatforms informatie te verzamelen om verstoringen van de openbare orde te voorkomen. Een wetsvoorstel daartoe is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. Het moet ervoor zorgen dat de politie tijdig kan ingrijpen.
19 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) heeft afgelopen jaar bijna 640 miljoen euro aan schadevergoedingen uitgekeerd in het aardbevingsgebied, iets minder dan in 2024. Toen keerde het instituut ruim 645 miljoen uit, meer dan het dubbele van het jaar daarvoor.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak is zeer kritisch over het wetsvoorstel om gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties strafbaar te stellen. De strafbaarstelling staat "op gespannen voet" met het demonstratierecht, stelt de raad.
21 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - De Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant is onduidelijk over het aantal slachtoffers van het ongeluk met de gasfles bij een school in Oosterhout. Eerder zei de veiligheidsregio dat er zo'n vijf slachtoffers waren gevallen, later ging het om zeven mensen en nu blijken het er toch weer vijf.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 18-jarige verdachte uit Rijswijk zit niet langer vast in de zaak over de doodgestoken 16-jarige jongen in Den Hoorn. Het gerechtshof in Den Haag heeft zijn voorarrest opgeheven, omdat er aanwijzingen zijn dat de verdachte uit zelfverdediging heeft gestoken. Dit meldt zijn advocaat Peter Plasman. Het Openbaar Ministerie bevestigt de vrijlating.
22 uur geleden