
Ook warmterecord in januari, grens 1,5 graad nu jaar overschreden
BOLOGNA (ANP) - De maand januari is sinds het begin van de metingen nog nooit zo warm verlopen als dit jaar. Het is de achtste maand op rij waarin een wereldwijd warmterecord is verbroken, meldt de Europese klimaatdienst Copernicus. De klimaatexperts becijferen tevens dat de gemiddelde temperatuur op aarde in de afgelopen twaalf maanden meer dan anderhalve graad hoger lag dan voor de industriële tijd: 1,52 graden.
De grens van 1,5 is internationaal belangrijk. In het Klimaatakkoord van Parijs hebben wereldleiders afgesproken dat ze de opwarming van de aarde bij voorkeur daaronder houden, omdat een opwarming van meer dan 1,5 graad veel ingrijpender gevolgen heeft. Op de laatste klimaattop in Dubai werd dit doel nog eens bevestigd en werd eraan toegevoegd dat het nodig is om "weg te bewegen" van fossiele brandstoffen.
In de praktijk wordt de 1,5 graad dus al een jaar overschreden. Daarbij moet wel worden aangetekend dat klimaatwetenschap om langjarige gemiddelden draait en jaarcijfers van jaar tot jaar nog kunnen schommelen.
In januari was het volgens de cijfers van Copernicus zelfs 1,66 graden warmer dan in de tweede helft van de negentiende eeuw. Gemiddeld was het in de eerste maand van dit jaar 13,14 graden. Daarmee werd het vorige record voor januari iets aangescherpt. Dat werd in 2020 gevestigd en lag 0,12 graden lager.
Het is niet geheel verwonderlijk dat de temperaturen op aarde blijven stijgen, want ook de concentratie van broeikasgassen die warmte vasthouden in de atmosfeer vertoont nog altijd een stijgende lijn. "Snelle vermindering van de uitstoot van broeikasgassen is de enige manier om de temperatuurstijgingen te stoppen", zegt adjunct-directeur van Copernicus Samantha Burgess dan ook.
Copernicus maakte eerder bekend dat 2023 het warmste jaar ooit gemeten was. Waarschijnlijk lag de temperatuur niet alleen hoger dan in alle andere jaren uit de meetreeksen, maar ook hoger dan in elke andere periode in de afgelopen 100.000 jaar. Daarmee drijft het klimaat waarin we leven steeds verder af van de omstandigheden waarin de menselijke beschaving zich ontwikkelde, duidde Burgess toen.
Meer uit Buitenland
ZAGREB (ANP) - In Zagreb zijn zaterdagavond 504.000 toeschouwers opgedaagd voor het concert van de omstreden rechts-nationalistische Kroatische band Thompson. Dat heeft de organisatie aan de publieke omroep HRT laten weten.
41 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is tevreden over het gesprek dat hij vrijdag voerde met de Amerikaanse president Donald Trump. "Het was waarschijnlijk het beste gesprek dat we tot nu toe hebben gevoerd, en ook het productiefste", zei hij in een videoboodschap.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Techmiljardair Elon Musk heeft op X de oprichting van een nieuwe politieke partij in de Verenigde Staten aangekondigd: the America Party. De voormalige bondgenoot van president Donald Trump vroeg vrijdag, op de Amerikaanse Onafhankelijkheidsdag, zijn volgers in een poll op X of zij een nieuwe partij wilden.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël stuurt een afvaardiging naar Qatar om met Hamas te onderhandelen over een staakt-het-vuren in Gaza en de vrijlating van Israëlische gijzelaars, schrijven Israëlische media. De Israëlische delegatie vliegt naar verwachting zondag naar de golfstaat.
6 uur geledenAUSTIN (ANP/RTR/AFP) - Het dodental na de overstroming in de Amerikaanse staat Texas is opgelopen naar 27. Onder de doden zijn negen kinderen, maakte de politie bekend.
7 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk herstelt de diplomatieke betrekkingen met Syrië. De Britse minister van Buitenlandse Zaken David Lammy zei dat na een ontmoeting met de Syrische leider Ahmed al-Sharaa in Damascus.
8 uur geledenANKARA (ANP/AFP/BELGA) - Turkije wil dat de Verenigde Staten ingrijpen bij de dodelijke incidenten rond de hulpverlening in de Gazastrook, onder meer bij de Amerikaanse particuliere organisatie Gaza Humanitarian Foundation (GHF). De Turkse president Erdogan zegt dat hij zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump heeft gevraagd een einde te maken aan de schietpartijen bij distributiecentra, meldt het Turkse staatspersagentschap Anadolu.
10 uur geleden