Ook vertrokken medewerkers Kamer bevraagd over sociale veiligheid
UTRECHT (ANP) - Wetenschappers die de sociale veiligheid in de Tweede Kamer gaan onderzoeken, willen ook met voormalige Kamerleden, fractiemedewerkers en ambtenaren spreken. Het onderzoeksteam wil in contact komen met mensen die tot vijf jaar geleden zijn vertrokken, meldt de Universiteit Utrecht. Onderzoeksbureau USBO, dat aan de universiteit is verbonden, gaat het onderzoek uitvoeren. Bestuurskundige Leonie Heres heeft de leiding.
Kamervoorzitter Vera Bergkamp en de griffier van de Tweede Kamer hebben opdracht gegeven tot het onderzoek. Deelname is vrijwillig en de resultaten zijn niet herleidbaar naar personen, fracties of diensten, benadrukte Bergkamp al eerder.
Als voorbeelden van sociale onveiligheid noemt de universiteit (seksuele) intimidatie, schelden, fysiek geweld en dreigementen. "Maar ook discriminatie, uitsluiting, neerbuigende opmerkingen, of ander ongewenst gedrag kunnen een sociaal onveilige omgeving creëren."
Aanbevelingen
De verwachting is dat het onderzoek eind februari 2023 klaar is. "De resultaten worden gebruikt om aanbevelingen te doen die de sociale veiligheid in de Tweede Kamer kunnen helpen verbeteren", legt de universiteit uit. Om een zo goed mogelijk beeld te krijgen, hopen de onderzoekers in contact te komen met mensen "uit alle delen" van de Kamer, van Kamerleden en fractiemedewerkers tot bodes en griffiemedewerkers. Specifieke incidenten tot op de bodem uitzoeken is niet het doel. Wel wil het team "bredere patronen van gedrag" in kaart brengen en uitzoeken hoe wordt omgegaan met signalen en meldingen.
Het onderzoek bestaat uit interviews, een onlinevragenlijst en analyse van documenten, zoals eerdere onderzoeken, sociale jaarverslagen en gedragscodes.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen van onderwijs gaat nog niet mee in het verzoek van de Kamer om generatieve AI voor basisschoolleerlingen te verbieden. "Ik snap de zorg heel erg", zei de VVD-staatssecretaris in een debat over haar begroting. "Maar om het nu zo stevig neer te zetten, daar heb ik gewoon echt nog wat meer tijd voor nodig."
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de 40 miljoen euro die jaarlijks zou worden uitgetrokken voor het renteplafond op de studielening alsnog wordt uitgegeven aan studenten. Ilana Rooderkerk (D66) diende daarvoor een voorstel in samen met het CDA, de VVD, JA21 en de ChristenUnie.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Basisschoolleerlingen mogen geen generatieve AI gebruiken, vindt de Tweede Kamer. Een ruime meerderheid steunt een motie van Volt en CDA die het kabinet vraagt om een verbod te regelen. Volt-leider Laurens Dassen dient de motie donderdag in tijdens het debat over de onderwijsbegroting. Kamerleden van PRO, D66, Partij voor de Dieren, DENK, 50PLUS, SP, ChristenUnie en JA21 hebben hun namen er ook onder gezet.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het minimumuurloon gaat vanaf 1 januari 2027 omhoog naar 15,29 euro. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid, D66) in een brief aan de Tweede Kamer.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Financiën Eelco Heinen vond het renteplafond voor studieleningen kort nadat dit in het coalitieakkoord was afgesproken al te duur. In documenten van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap die op verzoek van de Tweede Kamer openbaar zijn gemaakt, schrijven ambtenaren dat de VVD-minister een vast renteplafond van 2,5 procent een te groot risico vindt.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De top van het kabinet komt donderdag weer bijeen om te overleggen hoe een parlementaire meerderheid moet worden gevonden voor het belastingplan voor volgend jaar. Dat melden Haagse bronnen. Premier Rob Jetten, de vicepremiers Bart van den Brink en Dilan Yeşilgöz, minister Eelco Heinen en staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën) bespreken dan de uitkomsten van hun gesprekken met de oppositie.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten ziet dat er nog "werk te doen is" bij het tegengaan van racisme en discriminatie in Nederland. Dat heeft hij gezegd in zijn openingsspeech op de vijfde wereldtop van UNESCO over racisme en discriminatie in Den Haag.
20 uur geleden