Ook Van Vroonhoven wil dat kabinet spoedwet achter de hand houdt
DEN HAAG (ANP) - Ook Nicolien van Vroonhoven, interim-fractievoorzitter van NSC, vindt dat het kabinet de optie voor een spoedwet voor asielmaatregelen achter de hand moet houden. Dat zegt zij in het programma Café Kockelmann. Haar coalitiegenoot Dilan Yeşilgöz (VVD) vroeg het kabinet daar ook al om.
Het kabinet houdt voorlopig vast aan een noodwet. Het verschil is dat bij een noodwet het drie maanden kan duren voordat het parlement zich er pas over kan uitspreken. Hier is de oppositie verbolgen over. Bij een spoedwet kan het parlement zich er wél bij voorbaat over buigen.
Het is nog maar zeer de vraag of de optie voor een noodwet standhoudt, omdat het kabinet dan goed moet motiveren dat er sprake is van een noodsituatie. NSC wil dat de wet rechtsstatelijk klopt en Van Vroonhoven lijkt hier nog niet van overtuigd. Zij vindt het dan ook een goed idee van Yeşilgöz om alvast spoedwetgeving "op de plank te hebben".
Het kabinet wil hier nog niet aan, en ook PVV-leider Geert Wilders reageerde geërgerd op de suggestie. Hij wil vasthouden aan het noodplan, en vindt zichzelf "geen knip voor de neus waard" als hij bij "het eerste zuchtje tegenwind" al van standpunt draait.
Van Vroonhoven lag vanwege de kwestie zwaar onder druk in het debat van de afgelopen dagen. Partijen verweten haar dat instemmen met een oneigenlijke noodwet het bestaansrecht van haar partij ondergraaft. Van Vroonhoven suste dat zij "heel comfortabel" in de discussie staat en liet doorschemeren niet te verwachten dat de noodwet het zou gaan halen. Toch willen Wilders en zijn partijgenoot minister Marjolein Faber (Asiel) voorlopig niet wijken. Van Vroonhoven wilde in Café Kockelmann niet zeggen of dit onderwerp het voor haar waard was om een kabinetscrisis over te ontketenen.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - De rook van de grote natuurbrand op de Veluwe heeft ook Engeland bereikt. Op satellietbeelden is zichtbaar dat de rookpluim over Norwich trekt. Rond 17.00 uur was de pluim duidelijk voor de kust van Engeland te zien.
39 minuten geleden'T HARDE (ANP) - De gemeente Nunspeet is voorbereid op een eventuele evacuatie van bewoners als de brand op het militaire oefenterrein ASK bij 't Harde zich uitbreidt. Dat zegt burgemeester Céline Blom van Nunspeet. In de naburige gemeente Elburg is opvang ingericht, mocht het zover komen.
40 minuten geleden'T HARDE (ANP) - Om de grote natuurbrand bij 't Harde te helpen blussen, zijn inmiddels vijf helikopters van de luchtmacht ingezet. Het Defensie Helikopter Commando (DHC) meldt via X dat een vierde Chinook en een Cougar naar het gebied op de Veluwe zijn gestuurd. Dat zijn twee verschillende types transporthelikopters.
1 uur geleden'T HARDE (ANP) - De grote brand die woedt op het militair oefenterrein Artillerie Schietkamp (ASK) bij 't Harde is nog niet onder controle. Dat zegt een woordvoerster van de veiligheidsregio ter plaatse. De brandweer is druk met het blussen van de brand en de woordvoerster denkt dat dit "nog zeker de hele nacht" gaat duren.
1 uur geleden'T HARDE (ANP) - Een deel van de A28 is afgesloten door de hevige natuurbrand op militair oefenterrein 't Harde. Tussen Harderwijk en Wezep is de snelweg in beide richtingen afgesloten, meldt de ANWB. Ook de N309 en de N795 richting Epe zijn dicht vanwege de brand die woensdagmiddag op het oefenterrein uitbrak.
2 uur geledenDEN HAM (ANP) - In een bos bij het Overijsselse Den Ham woedde woensdag een natuurbrand. Deze was rond 17.45 uur onder controle, meldt Brandweer Twente.
2 uur geleden'T HARDE (ANP) - De grote brand op het militaire oefenterrein bij 't Harde ontstond tijdens een militaire oefening op het schietterrein, zegt een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee woensdag. Maar of de brand ook veroorzaakt is door de oefening is nog niet bekend. Daar doet de marechaussee onderzoek naar.
4 uur geleden