Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oorkonde, boek en lofdicht over Willem II in sokkel Haags beeld

Oorkonde, boek en lofdicht over Willem II in sokkel Haags beeld

DEN HAAG (ANP) - In een tijdcapsule onder de sokkel van het standbeeld van koning Willem II in Den Haag zijn onder meer een oorkonde, een boek en een lofdicht op het leven van de 19e-eeuwse vorst gevonden. De Haagse burgemeester Jan van Zanen en cultuurwethouder Saskia Bruines hebben de inhoud van de capsule maandagmiddag openbaar gemaakt. Dat gebeurde precies 99 jaar nadat het loden kistje in de sokkel van het ruiterbeeld was ingemetseld, op 29 januari 1925. Het beeld was enkele maanden daarvoor op het Buitenhof onthuld door de toenmalige koningin Wilhelmina.

Van Zanen sprak van een spannend en historisch moment, voordat hij de tijdcapsule met witte handschoenen openmaakte. In het kistje zat onder meer een oorkonde met daarop de leden van het comité dat betrokken was bij de totstandkoming van het ruiterstandbeeld van Willem II. Volgens kunsthistoricus Sophie Olie van de gemeente Den Haag staan daar bijna twintig namen op, onder wie die van Emilie Belinfante, een van de eerste vrouwelijke journalisten in Nederland.

Van de hand van een ander comitélid, militair historicus François de Bas, is een boek dat in de capsule was verborgen. Het boek, bestaande uit drie delen, gaat onder andere over de Slag bij Waterloo in 1815, waarin Willem II heeft meegevochten. Een derde object in de loden capsule is een lofzang op het leven van de vorst, die van 1840 tot aan zijn dood in 1849 koning van Nederland was.

Biografieën

Volgens de betrokken onderzoekers zijn de objecten in de tijdcapsule "in vrij onberispelijke staat". De voorwerpen zijn nog een week te zien in het informatiecentrum over de verbouwing van het Binnenhof in het centrum van Den Haag. Daarna gaan ze naar het Haagse gemeentearchief. Volgens de onderzoekers is het de bedoeling dat de capsule uiteindelijk weer wordt teruggeplaatst in de sokkel, misschien ook met toevoegingen uit de huidige tijd.

Het Haagse ruiterstandbeeld van Willem II is overigens een replica. Het originele exemplaar uit 1884 staat in Luxemburg, waarvan Willem II groothertog was. De replica werd op 16 september 1924 onthuld op het Buitenhof in Den Haag. Daar stond al decennia een ander beeld van Willem II, maar dat was kort daarvoor verkocht aan de gemeente Tilburg. In de sokkel van dat beeld zat overigens ook een tijdcapsule. In de jaren 90 werden daarin bij restauratiewerkzaamheden twee verpulverde Willem II-biografieën en twee loden penningen aangetroffen. Foto's van die objecten zaten in de tijdcapsule die maandag is opengemaakt.

Meer uit Binnenland

Nieuwe aanhoudingen om aanslag synagoge en voorbereiden explosie

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.

14 uur geleden
Politie krijgt extra bevoegdheden voor doorzoeken sociale media

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de politie meer mogelijkheden geven om in openbare informatie op sociale media en andere onlineplatforms informatie te verzamelen om verstoringen van de openbare orde te voorkomen. Een wetsvoorstel daartoe is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. Het moet ervoor zorgen dat de politie tijdig kan ingrijpen.

14 uur geleden
Afgelopen jaar 640 miljoen euro uitgekeerd in aardbevingsgebied

GRONINGEN (ANP) - Het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) heeft afgelopen jaar bijna 640 miljoen euro aan schadevergoedingen uitgekeerd in het aardbevingsgebied, iets minder dan in 2024. Toen keerde het instituut ruim 645 miljoen uit, meer dan het dubbele van het jaar daarvoor.

16 uur geleden
Rechtspraak: verbod gezichtsbedekking bij protest te ingrijpend

DEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak is zeer kritisch over het wetsvoorstel om gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties strafbaar te stellen. De strafbaarstelling staat "op gespannen voet" met het demonstratierecht, stelt de raad.

16 uur geleden
Veiligheidsregio onduidelijk over aantal slachtoffers Oosterhout

OOSTERHOUT (ANP) - De Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant is onduidelijk over het aantal slachtoffers van het ongeluk met de gasfles bij een school in Oosterhout. Eerder zei de veiligheidsregio dat er zo'n vijf slachtoffers waren gevallen, later ging het om zeven mensen en nu blijken het er toch weer vijf.

17 uur geleden
Rijswijker (18) niet langer vast na dood 16-jarige in Den Hoorn

DEN HAAG (ANP) - Een 18-jarige verdachte uit Rijswijk zit niet langer vast in de zaak over de doodgestoken 16-jarige jongen in Den Hoorn. Het gerechtshof in Den Haag heeft zijn voorarrest opgeheven, omdat er aanwijzingen zijn dat de verdachte uit zelfverdediging heeft gestoken. Dit meldt zijn advocaat Peter Plasman. Het Openbaar Ministerie bevestigt de vrijlating.

18 uur geleden
Zeven gewonden gasflesongeluk Oosterhout, onder wie vier tieners

OOSTERHOUT (ANP) - Door het ongeluk met een gasfles bij een praktijkschool aan de Nassaustraat in Oosterhout zijn zeven mensen gewond geraakt, meldt de veiligheidsregio. Het gaat om vier tieners en drie volwassenen. Een van de minderjarigen moest naar het ziekenhuis.

18 uur geleden