Ook Yellen wil harde lijn VS tegen China
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zullen ook na het aftreden van president Donald Trump de harde lijn tegen de economische politiek van China voortzetten. De beoogde nieuwe minister van Financiën, Janet Yellen, verklaarde voor de Senaat dat de Amerikaanse regering oneerlijke handelspraktijken van het Aziatische land stevig moeten aanpakken.
"We moeten de oneerlijke en illegale praktijken van China bestrijden", aldus Yellen. Ze noemde als voorbeelden de diefstal van intellectueel eigendom door bedrijven uit de Aziatische grootmacht, maar ook de gedwongen afdracht van technologische kennis door buitenlandse bedrijven die actief willen worden in het land. Daarnaast hekelde ze de prijsdumping en marktverstorende subsidies waar het land zich schuldig aan zou maken.
Trump begon wegens dezelfde grieven een handelsoorlog tegen China, waarbij Washington en Peking elkaar bestookten met extra importheffingen op honderden miljarden dollars aan goederen. De ondertekening van een gedeeltelijk handelsakkoord maakte in januari 2020 een einde aan die strijd.
Breken met beleid Trump
Yellens getuigenis voor een speciale commissie van de Senaat, die nog moet instemmen met haar benoeming, maakte duidelijk dat ze op veel andere punten breekt met het beleid van de regering-Trump. Zo noemde ze klimaatverandering en andere milieuproblematiek een "existentiële bedreiging" voor de Amerikaanse economie. Onder Trump trokken de VS zich nog terug uit het Klimaatakkoord van Parijs.
Uit een vooraf gepubliceerde verklaring werd al duidelijk dat Yellen een voorstander is van nieuwe grootscheepse steunmaatregelen die de economische crisis moeten verzachten. Onder andere lokale overheden en Amerikaanse staten moeten meer steun krijgen om te midden van de coronapandemie hun begrotingen rond te krijgen. Een ontslaggolf onder ambtenaren zou de recessie anders alleen maar verergeren.
Democraten en Republikeinen in het Amerikaanse Congres kwamen in december tot een compromis van 900 miljard dollar aan nieuwe coronasteun. Die overeenkomst kwam pas na maanden van patstellingen tussen de twee partijen, waarbij de Democraten voorstander waren van een omvangrijker steunpakket.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York wisten de openingsverliezen maandag gedurende de dag om te buigen in winsten. De handel werd gesteund door president Donald Trump die zei dat Iran "heel graag" een deal wil sluiten. Daardoor verdween de vrees bij beleggers voor een langdurige oorlog in het Midden-Oosten naar de achtergrond.
6 uur geledenPARIJS (ANP) - De olieprijzen weerspiegelen nog niet de ernst van de ongekende aanvoercrisis die is veroorzaakt door de oorlog in Iran. Maar dat zal binnenkort veranderen, waarschuwt topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) maandag.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - LVMH, het luxebedrijf achter merken als Louis Vuitton en Christian Dior, zag de verkopen in het afgelopen kwartaal dalen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. De maker van luxespullen verkocht vooral minder in de belangrijke winkelstad Dubai en andere delen van het Midden-Oosten.
9 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Twee beurshandelaren uit Genève hebben gevangenisstraffen gekregen voor handel met voorkennis, oordeelde een rechtbank in Parijs. Ze speelden een belangrijke rol in een geheim netwerk, dat ongeveer 20 miljoen euro verdiende met vertrouwelijke informatie. Die voorkennis kwam van een voormalige bankier van de Franse bank Société Générale en ging over een geheime miljardenfusie.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX op het Damrak liet in het laatste handelsuur maandag wat herstel zien, gedreven door hoop op een uiteindelijk akkoord tussen de VS en Iran. Eerder op de dag stonden de beurzen wereldwijd nog flink lager nadat vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend geen akkoord opleverden. Als gevolg van de mislukte gesprekken kondigde president Donald Trump aan dat de Amerikaanse marine de belangrijke Straat van Hormuz zou blokkeren.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De honderd schepen van Nederlandse reders die in de Straat van Hormuz liggen, blijven in onzekerheid, reageert de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders. De aangekondigde blokkade van de Amerikaanse krijgsmacht vanaf maandag 16.00 uur zorgt voor nieuwe onduidelijkheid.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag lager geopend. Het mislukken van de vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend in Islamabad heeft de vrees aangewakkerd dat de oorlog langer gaat duren dan gedacht. De olieprijzen schoten daardoor weer omhoog, na de daling vorige week die volgde op het voorlopige staakt-het-vuren in het Midden-Oosten. Beleggers vrezen dat de hogere energieprijzen de economieën wereldwijd verder onder druk zullen zetten.
13 uur geleden