Ook volgende toetredingsstap Oekraïne stevent af op nee Hongarije
BRUSSEL (ANP) - Ook de volgende stap voor Oekraïne op weg naar het lidmaatschap van de Europese Unie dreigt op weerstand van Hongarije te stuiten. De regering van premier Viktor Orbán is de enige die nog grote bezwaren maakt tegen het plan van de EU voor de toetredingsonderhandelingen met Oekraïne, zeggen EU-bronnen.
Het leeuwendeel van de EU-lidstaten wil in de laatste week van juni nog beginnen aan het toetredingsoverleg. De onderhandelingen moeten Oekraïne klaarstomen voor het lidmaatschap van de unie, al duurt het volgens ingewijden nog vele jaren voor het zover is. Na juni neemt Hongarije het EU-voorzitterschap voor een halfjaar over van huidig voorzitter België. Dan komt er voorlopig niets meer van, vrezen EU-diplomaten.
Het 'raamwerk voor de onderhandelingen', met de eisen aan Oekraïne en hoe het land daaraan kan voldoen, kreeg volgens diplomaten woensdag de steun van de ambassadeurs van bijna alle lidstaten. Technische op- en aanmerkingen van een handvol ambassadeurs worden de komende dagen weggepoetst, is de verwachting. Alleen Hongarije eist "aanzienlijke veranderingen en toevoegingen", bijvoorbeeld over rechten voor de Hongaarse minderheid in Oekraïne.
Als Hongarije zich blijft verzetten, moeten de EU-leiders zich er mogelijk over tweeënhalve week over buigen als ze bij een diner in Brussel de uitslag van de Europese verkiezingen bespreken. Maar het is niet zeker dat Boedapest de slepende kwestie ook ditmaal weer op de spits drijft, denkt een diplomaat. Het toetredingsproces kent nog minstens zeventig tussenstappen die ieder EU-land ook met een veto kan blokkeren.
Meer uit Buitenland
RAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse Autoriteit heeft felle kritiek geuit op het besluit van de VS om geen visa te verlenen aan haar functionarissen. De Palestijnse president Mahmoud Abbas en andere functionarissen kunnen hierdoor niet aanwezig zijn bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York volgende week.
31 minuten geledenGENÈVE (ANP/RTR) - De VN-missie in Iran stelt dat er "redelijke gronden" zijn om aan te nemen dat de Verenigde Staten verantwoordelijk waren voor dodelijke aanvallen op een school en een sportcomplex afgelopen februari in Iran. Deze daden worden beschouwd als mogelijke oorlogsmisdaden.
47 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Voor kinderen van 13 tot 15 jaar voor wie beperkte toegang tot social media moet worden ingesteld, gaat een schermtijd gelden van maximaal één uur per dag, stelt de Europese Commissie voor. Ook voor kinderen tot 13 jaar, waarvoor Brussel een socialmediaverbod wil, moet die maximale schermtijd gaan gelden.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft per decreet een tijdelijke opvolger aangewezen voor de ontslagen procureur-generaal Roeslan Kravtsjenko. Het gaat om Anton Kovalsky, die in juli 2025 het hoofd werd van het Openbaar Ministerie in de westelijke regio Chmelnytsky.
2 uur geledenVALENCIA (ANP) - Stevige buien hebben in het oosten en zuidoosten van Spanje voor wateroverlast gezorgd. Volgens Weeronline kwam er rond Valencia lokaal meer dan 70 millimeter regen uit de lucht vallen.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP/AFP) - De intentie van de Europese Unie en Canada om nauwer samen te werken is niet gericht "tegen iemand anders". Dat benadrukt een woordvoerder van de Europese Commissie, nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gedreigd met handelssancties als het plan wordt doorgezet.
2 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - Australië gaat de regels voor verschillende visaprocedures aanscherpen, zo maakte de regering bekend. Onder meer de regels voor het 'working holiday'-visum worden strikter.
2 uur geleden