Ook Van Vroonhoven wil dat kabinet spoedwet achter de hand houdt
DEN HAAG (ANP) - Ook Nicolien van Vroonhoven, interim-fractievoorzitter van NSC, vindt dat het kabinet de optie voor een spoedwet voor asielmaatregelen achter de hand moet houden. Dat zegt zij in het programma Café Kockelmann. Haar coalitiegenoot Dilan Yeşilgöz (VVD) vroeg het kabinet daar ook al om.
Het kabinet houdt voorlopig vast aan een noodwet. Het verschil is dat bij een noodwet het drie maanden kan duren voordat het parlement zich er pas over kan uitspreken. Hier is de oppositie verbolgen over. Bij een spoedwet kan het parlement zich er wél bij voorbaat over buigen.
Het is nog maar zeer de vraag of de optie voor een noodwet standhoudt, omdat het kabinet dan goed moet motiveren dat er sprake is van een noodsituatie. NSC wil dat de wet rechtsstatelijk klopt en Van Vroonhoven lijkt hier nog niet van overtuigd. Zij vindt het dan ook een goed idee van Yeşilgöz om alvast spoedwetgeving "op de plank te hebben".
Het kabinet wil hier nog niet aan, en ook PVV-leider Geert Wilders reageerde geërgerd op de suggestie. Hij wil vasthouden aan het noodplan, en vindt zichzelf "geen knip voor de neus waard" als hij bij "het eerste zuchtje tegenwind" al van standpunt draait.
Van Vroonhoven lag vanwege de kwestie zwaar onder druk in het debat van de afgelopen dagen. Partijen verweten haar dat instemmen met een oneigenlijke noodwet het bestaansrecht van haar partij ondergraaft. Van Vroonhoven suste dat zij "heel comfortabel" in de discussie staat en liet doorschemeren niet te verwachten dat de noodwet het zou gaan halen. Toch willen Wilders en zijn partijgenoot minister Marjolein Faber (Asiel) voorlopig niet wijken. Van Vroonhoven wilde in Café Kockelmann niet zeggen of dit onderwerp het voor haar waard was om een kabinetscrisis over te ontketenen.
Meer uit Binnenland
UITHOORN (ANP) - De Noord-Hollandse gemeente Uithoorn plaatst cameratoezicht in een straat waar dit jaar een asielzoekerscentrum moet komen. De camera's zijn voor een periode van twee weken en zijn bedoeld "ter bescherming van de openbare orde en veiligheid aan de Wiegerbruinlaan", aldus de gemeente.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten noemt de aanval met een vuurwerkbom op het partijkantoor van zijn eigen partij D66 "een laffe daad van intimidatie".
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) noemt de aanval met een vuurwerkbom donderdagavond op het partijkantoor van D66 een "laffe daad". Dat doet de CDA-bewindsman in een reactie op X. "Laat het duidelijk zijn: geweld hoort niet thuis in onze democratie."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft een persoon aangehouden voor de explosie die donderdagavond plaatsvond bij het partijkantoor van D66 in Den Haag. De explosie aan de Lange Houtstraat was even na 21.00 uur, meldt de politie. Niemand raakte gewond.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het partijkantoor van D66 in Den Haag is donderdagavond iets na 21.00 uur een explosie geweest, bevestigt de politie na berichtgeving door De Telegraaf. Het pand aan de Lange Houtstraat in de Haagse binnenstad is daardoor beschadigd. Niemand raakte gewond, zegt een politiewoordvoerder.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Talpa maakt geen nieuwe afleveringen van Familie Gillis: Massa is Kassa "zolang er sprake is van hoger beroep of cassatie" in de zaken waarin Peter Gillis donderdag is veroordeeld. Dat laat een woordvoerder van het mediabedrijf desgevraagd weten aan het ANP.
7 uur geledenSANTA CRUZ (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius legt niet aan bij Tenerife, maar gaat daar alleen voor anker. Dat meldt de president van de Canarische Eilanden, Fernando Clavijo, volgens Spaanse media. Hij stelt dat passagiers er met een boot worden opgehaald en zo naar het vliegveld worden gebracht. De Spaanse minister van Volksgezondheid bevestigt dat het schip wegblijft uit de haven.
7 uur geleden