Ook uiterst rechtse Franse oppositie wil vasthouden aan premier
PARIJS (ANP/AFP) - De uiterst rechtse Franse partij Rassemblement National (RN) heeft geen plannen om een motie van wantrouwen te steunen tegen premier François Bayrou. Die gebruikte deze week speciale bevoegdheden uit de grondwet om de begroting te regelen zonder stemming in het parlement.
Bayrou bevindt zich in een kwetsbare positie, want zijn regering heeft geen meerderheid in het parlement. Daar wordt naar verwachting op woensdag een vertrouwensstemming gehouden die hem de kop zou kunnen kosten.
Het parlement stuurde eind vorig jaar de voorganger van Bayrou naar huis nadat hij op dezelfde manier parlementariërs had omzeild. De huidige premier lijkt zijn baan voorlopig te kunnen houden, want naast Rassemblement National hebben ook de socialisten in de oppositie al aangegeven hem niet te zullen wegstemmen.
RN-voorman Jordan Bardella benadrukte dat zijn partij pas op woensdagochtend een definitief besluit zal nemen, maar in principe nog wil vasthouden aan Bayrou. Bardella zei tegen Franse media dat onzekerheid vermeden moet worden, omdat veel burgers bezorgd zijn over instabiliteit op de lange termijn.
Frankrijk verkeert in politieke chaos nadat verkiezingen vorig jaar geen enkel machtsblok een parlementaire meerderheid hebben gegeven. Het land had in 2024 ook vier premiers.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
57 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
1 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
3 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Acht leerlingen van een Keniaanse kostschool voor meisjes waar donderdag een dodelijke brand woedde, zijn volgens de politie aangehouden. De brand brak om 01.00 uur in de nacht uit in het midden van een slaapzaal. De politie verdenkt de acht van brandstichting.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar. Dat concludeert de Europese Commissie na overleg met alle Eurocommissarissen. Die kwamen vrijdag bijeen voor een oriënterend debat over hoe om te gaan met China.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Roemenië neemt diplomatieke maatregelen tegen Rusland nadat een drone een Roemeens wooncomplex had geraakt. President Nicușor Dan maakte bekend dat het Russische consulaat in de stad Constanța moet sluiten. De consul wordt aangemerkt als persona non grata, wat betekent dat hij niet meer welkom is.
3 uur geleden