Ook uiterst rechtse Franse oppositie wil vasthouden aan premier
PARIJS (ANP/AFP) - De uiterst rechtse Franse partij Rassemblement National (RN) heeft geen plannen om een motie van wantrouwen te steunen tegen premier François Bayrou. Die gebruikte deze week speciale bevoegdheden uit de grondwet om de begroting te regelen zonder stemming in het parlement.
Bayrou bevindt zich in een kwetsbare positie, want zijn regering heeft geen meerderheid in het parlement. Daar wordt naar verwachting op woensdag een vertrouwensstemming gehouden die hem de kop zou kunnen kosten.
Het parlement stuurde eind vorig jaar de voorganger van Bayrou naar huis nadat hij op dezelfde manier parlementariërs had omzeild. De huidige premier lijkt zijn baan voorlopig te kunnen houden, want naast Rassemblement National hebben ook de socialisten in de oppositie al aangegeven hem niet te zullen wegstemmen.
RN-voorman Jordan Bardella benadrukte dat zijn partij pas op woensdagochtend een definitief besluit zal nemen, maar in principe nog wil vasthouden aan Bayrou. Bardella zei tegen Franse media dat onzekerheid vermeden moet worden, omdat veel burgers bezorgd zijn over instabiliteit op de lange termijn.
Frankrijk verkeert in politieke chaos nadat verkiezingen vorig jaar geen enkel machtsblok een parlementaire meerderheid hebben gegeven. Het land had in 2024 ook vier premiers.
Meer uit Buitenland
CRANS-MONTANA (ANP) - In het Zwitserse Crans-Montana hebben zich honderden mensen verzameld bij de bar waar in de nieuwjaarsnacht een dodelijke brand plaatsvond. Volgens omroep SRF legden velen bloemen neer of staken kaarsjes aan voor de slachtoffers van de brand, die volgens de politie ongeveer veertig doden en meer dan honderd gewonden tot gevolg had.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Rusland heeft de Verenigde Staten gevraagd om te stoppen met de achtervolging van een olietanker op de Atlantische Oceaan, schrijft The New York Times. Dat schip was onderweg naar Venezuela om olie op te halen, maar de VS hebben een blokkade ingesteld voor olietankers die naar dat land varen.
3 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - Bij de brand in een Zwitserse bar zijn ongeveer veertig doden gevallen, meldt de lokale politie op een persconferentie. Ongeveer honderd mensen raakten gewond.
6 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/DPA/AFP) - Onder de slachtoffers van de brand in Zwitserland zijn veel jongeren, zeggen ooggetuigen en ziekenhuizen die gewonden behandelen. In het ziekenhuis van Lausanne zijn 22 van de zwaarst gewonde mensen binnengekomen, die gemiddeld tussen de 16 en 26 jaar zijn.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende landen hebben hun steun aan Zwitserland betuigd na de dodelijke brand in het Alpenland. In een bar in het skigebied Crans-Montana zijn rond de jaarwisseling tientallen doden en ongeveer honderd gewonden gevallen.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft steun voor Zwitserland uitgesproken na de dodelijke brand in Crans-Montana. Hij schreef op X dat Frankrijk solidariteit betuigt en "broederlijke ondersteuning" aanbiedt.
9 uur geledenBERN (ANP) - De president van Zwitserland heeft geschokt gereageerd op de ramp in skioord Crans-Montana. "Wat een moment van vreugde had moeten zijn, veranderde gisteravond in een tragedie in Crans-Montana, iets wat in het hele land en daarbuiten werd gevoeld", schrijft president Guy Parmelin donderdag in een bericht op X. De regering is volgens hem zeer ontsteld en leeft mee met de slachtoffers en hun families.
10 uur geleden