Ook Van Vroonhoven wil dat kabinet spoedwet achter de hand houdt
DEN HAAG (ANP) - Ook Nicolien van Vroonhoven, interim-fractievoorzitter van NSC, vindt dat het kabinet de optie voor een spoedwet voor asielmaatregelen achter de hand moet houden. Dat zegt zij in het programma Café Kockelmann. Haar coalitiegenoot Dilan Yeşilgöz (VVD) vroeg het kabinet daar ook al om.
Het kabinet houdt voorlopig vast aan een noodwet. Het verschil is dat bij een noodwet het drie maanden kan duren voordat het parlement zich er pas over kan uitspreken. Hier is de oppositie verbolgen over. Bij een spoedwet kan het parlement zich er wél bij voorbaat over buigen.
Het is nog maar zeer de vraag of de optie voor een noodwet standhoudt, omdat het kabinet dan goed moet motiveren dat er sprake is van een noodsituatie. NSC wil dat de wet rechtsstatelijk klopt en Van Vroonhoven lijkt hier nog niet van overtuigd. Zij vindt het dan ook een goed idee van Yeşilgöz om alvast spoedwetgeving "op de plank te hebben".
Het kabinet wil hier nog niet aan, en ook PVV-leider Geert Wilders reageerde geërgerd op de suggestie. Hij wil vasthouden aan het noodplan, en vindt zichzelf "geen knip voor de neus waard" als hij bij "het eerste zuchtje tegenwind" al van standpunt draait.
Van Vroonhoven lag vanwege de kwestie zwaar onder druk in het debat van de afgelopen dagen. Partijen verweten haar dat instemmen met een oneigenlijke noodwet het bestaansrecht van haar partij ondergraaft. Van Vroonhoven suste dat zij "heel comfortabel" in de discussie staat en liet doorschemeren niet te verwachten dat de noodwet het zou gaan halen. Toch willen Wilders en zijn partijgenoot minister Marjolein Faber (Asiel) voorlopig niet wijken. Van Vroonhoven wilde in Café Kockelmann niet zeggen of dit onderwerp het voor haar waard was om een kabinetscrisis over te ontketenen.
Meer uit Binnenland
ACCRA (ANP) - Justitieminister Foort van Oosten heeft het Nederlandse verzoek om Jos Leijdekkers uit te leveren opnieuw "duidelijk overgebracht" aan de Sierra Leoonse minister van Binnenlandse Zaken, Morie Lengor. Dat deed de demissionaire VVD-minister op een topoverleg over drugscriminaliteit in Ghana, zei hij in een telefoongesprek tegen het ANP. "Nederland laat dit onderwerp niet los."
3 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag bij de rechtbank in Lelystad celstraffen tot 25 jaar geëist tegen de drie verdachten van de moord op de 18-jarige Ryan Al Najjar. Het gaat om haar vader (53) en twee broers (23 en 25).
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - NRC rectificeert de berichtgeving over voormalig D66-informateur Hans Wijers. De krant zegt niet in te kunnen staan voor de totstandkoming van het artikel waarin de krant beweerde dat Wijers VVD-leider Dilan Yeşilgöz een leugenaar had genoemd. De onderbouwing van dit verwijt is volgens hoofdredacteur Patricia Veldhuis niet meer houdbaar.
6 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Een groep prominente Afro-Surinamers eist dat koning Willem-Alexander en koningin Máxima een krans leggen bij het standbeeld van Kwakoe, het slavernijmonument in Paramaribo. Het koningspaar brengt volgende week een staatsbezoek aan Suriname. Een bezoek aan Kwakoe is vooralsnog niet opgenomen in het programma.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De politie heeft donderdagochtend een persoon aangehouden op verdenking van doodsbedreiging van de schrijfster en columniste Lale Gül. Dit laat Gül weten aan het ANP. De politie Midden-Nederland zegt hier geen uitspraken over te doen.
8 uur geledenARNHEM (ANP) - Het ziekenhuis Rijnstate in Arnhem treft een schikking met de mensen die in het verleden gedupeerd zijn door verkeerd gebruik van sperma in een vruchtbaarheidskliniek. Het ziekenhuis bevestigt de overeenkomst vrijdag naar aanleiding van berichtgeving in het programma Pointer van KRO-NCRV.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - De deskundigengroep dierziekten, die het ministerie van Landbouw adviseert over vogelgriep, maakt zich "veel zorgen" over de huidige stand van de vogelgriep in Nederland. Dat zegt Arjan Stegeman, hoogleraar Gezondheid van Landbouwhuisdieren van de Universiteit Utrecht en voorzitter van de deskundigengroep. Stegeman waarschuwt ook dat de huidige methode om vogelgriep te bestrijden verouderd is.
9 uur geleden