Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ook warmterecord in januari, grens 1,5 graad nu jaar overschreden

Ook warmterecord in januari, grens 1,5 graad nu jaar overschreden

BOLOGNA (ANP) - De maand januari is sinds het begin van de metingen nog nooit zo warm verlopen als dit jaar. Het is de achtste maand op rij waarin een wereldwijd warmterecord is verbroken, meldt de Europese klimaatdienst Copernicus. De klimaatexperts becijferen tevens dat de gemiddelde temperatuur op aarde in de afgelopen twaalf maanden meer dan anderhalve graad hoger lag dan voor de industriële tijd: 1,52 graden.

De grens van 1,5 is internationaal belangrijk. In het Klimaatakkoord van Parijs hebben wereldleiders afgesproken dat ze de opwarming van de aarde bij voorkeur daaronder houden, omdat een opwarming van meer dan 1,5 graad veel ingrijpender gevolgen heeft. Op de laatste klimaattop in Dubai werd dit doel nog eens bevestigd en werd eraan toegevoegd dat het nodig is om "weg te bewegen" van fossiele brandstoffen.

In de praktijk wordt de 1,5 graad dus al een jaar overschreden. Daarbij moet wel worden aangetekend dat klimaatwetenschap om langjarige gemiddelden draait en jaarcijfers van jaar tot jaar nog kunnen schommelen.

Broeikasgassen

In januari was het volgens de cijfers van Copernicus zelfs 1,66 graden warmer dan in de tweede helft van de negentiende eeuw. Gemiddeld was het in de eerste maand van dit jaar 13,14 graden. Daarmee werd het vorige record voor januari iets aangescherpt. Dat werd in 2020 gevestigd en lag 0,12 graden lager.

Het is niet geheel verwonderlijk dat de temperaturen op aarde blijven stijgen, want ook de concentratie van broeikasgassen die warmte vasthouden in de atmosfeer vertoont nog altijd een stijgende lijn. "Snelle vermindering van de uitstoot van broeikasgassen is de enige manier om de temperatuurstijgingen te stoppen", zegt adjunct-directeur van Copernicus Samantha Burgess dan ook.

Veranderende omstandigheden

Copernicus maakte eerder bekend dat 2023 het warmste jaar ooit gemeten was. Waarschijnlijk lag de temperatuur niet alleen hoger dan in alle andere jaren uit de meetreeksen, maar ook hoger dan in elke andere periode in de afgelopen 100.000 jaar. Daarmee drijft het klimaat waarin we leven steeds verder af van de omstandigheden waarin de menselijke beschaving zich ontwikkelde, duidde Burgess toen.

Meer uit Binnenland

Van Hijum lijkt het 'logisch' als Soepboer NSC-fractie verlaat

DEN HAAG (ANP) - NSC-vicepremier Eddy van Hijum "keek wel even op" toen hij hoorde dat partijgenoot Aant Jelle Soepboer lijsttrekker wordt van de Fryske Nasjonale Partij (FNP) bij de Tweede Kamerverkiezingen op 29 oktober. Of Soepboer tot de verkiezingen in de NSC-fractie kan blijven, wordt nog besproken met het partijbestuur. Maar het lijkt Van Hijum "logisch" als hij zelf opstapt.

23 minuten geleden
Alkmaar, Hengelo, Apeldoorn en Helmond krijgen nieuwe woonwijken

DEN HAAG (ANP) - In de omgeving van Alkmaar, Hengelo en Enschede, Apeldoorn en Helmond worden de komende jaren grote nieuwe woonwijken gebouwd, bevestigt woonminister Mona Keijzer (BBB) na berichtgeving van RTL Nieuws. Deze nieuwe grote bouwlocaties worden toegewezen in de Nota Ruimte, die Keijzer vrijdag bespreekt in de ministerraad.

24 minuten geleden
Jeroen Rietbergen definitief niet vervolgd in zedenzaak The Voice

ARNHEM (ANP) - Jeroen Rietbergen wordt definitief niet vervolgd in de zedenzaak rond The Voice of Holland waarin hij beschuldigd werd van verkrachting. Daartoe heeft het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden besloten. Zangeres Nienke Wijnhoven startte eerder een artikel 12-procedure om alsnog vervolging af te dwingen.

34 minuten geleden
Queer activisten hopen Jos Brink en René Klijn straat te geven

AMSTERDAM (ANP) - Een groep queer activisten organiseert de komende weken, in aanloop naar de Pride, een verkiezing om meer straten in Amsterdam naar historische Nederlandse queer personen te vernoemen. Zij lanceren vrijdag een website met acht bekenden uit de Nederlandse queer geschiedenis. Tot de dag van de botenparade, 2 augustus, kan iedereen op de website Loveyourhistory.nl een stem uitbrengen. Onder de genomineerden bevinden zich presentator en theatermaker Jos Brink en zanger René Klijn, die in 1992 op televisie openhartig vertelde over aids en de ziekte zo een gezicht gaf.

2 uur geleden
Minder complicaties na extra echometing bij hoogzwangere vrouwen

GRONINGEN (ANP) - Om beter te kunnen bepalen of een hoogzwangere vrouw moet worden ingeleid als ze de baby wat minder voelt, biedt een extra echometing uitkomst. Die betere inschatting zorgt uiteindelijk voor minder complicaties bij de baby. Dat meldt het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG).

4 uur geleden
Dit jaar fors meer zwemlocaties met slechte waterkwaliteit

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar zijn er meer plekken waar je op de kwaliteit van het zwemwater moet letten. In 2025 hebben 176 locaties minstens één keer een veiligheidswaarschuwing gekregen. Vorig jaar waren dat er in dezelfde periode nog 111, een stijging van bijna 60 procent. Dat blijkt uit een analyse van het ANP op basis van gegevens van Zwemwater.nl.

4 uur geleden
Rode Kruis: hou op reis rekening met extreem weer

DEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis waarschuwt vakantiegangers die naar het zuiden van Europa gaan zich goed voor te bereiden. Met bosbranden en heel hoge temperaturen ligt een noodsituatie deze zomer op de loer, stelt de organisatie.

4 uur geleden