Ook Van Vroonhoven wil dat kabinet spoedwet achter de hand houdt
DEN HAAG (ANP) - Ook Nicolien van Vroonhoven, interim-fractievoorzitter van NSC, vindt dat het kabinet de optie voor een spoedwet voor asielmaatregelen achter de hand moet houden. Dat zegt zij in het programma Café Kockelmann. Haar coalitiegenoot Dilan Yeşilgöz (VVD) vroeg het kabinet daar ook al om.
Het kabinet houdt voorlopig vast aan een noodwet. Het verschil is dat bij een noodwet het drie maanden kan duren voordat het parlement zich er pas over kan uitspreken. Hier is de oppositie verbolgen over. Bij een spoedwet kan het parlement zich er wél bij voorbaat over buigen.
Het is nog maar zeer de vraag of de optie voor een noodwet standhoudt, omdat het kabinet dan goed moet motiveren dat er sprake is van een noodsituatie. NSC wil dat de wet rechtsstatelijk klopt en Van Vroonhoven lijkt hier nog niet van overtuigd. Zij vindt het dan ook een goed idee van Yeşilgöz om alvast spoedwetgeving "op de plank te hebben".
Het kabinet wil hier nog niet aan, en ook PVV-leider Geert Wilders reageerde geërgerd op de suggestie. Hij wil vasthouden aan het noodplan, en vindt zichzelf "geen knip voor de neus waard" als hij bij "het eerste zuchtje tegenwind" al van standpunt draait.
Van Vroonhoven lag vanwege de kwestie zwaar onder druk in het debat van de afgelopen dagen. Partijen verweten haar dat instemmen met een oneigenlijke noodwet het bestaansrecht van haar partij ondergraaft. Van Vroonhoven suste dat zij "heel comfortabel" in de discussie staat en liet doorschemeren niet te verwachten dat de noodwet het zou gaan halen. Toch willen Wilders en zijn partijgenoot minister Marjolein Faber (Asiel) voorlopig niet wijken. Van Vroonhoven wilde in Café Kockelmann niet zeggen of dit onderwerp het voor haar waard was om een kabinetscrisis over te ontketenen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft de 19-jarige Tijn B. woensdag veroordeeld tot jeugddetentie, omdat hij in februari met een mes het gebouw van de Tweede Kamer binnendrong en daar een gastvrouw bedreigde. Omdat B. een deel van de straf al in voorarrest heeft uitgezeten, hoeft hij niet meer de cel in. Een ander deel is voorwaardelijk. B. verklaarde eerder dat hij doodgeschoten wilde worden door de marechaussee bij zijn actie.
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De geplande inhoudelijke behandeling van een 35 jaar oude verkrachtingszaak is uitgesteld. De rechtbank in Den Haag heeft meer tijd nodig om te beslissen over onderzoekswensen die de verdediging woensdag kenbaar maakte. Advocaat Yehudi Moszkowicz meent dat het DNA in de zaak tegen verdachte Willem V. niet gebruikt had mogen worden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Amsterdam wordt van 27 november tot en met 18 januari weer verlicht door een twintigtal lichtkunstwerken tijdens Amsterdam Light Festival. Tijdens de aankomende veertiende editie is het thema Legacy, nalatenschap.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een van de zes verdachten van de rellen op en rond het Malieveld in september van wie dinsdagavond beelden werden getoond in Opsporing Verzocht en Team West, heeft zich gemeld bij de politie. De politie heeft daarom nu nog beelden van vijf verdachten van wie de identiteit niet bekend is, online staan. De opsporingsprogramma's leverden vijf tot tien tips op, meldde een woordvoerder van de Haagse politie woensdagochtend.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkiezingen staan ook buiten Nederland in de belangstelling. Buitenlandse media wijzen op de peilingen die dicht bij elkaar liggen, de rol van de PVV en de vermoedelijk ingewikkelde formatie die zal volgen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse Rode Kruis roept de Nederlandse kiezer op om woensdag, bij het uitbrengen van de stem, te denken aan de honderdduizenden mensen in Nederland die in nood verkeren. "Kies voor menselijkheid", zegt Harm Goossens, directeur van de hulporganisatie, in een opiniestuk in het AD.
8 uur geledenZWOLLE (ANP) - In het studentencafé Het Vliegende Paard in Zwolle konden mensen in de nacht van dinsdag op woensdag van 00.00 tot 01.30 uur hun stem al uitbrengen. Burgemeester Peter Snijders stond achter de bar om onder meer vragen te beantwoorden van stemmers over de verkiezingen.
10 uur geleden