Ook Zweden monitort Chinees schip na beschadiging datakabels
STOCKHOLM (ANP/AFP) - Na Denemarken is ook Zweden begonnen met het monitoren van een Chinees schip voor hun kust. De landen doen dat na de beschadiging van datakabels op de bodem van de Oostzee.
De kabels tussen Finland en Duitsland en tussen Zweden en Litouwen werden op 17 en 18 november doorgesneden in de territoriale wateren van Zweden. Waardoor de schade is ontstaan, is nog niet duidelijk. Mogelijk was het schip Yi Peng 3 erbij betrokken. De bulkcarrier was in de buurt van de kabels toen ze beschadigd raakten. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken ontkent elke betrokkenheid en zegt samen te werken met de betrokken partijen.
Yi Peng 3 verliet Rusland vorige week met een haven in Egypte als bestemming. Het schip ligt sinds dinsdag in de zeestraat Kattegat tussen Zweden en Denemarken. De Deense marine houdt het sinds woensdag in de gaten. De Zweedse kustwacht is nu ook ter plaatse en zal het schip volgen als het vertrekt, aldus een woordvoerder.
Europese functionarissen vermoeden "sabotage" en hebben Rusland beschuldigd van "het escaleren van hybride aanvallen" op westerse bondgenoten van Oekraïne. Volgens het Kremlin zijn beschuldigingen dat Rusland betrokken is bij de schade aan de communicatiekabels "absurd" en "lachwekkend".
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Het is de Verenigde Staten niet gelukt het vertrouwen van Iran te winnen in de onderhandelingen in Islamabad dit weekend. Dat zegt parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf, die de 71-koppige Iraanse delegatie voorzit.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft zijn stem uitgebracht in Boedapest. In reactie op de toegestroomde journalisten zei hij voor niets minder dan de winst te zijn gekomen. "Ik ben hier om te winnen." Gevraagd naar de ongewoon hoge opkomst zo kort na het openen van de stembussen, zei hij blij te zijn. "Heel goed - hoe meer van ons komen opdagen, hoe beter." Ook zei hij zijn belangrijkste tegenstander, Péter Magyar van Tisza, niet te hebben onderschat.
4 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance vertrekt uit Islamabad nadat hij Iran een "laatste en beste" voorstel heeft gedaan. Een akkoord bleef uit na 21 uur overleg, zei hij zondag tegen verslaggevers. Het stuklopen van de gesprekken brengt het fragiele staakt-het-vuren in gevaar. Dat werd deze week voor een periode van twee weken ingesteld, op verzoek van Pakistan.
6 uur geledenBOEDAPEST (ANP) - In Hongarije zijn de stembureaus geopend voor de parlementsverkiezingen. Die worden ook buiten Hongarije nauwlettend gevolgd, met het oog op de ommezwaai die een winst van de oppositie kan betekenen.
6 uur geledenPORT-AU-PRINCE (ANP/AFP) - Bij een verdrukking bij een toeristische trekpleister in het noorden van Haïti zijn zaterdag zeker 30 mensen om het leven gekomen. Dat hebben de autoriteiten bekendgemaakt. Ze waarschuwen dat het dodental nog kan oplopen.
8 uur geledenN i e u w bericht, meer quotes in 4e en 5e alinea
11 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Iraanse en Amerikaanse delegaties zijn in Islamabad begonnen aan een nieuwe gespreksronde, met Pakistaanse functionarissen als bemiddelaars. Dat meldt het Iraanse persbureau Tasnim.
14 uur geleden