Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ook Zwitserland pakt Wit-Russische leider Loekasjenko aan

Ook Zwitserland pakt Wit-Russische leider Loekasjenko aan

BERN (ANP/AFP/RTR) - Zwitserland heeft strafmaatregelen genomen tegen president Aleksandr Loekasjenko en andere hooggeplaatste Wit-Russen. Zij mogen het Alpenland niet meer in en als ze daar bankrekeningen hebben, worden die bevroren.

De Zwitserse regering zegt dat de sancties vijftien mensen treffen, onder wie Loekasjenko en zijn zoon Viktor. Zwitserland volgt daarmee het voorbeeld van de Europese Unie, dat ook sancties heeft ingesteld tegen de omstreden leider en topfiguren uit zijn regering. Zwitserland is geen lid van de EU.

In Wit-Rusland ontstond in augustus grote onrust na de presidentsverkiezingen. De 66-jarige Loekasjenko kreeg toen volgens de officiële uitslag ruim 80 procent van de stemmen. Veel burgers denken dat is gefraudeerd en gaan massaal de straat op om het vertrek van de president te eisen. Die weigert het veld te ruimen.

Zwitserland zegt zich grote zorgen te maken over de situatie in Wit-Rusland en roept op tot een dialoog. Het regime van Loekasjenko wordt opgeroepen de mensenrechten te respecteren, mensen vrij te laten die zonder goede reden zijn opgepakt en een onderzoek in te stellen naar berichten dat gedetineerden zijn gemarteld.

Meer uit Buitenland

Israëlisch parlement stemt voor omstreden 7 oktober-onderzoek

JERUZALEM (ANP) - Het Israëlische parlement is in een eerste stemming akkoord gegaan met het opzetten van een commissie die onderzoek gaat doen naar wat er gebeurde op en voorafgaand aan 7 oktober 2023, de dag dat Hamas Israël aanviel en de Gaza-oorlog begon. Maar die commissie is omstreden, omdat die alleen zal bestaan uit politici. Oppositiepartijen vrezen dat het onderzoek gebruikt zal worden om de echte schuldvraag te verhullen en willen liever een onafhankelijk onderzoek.

57 minuten geleden
VN-experts veroordelen agressie VS tegen Venezuela

GENÈVE (ANP) - VN-experts veroordelen de militaire opbouw rond Venezuela en zeggen dat de VS hiermee het internationaal recht schenden. Het geweld "brengt het mensenrecht op leven en andere rechten in Venezuela en de regio ernstig in gevaar", zeggen zij in een verklaring.

2 uur geleden
Brussel veroordeelt visumverbod VS voor oud-EU-commissaris Breton

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie veroordeelt de beslissing van de VS om een visumverbod op te leggen aan vijf Europese personen, onder wie voormalig EU-commissaris Thierry Breton. Brussel heeft opheldering gevraagd aan de Amerikaanse autoriteiten.

3 uur geleden
Russische gezant heeft vredesvoorstellen overgebracht aan Poetin

MOSKOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Russische gezant Kirill Dmitriev heeft bij president Vladimir Poetin verslag gedaan van zijn gesprekken met de Amerikanen van afgelopen weekend. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky presenteerde woensdag details uit een nieuw 20-puntenplan van de Amerikanen en de Oekraïners en zei dat hij dezelfde dag nog een antwoord uit Moskou verwacht. Het Kremlin zegt nog bezig te zijn met het formuleren van een reactie.

4 uur geleden
Zelensky presenteert details uit Amerikaans 20-puntenplan

KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft details gepresenteerd uit een nieuw Amerikaans 20-puntenplan, waar de Oekraïense en Amerikaanse delegatie de afgelopen weken over hebben onderhandeld. Volgens Zelensky moeten onder meer de huidige frontlijnen worden bevroren en zou er mogelijk een gedemilitariseerde bufferzone kunnen komen tussen het Oekraïense en het Russische gebied.

6 uur geleden
Turkije vindt zwarte doos van vliegtuig Libische legerleider

ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse autoriteiten hebben de zwarte doos gevonden van het vliegtuig dat dinsdag neerstortte met de Libische legerleider Mohammed Ali ⁠Ahmed al-Haddad aan boord. Volgens minister van Binnenlandse Zaken Ali Yerlikaya hebben ze daardoor ook beschikking over geluidsopnames uit de cockpit voor het ongeluk.

7 uur geleden
Politieagenten gewond in Moskou nabij plek waar generaal omkwam

MOSKOU (ANP) - In Moskou zijn twee politieagenten in de nacht van dinsdag op woensdag gewond geraakt bij een "incident" in de buurt van de plek waar deze week een Russische generaal om het leven kwam, aldus de autoriteiten. Lokale media melden op basis van ooggetuigen dat er sprake was van een explosie.

10 uur geleden