Ook Zweden monitort Chinees schip na beschadiging datakabels
STOCKHOLM (ANP/AFP) - Na Denemarken is ook Zweden begonnen met het monitoren van een Chinees schip voor hun kust. De landen doen dat na de beschadiging van datakabels op de bodem van de Oostzee.
De kabels tussen Finland en Duitsland en tussen Zweden en Litouwen werden op 17 en 18 november doorgesneden in de territoriale wateren van Zweden. Waardoor de schade is ontstaan, is nog niet duidelijk. Mogelijk was het schip Yi Peng 3 erbij betrokken. De bulkcarrier was in de buurt van de kabels toen ze beschadigd raakten. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken ontkent elke betrokkenheid en zegt samen te werken met de betrokken partijen.
Yi Peng 3 verliet Rusland vorige week met een haven in Egypte als bestemming. Het schip ligt sinds dinsdag in de zeestraat Kattegat tussen Zweden en Denemarken. De Deense marine houdt het sinds woensdag in de gaten. De Zweedse kustwacht is nu ook ter plaatse en zal het schip volgen als het vertrekt, aldus een woordvoerder.
Europese functionarissen vermoeden "sabotage" en hebben Rusland beschuldigd van "het escaleren van hybride aanvallen" op westerse bondgenoten van Oekraïne. Volgens het Kremlin zijn beschuldigingen dat Rusland betrokken is bij de schade aan de communicatiekabels "absurd" en "lachwekkend".
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer hoorde donderdag pas dat Peter Mandelson eigenlijk niet door de veiligheidsscreening was gekomen voordat hij ambassadeur in de Verenigde Staten zou worden. Dat heeft de hooggeplaatste minister Darren Jones gezegd tegen Sky News. Starmer reageerde volgens Jones "ziedend".
7 minuten geledenTYRUS (ANP) - Vele duizenden Libanezen proberen terug te keren naar het zuiden van het land, nadat ze waren verdreven door de Israëlische aanvallen. Ze keren terug omdat er een wapenstilstand is ingegaan.
10 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Een aantal Europese landen, waaronder Nederland, zou kunnen helpen met het ruimen van zeemijnen in de Straat van Hormuz, heeft de Franse minister van Defensie Catherine Vautrin gezegd tegen de Franse televisiezender TF1. In Parijs is vrijdag een overleg om te kijken hoe er weer veilig door de zeestraat gevaren zou kunnen worden, zodra de strijd voorbij is.
28 minuten geledenNAYPYIDAW (ANP/AFP/RTR) - De nieuwe president van Myanmar, Min Aung Hlaing, heeft alle doodstraffen in het land omgezet naar levenslange gevangenisstraffen. Ook krijgen duizenden gevangenen ter ere van het Myanmarese Nieuwjaar een strafvermindering, onder wie de afgezette oud-leider Aung San Suu Kyi.
56 minuten geledenLAS VEGAS (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de oorlog met Iran tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Las Vegas donderdag gebagatelliseerd als "een kleine uitstap". Ook voorspelde hij dat het conflict "vrij snel" voorbij zal zijn.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De progressieve Democraat Analilia Mejia heeft een tussentijdse verkiezing voor een zetel in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden in de staat New Jersey gewonnen. Dat melden Amerikaanse media, waaronder Politico.
5 uur geledenBEIROET (ANP) - Israël heeft het staakt-het-vuren in Libanon, dat om middernacht inging, meteen geschonden, meldt het Libanese leger. Israël beschoot meerdere dorpen in het zuiden van het land. Het Libanese leger riep burgers op voorlopig niet terug te keren naar dorpen en steden in het zuiden.
6 uur geleden