Oorkonde, boek en lofdicht over Willem II in sokkel Haags beeld
DEN HAAG (ANP) - In een tijdcapsule onder de sokkel van het standbeeld van koning Willem II in Den Haag zijn onder meer een oorkonde, een boek en een lofdicht op het leven van de 19e-eeuwse vorst gevonden. De Haagse burgemeester Jan van Zanen en cultuurwethouder Saskia Bruines hebben de inhoud van de capsule maandagmiddag openbaar gemaakt. Dat gebeurde precies 99 jaar nadat het loden kistje in de sokkel van het ruiterbeeld was ingemetseld, op 29 januari 1925. Het beeld was enkele maanden daarvoor op het Buitenhof onthuld door de toenmalige koningin Wilhelmina.
Van Zanen sprak van een spannend en historisch moment, voordat hij de tijdcapsule met witte handschoenen openmaakte. In het kistje zat onder meer een oorkonde met daarop de leden van het comité dat betrokken was bij de totstandkoming van het ruiterstandbeeld van Willem II. Volgens kunsthistoricus Sophie Olie van de gemeente Den Haag staan daar bijna twintig namen op, onder wie die van Emilie Belinfante, een van de eerste vrouwelijke journalisten in Nederland.
Van de hand van een ander comitélid, militair historicus François de Bas, is een boek dat in de capsule was verborgen. Het boek, bestaande uit drie delen, gaat onder andere over de Slag bij Waterloo in 1815, waarin Willem II heeft meegevochten. Een derde object in de loden capsule is een lofzang op het leven van de vorst, die van 1840 tot aan zijn dood in 1849 koning van Nederland was.
Biografieën
Volgens de betrokken onderzoekers zijn de objecten in de tijdcapsule "in vrij onberispelijke staat". De voorwerpen zijn nog een week te zien in het informatiecentrum over de verbouwing van het Binnenhof in het centrum van Den Haag. Daarna gaan ze naar het Haagse gemeentearchief. Volgens de onderzoekers is het de bedoeling dat de capsule uiteindelijk weer wordt teruggeplaatst in de sokkel, misschien ook met toevoegingen uit de huidige tijd.
Het Haagse ruiterstandbeeld van Willem II is overigens een replica. Het originele exemplaar uit 1884 staat in Luxemburg, waarvan Willem II groothertog was. De replica werd op 16 september 1924 onthuld op het Buitenhof in Den Haag. Daar stond al decennia een ander beeld van Willem II, maar dat was kort daarvoor verkocht aan de gemeente Tilburg. In de sokkel van dat beeld zat overigens ook een tijdcapsule. In de jaren 90 werden daarin bij restauratiewerkzaamheden twee verpulverde Willem II-biografieën en twee loden penningen aangetroffen. Foto's van die objecten zaten in de tijdcapsule die maandag is opengemaakt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe stelsel om belasting te heffen op het rendement op vermogen ligt "bovenop de stapel" als D66'er Eelco Eerenberg maandag begint als staatssecretaris van Financiën. De vervanger van Nathalie van Berkel - die zich deze week terugtrok na ophef over onjuistheden in haar cv - sprak dit vermoeden uit na zijn kennismaking met aanstaand premier Rob Jetten.
4 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Aankomend premier Rob Jetten (D66) hoort graag "input" van partijen in de Tweede Kamer nu de planbureaus de kabinetsplannen hebben doorgerekend. "Dan kunnen we richting de zomer, als we de definitieve begroting van volgend jaar maken, daar goed naar kijken."
35 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De 39-jarige Bob ter H., die wordt verdacht van het bedreigen van zanger Douwe Bob, is opnieuw opgepakt. De man was in afwachting van zijn strafzaak vrijgelaten, maar heeft de voorwaarden die daaraan waren verbonden overtreden. Dat bevestigt zijn advocaat Willem van Vliet na berichtgeving door het AD.
39 minuten geledenLEEUWARDEN (ANP) - Vier van de vijf verdachten in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, mogen de inhoudelijke behandeling van de strafzaak in vrijheid afwachten. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden aan het einde van de derde inleidende zitting laten weten, waarna applaus in de zittingszaal klonk.
41 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een 31-jarige Amsterdammer is dinsdag aangehouden voor het versturen van drugs via de post. Zijn voorarrest is vrijdag verlengd met twee weken, meldt het Openbaar Ministerie. De man zou zeker acht pakketten met in totaal ruim drie kilo harddrugs hebben verstuurd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Jeugd) adviseert ouders en organisaties om kinderen voorlopig niet met speelzand te laten spelen, omdat er mogelijk te veel asbest in zit. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de VVD-bewindsvrouw dat ze een advies van meerdere deskundigen en de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit onderschrijft.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden in verband met een dodelijk schietincident donderdag in de Indrapoerastraat in de wijk Delfshaven in Rotterdam-West. De politie denkt echter niet dat deze verdachte de schutter is. Wat zijn rol wel was, moet nog worden vastgesteld. Een 34-jarige man uit Capelle aan den IJssel kwam om het leven, nadat hij in een portiek werd beschoten.
1 uur geleden