Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oorkonde, boek en lofdicht over Willem II in sokkel Haags beeld

Oorkonde, boek en lofdicht over Willem II in sokkel Haags beeld

DEN HAAG (ANP) - In een tijdcapsule onder de sokkel van het standbeeld van koning Willem II in Den Haag zijn onder meer een oorkonde, een boek en een lofdicht op het leven van de 19e-eeuwse vorst gevonden. De Haagse burgemeester Jan van Zanen en cultuurwethouder Saskia Bruines hebben de inhoud van de capsule maandagmiddag openbaar gemaakt. Dat gebeurde precies 99 jaar nadat het loden kistje in de sokkel van het ruiterbeeld was ingemetseld, op 29 januari 1925. Het beeld was enkele maanden daarvoor op het Buitenhof onthuld door de toenmalige koningin Wilhelmina.

Van Zanen sprak van een spannend en historisch moment, voordat hij de tijdcapsule met witte handschoenen openmaakte. In het kistje zat onder meer een oorkonde met daarop de leden van het comité dat betrokken was bij de totstandkoming van het ruiterstandbeeld van Willem II. Volgens kunsthistoricus Sophie Olie van de gemeente Den Haag staan daar bijna twintig namen op, onder wie die van Emilie Belinfante, een van de eerste vrouwelijke journalisten in Nederland.

Van de hand van een ander comitélid, militair historicus François de Bas, is een boek dat in de capsule was verborgen. Het boek, bestaande uit drie delen, gaat onder andere over de Slag bij Waterloo in 1815, waarin Willem II heeft meegevochten. Een derde object in de loden capsule is een lofzang op het leven van de vorst, die van 1840 tot aan zijn dood in 1849 koning van Nederland was.

Biografieën

Volgens de betrokken onderzoekers zijn de objecten in de tijdcapsule "in vrij onberispelijke staat". De voorwerpen zijn nog een week te zien in het informatiecentrum over de verbouwing van het Binnenhof in het centrum van Den Haag. Daarna gaan ze naar het Haagse gemeentearchief. Volgens de onderzoekers is het de bedoeling dat de capsule uiteindelijk weer wordt teruggeplaatst in de sokkel, misschien ook met toevoegingen uit de huidige tijd.

Het Haagse ruiterstandbeeld van Willem II is overigens een replica. Het originele exemplaar uit 1884 staat in Luxemburg, waarvan Willem II groothertog was. De replica werd op 16 september 1924 onthuld op het Buitenhof in Den Haag. Daar stond al decennia een ander beeld van Willem II, maar dat was kort daarvoor verkocht aan de gemeente Tilburg. In de sokkel van dat beeld zat overigens ook een tijdcapsule. In de jaren 90 werden daarin bij restauratiewerkzaamheden twee verpulverde Willem II-biografieën en twee loden penningen aangetroffen. Foto's van die objecten zaten in de tijdcapsule die maandag is opengemaakt.

Meer uit Binnenland

PI Vught wil aangifte doen na gijzeling, medewerkers ongedeerd

VUGHT (ANP) - De PI Vught is van plan aangifte te doen, nadat vrijdag op een afdeling van het Penitentiair Psychiatrisch Centrum (PPC) drie medewerkers werden gegijzeld door een gedetineerde. Dit meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) zaterdag.

19 uur geleden
Marco Borsato gaat het komende jaar niet optreden

DEN HAAG (ANP) - Marco Borsato treedt het komende jaar niet op. Dat laat zijn management zaterdag weten aan het ANP, in reactie op de uitnodiging die André Rieu de zanger deed.

19 uur geleden
Erik de Zwart onderzoekt digitaal kanaal over treinen

HILVERSUM (ANP) - Erik de Zwart onderzoekt de mogelijkheden voor een digitaal televisiekanaal over treinen. Dat laat hij zaterdag aan het ANP weten. De Zwart voert hierover op dit moment gesprekken met kabelaars als Ziggo en KPN. Volgens de mediaondernemer blijkt uit een representatief onderzoek dat hij heeft gedaan dat twee op de drie Nederlanders hier interesse voor zouden hebben.

21 uur geleden
Minister belt met 'Hoofdpiet' Van der Laan over doodsbedreigingen

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Gouke Moes (OCW) heeft vrijdag telefonisch gesproken met cabaretier Niels van der Laan over de doodsbedreigingen aan zijn adres. Dat laat een woordvoerder van Van der Laan zaterdag aan het ANP weten. Het was een "privégesprek" waarover zij verder geen details deelt.

22 uur geleden
Tweede dode door ongeval Ermelo, auto vloog in brand

ERMELO (ANP) - Een tweede persoon is overleden na een eenzijdig verkeersongeval in het Gelderse Ermelo. Het gaat om een 26-jarige man uit de gemeente Nunspeet, meldt de politie. De slachtoffers reden rond 20.50 uur op vrijdagavond tegen een boom aan, waarna de auto in brand vloog.

23 uur geleden
2025 op weg om op één na zonnigste jaar ooit gemeten te worden

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar wordt naar verwachting het op een na zonnigste jaar sinds het begin van de metingen, denkt Weeronline. Het aantal zonuren staat nu op 2064 uur en als december zoals gebruikelijk verloopt, zal dat uitkomen op 2111 uur. Alleen in 2022 was het zonniger met 2233 uur.

23 uur geleden
Koning, politici en tientallen BN'ers roepen op: bescherm vrouwen

DEN HAAG (ANP) - Tientallen bekende Nederlandse mannen, onder wie koning Willem-Alexander, zijn zich het afgelopen jaar bewuster geworden van het gevoel van onveiligheid dat veel vrouwen in Nederland ervaren. Het AD komt zaterdag met een publicatie waarin meer dan vijftig mannen zich uitspreken over de veiligheid van vrouwen.

23 uur geleden