Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Ook verstandelijk gehandicapte heeft recht op ic-bed'

'Ook verstandelijk gehandicapte heeft recht op ic-bed'

AMSTERDAM (ANP) - Een coronapatiënt met een verstandelijke beperking heeft net zo veel recht op een plek op de intensive care als iedere andere Nederlander. De medische toestand moet bepalend zijn. Dat zegt de Nederlandse Vereniging van Artsen voor Verstandelijk Gehandicapten (NVAVG).

Volgens de vereniging zit er een 'gat' in de manier waarop ziekenhuizen beslissen of behandeling op de intensive care de moeite waard is. Artsen kijken onder meer hoe zelfredzaam iemand na behandeling nog kan zijn. "Onze patiënten zijn beperkt of niet zelfredzaam, dat is de kern van hun beperking. Maar dat hebben ze levenslang, het is geen symptoom van een ziekte en het zegt niets over levensverwachting", zegt Agnies van Eeghen, arts bij het Amsterdam UMC en bij 's Heeren Loo, een grote zorgorganisatie voor verstandelijk gehandicapten.

Het is niet zo dat mensen met een verstandelijke handicap nu worden gediscrimineerd, benadrukt Van Eeghen. Volgens haar zijn er al coronapatiënten met een verstandelijke beperking in ziekenhuizen opgenomen, en zulke patiënten zijn ook succesvol behandeld op de intensive care. Maar als een ziekenhuis heel streng naar de huidige richtlijnen zou kijken, bijvoorbeeld op een moment dat de zorg echt overspoeld wordt met coronapatiënten, zouden mensen met een verstandelijke beperking misschien niet voor een plek op de intensive care in aanmerking komen. Daarom heeft Van Eeghen voor de NVAVG een nieuwe leidraad opgesteld.

De NVAVG wil dat ziekenhuizen bij coronapatiënten met een verstandelijke handicap niet kijken naar hun zelfredzaamheid, maar alleen moeten beoordelen hoe ze er fysiek aan toe zijn. Bovendien raadt de vereniging ziekenhuizen aan om begeleiding van de patiënten toe te staan "passend bij de emotionele en psychische behoefte van de patiënten".

Meer uit Binnenland

Hele dag geen treinen bij Venray door grote natuurbrand

VENRAY (ANP) - Arriva verwacht dat dinsdag tot zeker 18.00 uur geen treinverkeer mogelijk is tussen Venray en Boxmeer door een grote brand in een natuurgebied in Noord-Limburg. Tussen Boxmeer en Nijmegen reden door geplande werkzaamheden al geen treinen. De regionale vervoerder zet bussen in tussen Venray en Nijmegen.

14 minuten geleden
Natuurbrand bij Venray stabiel, nog niet onder controle

OOSTRUM (ANP) - De brand in natuurgebied Boschhuizerbergen ten oosten van Venray is de afgelopen uren niet verder uitgebreid. De situatie is stabiel, maar het vuur is nog niet onder controle, zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Limburg-Noord.

53 minuten geleden
Gebied van 100 hectare getroffen door natuurbrand Noord-Limburg

OOSTRUM (ANP) - De natuurbrand bij Oostrum in Noord-Limburg is flink uitgebreid. Een gebied van in totaal 100 hectare is getroffen, meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio Limburg-Noord. Maandagmiddag besloeg de brand nog 21 hectare.

3 uur geleden
Natuurbrand Noord-Limburg niet voor dinsdagochtend geblust

OOSTRUM (ANP) - De veiligheidsregio Limburg-Noord verwacht niet dat de grote brand in het natuurgebied bij Oostrum voor dinsdagochtend geblust is. Dat komt vooral omdat de brand nog niet onder controle is, meldt de woordvoerder.

6 uur geleden
NL-Alert om natuurbrand Noord-Limburg blijft van kracht

OOSTRUM (ANP) - Het NL-Alert dat maandagmiddag is verstuurd wegens de rook die vrijkomt bij de natuurbrand in het gebied De Rosmolen in Noord-Limburg blijft voorlopig gehandhaafd. Dat meldt de veiligheidsregio.

6 uur geleden
Ook dinsdagochtend nog geen treinen bij Venray door natuurbrand

VENRAY (ANP) - Door een grote brand in een natuurgebied bij het Limburgse Venray rijden daar ook dinsdagochtend geen treinen. Het treinverkeer ligt in elk geval tot 9.00 uur plat tussen Venray en Boxmeer, verwacht de regionale vervoerder Arriva. Tussen Boxmeer en Nijmegen reden door geplande werkzaamheden al geen treinen maar bussen.

6 uur geleden
Explosief gevonden in tuin van woning in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - In de tuin bij een woning in Rotterdam heeft de politie maandagavond een explosief gevonden. De Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) werd gewaarschuwd en heeft het explosief verwijderd. Het zal ergens anders door de EOD tot ontploffing gebracht worden, meldt de politie Rotterdam op X.

6 uur geleden