Oorlog in Oekraïne bemoeilijkt volgens werkgevers cao-overleg
DEN HAAG (ANP) - Het cao-overleg tussen werkgevers en vakbonden verloopt komende tijd waarschijnlijk "stroever" als gevolg van de oorlog in Oekraïne. AWVN, naar eigen zeggen de belangrijkste adviseur van Nederlandse werkgevers voor arbeidsvoorwaarden, zegt dat de focus van vakbonden op loonsverhogingen zich slecht verhoudt met de voor veel bedrijven snel oplopende energiekosten en de toenemend onzekere vooruitzichten.
De huidige economische situatie en geopolitieke ontwikkelingen, met daarbij ook de twijfels over levering van brandstoffen en oplopende prijzen van graan, voeding, microchips en grondstoffen, zorgen volgens AWVN voor veel onzekerheid. "Bedrijven draaien nu goed, maar het is onduidelijk of dat straks ook nog zo is", legt een woordvoerder uit. Dat maakt het volgens hem lastiger om afspraken te maken voor de toekomst. "Een cao geldt vaak een of twee jaar en een loonsverhoging kan je niet zomaar terugdraaien."
Een kleine vertraging in het cao-overleg is doorgaans geen probleem, maar als er langere tijd minder cao-akkoorden worden gesloten is dat een ander verhaal. AWVN zit bij veel cao-overleggen ook zelf als adviseur of werkgeversonderhandelaar om de tafel en maakt zich hier zorgen over, geeft de zegsman aan. Zo'n patstelling zou ook betekenen dat bijvoorbeeld afspraken over onder meer thuiswerk- of opleidingsbeleid langer op zich laten wachten, en dat lijkt de arbeidsvoorwaardenadviseur geen goede ontwikkeling.
Er zijn dit jaar alles bij elkaar 375 aflopende cao's in Nederland. Daaronder vallen volgens AVWN in totaal 2,7 miljoen werknemers. Vorige maand werden er vijftien cao's gesloten, drie minder dan gemiddeld in februari. De gemiddelde loonsverhoging daarin kwam uit op 2,6 procent, wat vergelijkbaar is met de gemiddelde loonsverhoging van de afspraken in de laatste maand van vorig jaar.
Meer uit Financieel
MOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Google-moeder Alphabet zag in het eerste kwartaal de omzet en winst stijgen. Vooral via de cloud- en platformdiensten van Google Cloud kwam er meer geld binnen, dankzij de toepassingen van AI en de achterliggende rekenkracht die het bedrijf klanten aanbiedt.
37 minuten geledenMENLO PARK (ANP) - Socialmediaconcern Meta verwacht dit jaar nog meer geld kwijt te zijn aan de bouw van datacenters voor AI dan eerder geraamd. Het bedrijf achter Facebook en Instagram doet volop mee in de wedloop om de meest geavanceerde toepassingen van kunstmatige intelligentie te ontwikkelen. De halfgeleiders die al het rekenwerk moeten doen, zijn echter in prijs gestegen.
59 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met een gemengd beeld gesloten. Beleggers zagen de prijs van olie fors omhooggaan doordat er nog geen zicht is op een heropening van de Straat van Hormuz. Een vat Brentolie bereikte de hoogste prijs sinds juni 2022.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De voorzitter van de Federal Reserve, Jerome Powell, heeft aangekondigd in het bestuur van de Amerikaanse centrale bank te blijven als zijn termijn als preses afloopt. Hij neemt die ongebruikelijke beslissing nadat de Amerikaanse president Donald Trump herhaaldelijk heeft geprobeerd de Fed onder druk te zetten om de rentes te verlagen. In een toelichting op het nieuwste rentebesluit benadrukte Powell hoe belangrijk het is dat de Fed onafhankelijk van de regering het rentebeleid bepaalt.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Het Belgische inflatiecijfer over de maand april is woensdag met uren vertraging gepubliceerd vanwege onenigheid. De indexcommissie van het Belgische statistiekbureau Statbel kon het niet eens worden waarna de minister van Economie eraan te pas moest komen. Het gemiddelde prijspeil liep in april op naar 4 procent. De inflatie was een maand eerder nog gestegen tot 1,65 procent. Dat de inflatie verder oploopt is een gevolg van hogere energieprijzen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank laat de rente in de Verenigde Staten onveranderd, zoals algemeen was verwacht op de financiële markten. Vorig jaar kwam de Federal Reserve nog met drie renteverlagingen op rij om zo de economie en arbeidsmarkt te stimuleren. Opvallend is dat vier van de twaalf beleidsmakers het niet eens waren met het rentebesluit.
3 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM stelt de hervatting van vluchten van en naar Dubai uit tot en met 22 juni, maakte de luchtvaartmaatschappij woensdag bekend. Eerder was dit 14 juni.
3 uur geleden