Ook TU Eindhoven bevriest samenwerking met Israël
EINDHOVEN (ANP) - Ook de TU Eindhoven (TU/e) gaat voorlopig geen nieuwe samenwerkingen aan met instellingen in Israël vanwege "de humanitaire catastrofe" in Gaza. De universiteit bevriest ook de samenwerking met de Israëlische universiteit Technion, die "onmiskenbaar sterke banden" heeft met de defensiesector.
Het bestuur van de TU/e maakte de maatregelen maandag bekend in de universiteitsraad. De technische universiteit volgt hiermee onder meer de Universiteit van Amsterdam, de Radboud Universiteit in Nijmegen, Tilburg University en de Erasmus Universiteit Rotterdam. Ook die instellingen namen maatregelen om samenwerkingen met Israël op zijn minst terug te schroeven.
De TU/e richt verder een speciaal comité op dat komende maand "gevoelige samenwerkingen" moet beoordelen. In de tussentijd komen er geen nieuwe "institutionele" samenwerkingen met Israëlische partners. Individuele wetenschappers houden wel enige vrijheid, maar zij moeten "extra voorzichtig" zijn.
'Onvermijdelijk'
Volgens het bestuur van de TU/e is het "onvermijdelijk geworden" om dit soort stappen te zetten. Voorzitter Koen Janssen zegt in een verklaring dat hij en zijn medebestuurders "met groot verdriet" naar de ontwikkelingen in Gaza kijken. Het geweld van Israël tegen de Palestijnen zien ze als steeds ernstiger mensenrechtenschendingen.
Met Technion wordt vooral in Europees verband samengewerkt. Het onderzoek van de TU/e is volgens de universiteit "altijd gericht op het beter maken van de wereld". De projecten waarin wordt samengewerkt zijn op zichzelf niet militair van aard, maar het bestuur erkent dat sommige civiele projecten uiteindelijk ooit wel voor militaire doeleinden gebruikt kunnen worden. 'Duaal gebruik' van technologie wordt dat genoemd.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De website van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) is weer bereikbaar. Woensdag werd deze offline gehaald als gevolg van kwetsbaarheden in programmeertaal PHP.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - AIVD-baas Simone Smit houdt er rekening mee dat AI zelf een nieuwe dreiging gaat vormen, los van bestaande dreigingen waarvoor kunstmatige intelligentie wordt ingezet. Dat zegt de directeur-generaal van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst in podcast Wereldupdate van denktank Clingendael.
7 uur geledenROERMOND (ANP) - De 59-jarige Fouzia R. is volgens het Openbaar Ministerie als enige verantwoordelijk voor de gewelddadige dood van haar 14-jarige dochter Nour. Het meisje werd op 20 april doodgestoken in een woning aan de Elzenstraat in het Venlose stadsdeel Blerick. Haar vader geldt niet langer als verdachte, aldus het OM.
9 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Agenten hebben woensdag in een loods aan de Werfweg in Lelystad ongeveer 3000 kilo aan illegaal zwaar vuurwerk in beslag genomen, meldt de politie donderdag. Ook is een 33-jarige man aangehouden.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) heeft donderdagmiddag nog geen signalen dat de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP succesvol zijn misbruikt. Dat meldt de instantie in een nieuwe update. "Ook zijn er momenteel geen aanwijzingen dat de beschikbare patches de kwetsbaarheden onvoldoende verhelpen."
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 40-jarige man uit Zaandam is veroordeeld tot een week cel en dertig uur taakstraf voor het vernielen van een politievoertuig op maandag in de Amsterdamse wijk Floradorp, meldt het Openbaar Ministerie donderdag. Eerder werd een 22-jarige Amsterdammer al veroordeeld voor vernielingen in Floradorp.
13 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - De kans is heel klein dat een mens besmet raakt met het Shamonda-virus, een veeziekte. En als mensen toch worden geïnfecteerd, hebben de meeste mensen voldoende weerstand. "We kunnen niet uitsluiten dat het virus ook mensen kan infecteren, maar we denken dat het risico laag is", zegt viroloog Chantal Reusken van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
13 uur geleden