Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Ook verstandelijk gehandicapte heeft recht op ic-bed'

'Ook verstandelijk gehandicapte heeft recht op ic-bed'

AMSTERDAM (ANP) - Een coronapatiënt met een verstandelijke beperking heeft net zo veel recht op een plek op de intensive care als iedere andere Nederlander. De medische toestand moet bepalend zijn. Dat zegt de Nederlandse Vereniging van Artsen voor Verstandelijk Gehandicapten (NVAVG).

Volgens de vereniging zit er een 'gat' in de manier waarop ziekenhuizen beslissen of behandeling op de intensive care de moeite waard is. Artsen kijken onder meer hoe zelfredzaam iemand na behandeling nog kan zijn. "Onze patiënten zijn beperkt of niet zelfredzaam, dat is de kern van hun beperking. Maar dat hebben ze levenslang, het is geen symptoom van een ziekte en het zegt niets over levensverwachting", zegt Agnies van Eeghen, arts bij het Amsterdam UMC en bij 's Heeren Loo, een grote zorgorganisatie voor verstandelijk gehandicapten.

Het is niet zo dat mensen met een verstandelijke handicap nu worden gediscrimineerd, benadrukt Van Eeghen. Volgens haar zijn er al coronapatiënten met een verstandelijke beperking in ziekenhuizen opgenomen, en zulke patiënten zijn ook succesvol behandeld op de intensive care. Maar als een ziekenhuis heel streng naar de huidige richtlijnen zou kijken, bijvoorbeeld op een moment dat de zorg echt overspoeld wordt met coronapatiënten, zouden mensen met een verstandelijke beperking misschien niet voor een plek op de intensive care in aanmerking komen. Daarom heeft Van Eeghen voor de NVAVG een nieuwe leidraad opgesteld.

De NVAVG wil dat ziekenhuizen bij coronapatiënten met een verstandelijke handicap niet kijken naar hun zelfredzaamheid, maar alleen moeten beoordelen hoe ze er fysiek aan toe zijn. Bovendien raadt de vereniging ziekenhuizen aan om begeleiding van de patiënten toe te staan "passend bij de emotionele en psychische behoefte van de patiënten".

Meer uit Binnenland

Kabinet: bezuiniging SZW van tafel, oplossing box 3 in 2028

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet haalt de bezuinigingen op de uitkeringen voor arbeidsongeschiktheid en werkloosheid voor dit jaar uit de boeken. Er moet met werkgevers en vakbonden een sociaal akkoord gemaakt worden om die uitkeringen te hervormen. Verder wil het kabinet dat in 2028 de vermogensbelasting wordt geheven als er winst is uitgekeerd, in plaats van dat winst op papier wordt belast. Ook moet de koopkracht worden verbeterd, onder meer door de accijnzen op brandstof met 2,1 miljard euro volgend jaar te verlagen. Dat staat in het aangepaste begrotingsvoorstel van het kabinet. Veel lekte al uit via de media.

7 minuten geleden
Kamer wil dat kabinet aangifteproces na seksueel geweld verbetert

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat het kabinet het proces van aangifte doen na seksueel geweld verbetert. De oproep daartoe van Bente Becker (VVD) werd ondertekend door D66 en JA21 en kreeg steun van onder andere CDA, PRO, SP en BBB.

1 uur geleden
Vakbonden schorten acties om sociale zekerheid op

UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en VCP schorten hun stakingen en protestacties tegen bezuinigingen op de sociale zekerheid op. De bonden zeggen "opgetogen" te zijn omdat het kabinet de voorgenomen bezuinigingen zou hebben geschrapt. Ze zijn ook weer bereid om te praten met de regering over de toekomst van het sociaal vangnet. Eerder eisten ze dat het kabinet volledig zou afzien van kostenbesparende ingrepen in bijvoorbeeld de werkloosheidsuitkering en arbeidsongeschiktheidsverzekering.

2 uur geleden
RIVM: PFAS in bloed Nederlanders gedaald

BILTHOVEN (ANP) - De hoeveelheid PFAS in het bloed van volwassenen in Nederland is sinds 2016/2017 gedaald. Dat blijkt uit nieuw RIVM-onderzoek onder 967 bloeddonors. Bij 71 procent ligt de hoeveelheid nog boven de gezondheidskundige grenswaarde. In de eerdere onderzoeken gold dat voor 99 procent.

2 uur geleden
Temperatuur stijgt boven 28 graden, record uit 1934 verbroken

HOUTEN (ANP) - Niet eerder was het op een weerstation in Nederland zo warm op 29 september als dinsdag in Maastricht. Daar werd om 14.20 uur een temperatuur van 28,1 graden gemeten, meldt Weeronline. Daarmee is het record uit 1934 verbroken: toen werd het op 29 september 28,0 graden in Winterswijk.

3 uur geleden
Verdachte ShinyHunters ook verdacht van geven 2 moordopdrachten

DRIEBERGEN (ANP) - De 24-jarige Amsterdammer die is aangehouden in het onderzoek naar hackersgroep ShinyHunters, wordt ook verdacht van het geven van twee moordopdrachten in het buitenland. Dat meldt de politie, die het heeft over een "poging tot uitlokking van twee moorden".

3 uur geleden
Mensen kunnen vanaf januari aanvraag doen bij Noodfonds Energie

DEN HAAG (ANP) - Mensen die moeite hebben met het betalen van hun energierekening kunnen vanaf begin volgend jaar steun vanuit het Noodfonds Energie aanvragen. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid, D66) dinsdag in een Kamerbrief. "We nemen de hogere energieprijzen van het nieuwe jaar mee om ervoor te zorgen dat mensen geen geld mislopen", aldus de bewindsman.

3 uur geleden