Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oorlog in Oekraïne helpt Trafigura aan recordwinst van 7 miljard

Oorlog in Oekraïne helpt Trafigura aan recordwinst van 7 miljard

SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in Oekraïne heeft grondstoffenhandelaar Trafigura een recordwinst van 7 miljard dollar (6,7 miljard euro) opgeleverd in het afgelopen boekjaar. De door de Russische inval sterk gestegen energieprijzen leverden de divisie voor oliehandel veel meer inkomsten op, daarbij geholpen door de sterke koersschommelingen op de wereldmarkt. De nettowinst is hoger dan alle winst in de voorgaande vier jaren bij elkaar opgeteld.

Vergeleken met het boekjaar 2021 verdubbelde de winst. De omzet steeg met 38 procent tot 318 miljard dollar. Die stijging is uitsluitend te danken aan prijsstijgingen. Het volume aan verhandelde goederen daalde juist, doordat Trafigura leveringscontracten voor Russische olie moest verbreken wegens internationale sancties.

Oliehandelaren van Trafigura hadden volgens financieel topman Christophe Salmon een "uitzonderlijk goed jaar". Zij konden ook profiteren van de grote prijsverschillen voor die grondstof in verschillende delen van de wereld.

Grondstoffenhandelaar

De divisie voor metalen presteerde juist minder goed dan een jaar eerder en boekte een 24 procent lagere operationele winst dan een jaar eerder. Dat kwam volgens Trafigura doordat lockdowns in China de wereldwijde vraag drukten. Daarnaast leed zinksmelterij Nyrstar, voor het grootste deel in handen van Trafigura, door de hoge gas- en elektriciteitsprijzen. Onder andere de Nyrstar-fabriek in het Noord-Brabantse Budel stopte tijdelijk de productie door de hoge energiekosten.

De hogere winst is een vetpot voor het bestuur en medewerkers van de grondstoffenhandelaar, die aandeelhouders zijn van het bedrijf. Zij mogen in totaal 1,7 miljard dollar aan dividenden verdelen.

Schuldenlast

Hoewel de winst hard is gestegen, lopen ook de risico's voor Trafigura op. Om de handel te bekostigen is de schuldenlast van het bedrijf opgelopen, maar het bestuur verwacht dat het eigen vermogen genoeg is aangevuld om die uitgedijde balans te kunnen dragen.

Meer uit Financieel

Chipbedrijven stuwen AEX-index naar flinke plus

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een flinke winst gesloten. Chipbedrijven sloten met forse plussen, onder meer door een koersstijging van Nvidia in New York. Chipbedrijf Besi klom 7 procent en eindigde bovenaan de AEX-index, gevolgd door ASMI met een stijging van 5,5 procent. Chipmachinefabrikant ASML won 3,5 procent.

1 uur geleden
G7-landen akkoord over vrijgave diesel na dreigement Trump

PARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De G7-landen stellen de komende vier maanden tot 100 miljoen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar. Dit gebeurt na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump, die Frankrijk en Duitsland had bedreigd met een exportverbod. Trump spreekt op zijn socialemediaplatform Truth Social van een "enorme hoeveelheid".

2 uur geleden
Ook Skoda roept bijna 2 miljoen auto's terug door stuurprobleem

FLENSBURG (ANP/DPA) - Skoda roept wereldwijd zo'n 1,7 miljoen auto's terug vanwege een schroef die kan afbreken en daardoor de besturing kan beïnvloeden. Het gaat om de modellen Kodiaq, Karoq, Octavia en Superb. In de garages worden de schroeven vervangen door andere exemplaren.

2 uur geleden
Wall Street hoger na banenrapport VS, Nike bij verliezers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten geopend na bekendmaking van het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid. De banengroei in de Verenigde Staten viel in september aanzienlijk zwakker uit dan verwacht. Sportmerk Nike stond bij de verliezers op Wall Street vanwege tegenvallende kwartaalcijfers en vooruitzichten.

3 uur geleden
VS arresteren man voor smokkel van computerservers naar China

LOS ANGELES (ANP/AFP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben een man gearresteerd die ervan wordt beschuldigd computerservers ter waarde van meer dan 300 miljoen dollar naar China te hebben gesmokkeld. Dat heeft het ministerie van Justitie bekendgemaakt.

4 uur geleden
Gunvor verandert naam na vertrek eigenaren met Russische banden

GENÈVE (ANP) - Handelshuis voor olieproducten en grondstoffen Gunvor verandert zijn naam in Centalion. Het bedrijf verhuist zijn hoofdkantoor van Cyprus naar Singapore. De stap komt na een periode vol kritiek op vermeende banden van Gunvor met het Kremlin, onder andere uit de Verenigde Staten.

5 uur geleden
Keniaanse herders vechten CO2-project voor Meta en Netflix aan

NAIROBI (ANP) - Meer dan dertig leden van lokale gemeenschappen in het oosten van Kenia hebben een rechtszaak aangespannen tegen een project voor koolstofkredieten op hun grondgebied. Grote bedrijven hebben die kredieten gekocht om hun uitstoot te compenseren. Maar herders zeggen door het project de controle over hun land in de gebieden rond Biliqo Bulesa, een natuurreservaat in de regio Merti, te zijn kwijtgeraakt.

6 uur geleden