Ook Zwitserland pakt Wit-Russische leider Loekasjenko aan
BERN (ANP/AFP/RTR) - Zwitserland heeft strafmaatregelen genomen tegen president Aleksandr Loekasjenko en andere hooggeplaatste Wit-Russen. Zij mogen het Alpenland niet meer in en als ze daar bankrekeningen hebben, worden die bevroren.
De Zwitserse regering zegt dat de sancties vijftien mensen treffen, onder wie Loekasjenko en zijn zoon Viktor. Zwitserland volgt daarmee het voorbeeld van de Europese Unie, dat ook sancties heeft ingesteld tegen de omstreden leider en topfiguren uit zijn regering. Zwitserland is geen lid van de EU.
In Wit-Rusland ontstond in augustus grote onrust na de presidentsverkiezingen. De 66-jarige Loekasjenko kreeg toen volgens de officiële uitslag ruim 80 procent van de stemmen. Veel burgers denken dat is gefraudeerd en gaan massaal de straat op om het vertrek van de president te eisen. Die weigert het veld te ruimen.
Zwitserland zegt zich grote zorgen te maken over de situatie in Wit-Rusland en roept op tot een dialoog. Het regime van Loekasjenko wordt opgeroepen de mensenrechten te respecteren, mensen vrij te laten die zonder goede reden zijn opgepakt en een onderzoek in te stellen naar berichten dat gedetineerden zijn gemarteld.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zal alleen een akkoord met Iran ondertekenen als aan zijn "rode lijnen" is voldaan. Dat meldt een functionaris van het Witte Huis vrijdag.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil niet langer de leiding hebben over het Kennedy Center for the Performing Arts, schrijft hij in een uitgebreid bericht op Truth Social. Hij zal samenwerken met het Amerikaanse Congres om het bestuur van het volgens hem "falende" centrum over te dragen. Trump installeerde zichzelf vorig jaar als voorzitter van het centrum en hernoemde het tot het Trump-Kennedy Center.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft de verwijdering bevolen van de naam van president Donald Trump van het Kennedy Center for the Performing Arts. De naam van het prestigieuze cultuurcentrum kan volgens de rechter niet worden gewijzigd zonder tussenkomst van het Congres.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
13 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
14 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
14 uur geleden