Ook uiterst rechtse Franse oppositie wil vasthouden aan premier
PARIJS (ANP/AFP) - De uiterst rechtse Franse partij Rassemblement National (RN) heeft geen plannen om een motie van wantrouwen te steunen tegen premier François Bayrou. Die gebruikte deze week speciale bevoegdheden uit de grondwet om de begroting te regelen zonder stemming in het parlement.
Bayrou bevindt zich in een kwetsbare positie, want zijn regering heeft geen meerderheid in het parlement. Daar wordt naar verwachting op woensdag een vertrouwensstemming gehouden die hem de kop zou kunnen kosten.
Het parlement stuurde eind vorig jaar de voorganger van Bayrou naar huis nadat hij op dezelfde manier parlementariërs had omzeild. De huidige premier lijkt zijn baan voorlopig te kunnen houden, want naast Rassemblement National hebben ook de socialisten in de oppositie al aangegeven hem niet te zullen wegstemmen.
RN-voorman Jordan Bardella benadrukte dat zijn partij pas op woensdagochtend een definitief besluit zal nemen, maar in principe nog wil vasthouden aan Bayrou. Bardella zei tegen Franse media dat onzekerheid vermeden moet worden, omdat veel burgers bezorgd zijn over instabiliteit op de lange termijn.
Frankrijk verkeert in politieke chaos nadat verkiezingen vorig jaar geen enkel machtsblok een parlementaire meerderheid hebben gegeven. Het land had in 2024 ook vier premiers.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - Israël heropent twee belangrijke grensovergangen naar Gaza, meldt de Israëlische overheidsdienst COGAT. De grensovergangen werden gesloten als "veiligheidsmaatregel" nadat Iran zondagavond nieuwe aanvallen uitvoerde op Israël.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk dringt er bij de Verenigde Staten op aan dat het land de sancties tegen Cuba moet opheffen. Volgens Türk raken de sancties vooral de meest kwetsbare Cubanen en brengen ze levens in gevaar.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zitten achter een aanval op een olietanker die onder de vlag van Palau in de Straat van Hormuz voer. Op X schrijft het regionaal commando van de Amerikaanse strijdmacht dat een F-18 de mv Marivex heeft "uitgeschakeld" door met precisiemunitie de machinekamer te raken.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby komt mogelijk na ruim drie maanden voorarrest vrij. De rechtbank van Oslo heeft maandag ingestemd met zijn verzoek om vrijgelaten te worden om bij zijn zieke moeder, de Noorse kroonprinses Mette-Marit, te kunnen zijn. Het Openbaar Ministerie is tegen die beslissing in beroep gegaan, melden Noorse media. Tot het beroep dient, blijft Høiby nog vastzitten.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft bevestigd dat Israël tijdelijk de aanvallen tegen Iran staakt, nadat het geweld tussen de twee landen opnieuw was opgelaaid. Tegelijkertijd waarschuwt hij Iran dat Israël met "volle kracht" zal terugslaan als Iran opnieuw aanvalt.
3 uur geledenKAMPALA (ANP/AFP/RTR) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, heeft bij een bezoek aan Oeganda de inspanningen van het land geprezen om de verspreiding van een ebola-uitbraak te beperken. Het epicentrum van de uitbraak ligt in buurland de Democratische Republiek Congo. In Oeganda zijn tot nu toe negentien bevestigde gevallen gemeld, en twee doden.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/DPA/AFP) - Frankrijk en Duitsland geven de hoop op om samen het gevechtsvliegtuig van de toekomst te bouwen. De onenigheid tussen de betrokken vliegtuigbouwers valt niet op te lossen, hebben ze volgens bronnen geconcludeerd.
3 uur geleden