Oorlog in Oekraïne en rentebesluit ECB bepalen nieuwe beursweek
AMSTERDAM (ANP) - De beurshandel wordt komende week waarschijnlijk opnieuw vooral gedomineerd door de oorlog in Oekraïne en de zorgen bij beleggers over de impact van het conflict op de wereldeconomie. Ook staat er een nieuw rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB) op het programma en er komen nog enkele bedrijven met hun jaarresultaten.
De beurzen gingen vorige week al fors omlaag door de escalatie van de oorlog en de economische sancties tegen Rusland. Vrijdag nog schrokken beleggers flink van de Russische aanval op de kerncentrale van Zaporizja in Oekraïne, met als gevolg dat de AEX-index in Amsterdam wel 4,8 procent kelderde. De prijzen van grondstoffen zoals olie, metalen en ook tarwe gingen juist hard omhoog.
Verder hebben veel bedrijven aangekondigd om zich terug te trekken uit Rusland of ten minste hun huidige activiteiten daar voorlopig stil te leggen. IMF-topvrouw Kristalina Georgieva heeft dit weekend aangegeven dat het aanhoudende oorlogsgeweld in Oekraïne en alle maatregelen die worden genomen waarschijnlijk grote gevolgen zullen hebben voor de wereldeconomie.
ECB
Door het conflict staan ook de beleidsmakers van de ECB voor een lastige afweging. "De ECB zit een beetje in een spagaat", zo verwoordt econoom Ulrike Kastens van vermogensbeheerder DWS het. Enerzijds is het zo dat de olieprijzen door de oorlog in rap tempo verder zijn opgelopen en de toch al hoge inflatie flink kunnen aanjagen. Daardoor is de druk op de centrale bank om te stoppen met zijn steun voor de Europese economie groter geworden. Anderzijds kunnen alle economische gevolgen van de oorlog in Oekraïne nog niet helemaal worden ingeschat. Dat laatste maakt het lastig om knopen door te hakken.
Er zijn ook nog andere zaken die beleggers bezighouden. De Chinese regering heeft bijvoorbeeld bekendgemaakt voor 2022 te mikken op een economische groei van 5,5 procent. Dat is het laagste percentage in meer dan dertig jaar tijd en volgens economen zal het zelfs een hele opgave worden om aan deze groeidoelstelling te voldoen. Verder staan er in meerdere landen komende dagen nog updates over de inflatie en industriële productie in de agenda. Door de flink gestegen prijsniveau's en logistieke verstoringen tijdens de coronapandemie is er extra veel aandacht voor deze cijfers.
De meeste grote bedrijven hebben afgelopen weken al een kijkje in de boeken gegeven. Van de Nederlandse beursgenoteerde ondernemingen wordt wel nog uitgekeken naar de resultaten van baggeraar Boskalis en sportschoolketen Basic-Fit. Ook worden er in de nieuwe beursweek cijfers van onder meer Adidas en Deutsche Post DHL verwacht.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Stabiele prijzen in de supermarkt worden steeds minder vanzelfsprekend, stellen levensmiddelenfabrikanten. Consumenten zullen "moeten wennen aan steeds sterker fluctuerende prijzen als gevolg van sterk schommelende grondstofprijzen", zegt Cees-Jan Adema, directeur van de Federatie Nederlandse Levensmiddelen Industrie (FNLI).
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Mkb-bedrijven zijn de afgelopen tien jaar vaker gekrompen dan gegroeid. Vooral ondernemingen in de categorie kleinbedrijf, met tien tot vijftig medewerkers, belandden vaker in de lagere categorie micro dan dat ze een middenbedrijf werden. Deze middenbedrijven groeiden wel vaker in aantal werknemers dan dat ze krompen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Personeelstekorten vormen niet meer de belangrijkste belemmering voor de Nederlandse industrie. Ondernemers zien momenteel een gebrek aan vraag als hun grootste probleem, komt naar voren uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De laatste keer dat bedrijven dit als hun belangrijkste belemmering noemden, was bijna vijf jaar geleden.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Verfproducent AkzoNobel heeft een definitieve overeenkomst bereikt met zijn Amerikaanse branchegenoot Axalta Coating Systems over een fusie. Door de samenvoeging van de twee bedrijven ontstaat een wereldwijd coatingbedrijf met een waarde van ongeveer 25 miljard dollar (ruim 21,5 miljard euro).
28 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is de nieuwe handelsweek negatief begonnen, opnieuw door zorgen onder beleggers over de hoge koersen van bedrijven in de techsector. Op de beurzen wordt dan ook met spanning uitgekeken naar de resultaten van chipconcern Nvidia die woensdag na de beurssluiting worden verwacht. De cijfers van de grootste verkoper van AI-chips ter wereld bepalen mogelijk de stemming in de laatste weken van het jaar. Maandag verloor het aandeel 1,8 procent.
9 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - Na maandenlange onderhandelingen zegt India dat het dicht bij het afronden is van een handelsovereenkomst met de Verenigde Staten. Het gaat om de eerste fase van een deal om de Amerikaanse importheffingen van 50 procent te verlagen, zei de Indiase handelssecretaris Rajesh Agrawal maandag.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenkoersen op het Damrak gingen maandag over een breed front omlaag, na de stevige verliezen vorige week. Een negatieve start van Wall Street droeg niet bij aan een verbetering van de stemming in Amsterdam.
14 uur geleden